5 պարզ վարժություն՝ երջանիկ լինելու համար
ԱՄՆ Իելյան համալսարանի հոգեբանության պրոֆեսոր Լորի Սանթոսը պնդում է, որ հրջանիկ լինելու համար մարդուն անհրաժեշտ է մարզվել ճիշտ այնպես, ինչպես երաժշտին և մարզիկին՝ հաջողության հասնելու համար։
BBC -ի հաղորդմամբ՝ Լորա Սանթոսի «Հոգեբանությունը և երջանիկ կյանքը» դասընթացը համարվում է Իելյան համալսարանի բոլոր ժամանակների ամենահանրահայտը, իսկ անցյալ տարի դրան մասնակցության հակտ է ներկայացրել 1,2 հազար ուսանող։ «Երջանկության զգացողությունը ինքն իրենք չի գալիս, հարկ է սովորել այն զգալ,-ասում է Լորի Սանթոսը:-Գիտությունն ապացուցել է, որ երջանկության հասնելու համար անհրաժեշտ է ջանք գործադրել, իսկ դա դյուրին չէ և ժամանակ է պահանջում»։
Հոգեբանության պրոֆեսորը մշակել է հինգ պարզ վարժություն, որոնք օգնում են երջանիկ լինելուն։
1. Լորիս Սանթոսը իր ուսանողներին առաջարկում է մեկ շաբաթվա ընթացքում ամեն երեկո օրագրում գրել այն իրադարձությունները, որոնք թույլ են տալիս զգալ, որ օրն իզուր չի անցել։ Այդ դեպքում կազմվում է երևույթների մի ցուցակ, որոնց համար մարդը շնորհակալ է լինում ճակատագրին։ Պրոֆեսորը պնդում է, որ այն ուսանողները, ովքեր պարբերաբար կրկնում են այդ վարժությունը, իրոք, իրենց երջանիկ են զգում։
2. Երկարատև խորը քունը
Բոլորին հայտնի է, որ երկարատև քունը լավացնում է տրամադրությունը և նվազեցնում դեպրեսիայի ռիսկը։ Երջանկության զգացողության հասնելու համար, Լորի Սանթոսը գտնում է, որ ամեն օր պետք է քնել ութ ժամ։ Պրոֆեսորի խոսքով՝ այդ խնդիրն ամենաբարդն էր տրվում իր ուսանողներին։
3. Մեդիտացիա
Պրոֆեսորը խորհուրդ է տալիս օրական 10 րոպե մեդիտացիա անել։ Ըստ նրա` ուսանողական տարիներին մեդիտացիան իրեն օգնել է հաղթահարել սթրեսը։ Լորի Սանթոսը հիմնավորում է, որ մեդիտացիան և ուշադրությունը կենտրոնացնող այլ վարժանքները բարձրացնում են երջանկության մակարդանը։
4. Մերձավորների և բարեկամների հետ պարբերական շփումներ
Հոգեբանների լեզվով ասած` մտերիմների հետ հանդիպումներն առողջ միջանձնային հարաբերություններ և սոցիալական կապեր են։ Եթե դրանք առկա են մարդու կյանքում, ապա բարեկեցության զգացողության հավանականությունը զգալիորեն մեծանում է։
Պրոֆեսորի կարծիքով, պարզապես պետք է ապրել այս պահով և աշխատել զգալ մտերիմ մարդկանց հետ շփվելու արժեքը, ինչպես նաև այն բանի կարևորությունը, որ անձնական ժամանակը տրամադրվում է ամենակարևոր մարդկանց։ «Մեքն հաճախ ենք բարեկեցություն հասկացությունը կապում փողի հետ,- ասում է Լորի սանթոսը։- Մինչդեռ գիտական տվյալները ապացուցում են, որ իրականում կարևորն այն է, թե որքան ժամանակ դուք ունեք»։
5․ Սոցցանցերից կախվածության բացակայությունը
Սոցիալական ցանցերը ստեղծում են երջանկության կեղծ զգացողւթյուն, պնդում է Լորի Սանթոսը։ Երջանկության հասնելու համար կարևոր է դիմակայել գայթակղությանը և քիչ ժամանակ անցկացնել համացանցում։ «Վերջին տվյալները հավաստում են, որ այն մարդիկ, ովքեր օգտվում են համացանցից, այնքան էլ գոհ չեն կյանքից, որքան նրանք, ովքեր ավելի պասիվ են օգտվում դրանից»,-ասում է պրոֆեսորը։

22.03.2019 Профессор психологии из Йельского университета США Лори Сантос утверждает: для того, чтобы стать счастливым, человеку нужно тренироваться точно так же, как музыкантам и спортсменам надо упражняться для того, чтобы преуспеть в своем деле, пишет BBC.
Курс Лоры Сантос "Психология и счастливая жизнь" считается самым популярным за всю историю Йельского университета, в прошлом году на него записалось рекордное число студентов - 1,2 тыс. "Чувство счастья не приходит само по себе, надо учиться испытывать его, - говорит Лори Сантос. - Наука доказала, что для достижения счастья надо прилагать сознательные усилия, а это непросто и требует времени".
Профессор психологии разработала пять простых упражнений для того, чтобы стать счастливым.
1. Составление списка жизненных удач Лори Сантос предлагает студентам в течение недели каждый вечер записывать в дневник события, которые заставляют их чувствовать, что день прожит не напрасно. Таким образом возникает список вещей, за которые человек благодарит судьбу. Профессор утверждает, что студенты, которые регулярно выполняют такое упражнение, действительно чувствуют себя счастливее.
2. Продолжительный крепкий сон
Всем известно, что продолжительный сон улучшает настроение и снижает риск депрессии. Для достижения ощущения счастья, считает Лори Сантос, необходимо спать по восемь часов каждый день в течение недели. По словам профессора, эта цель оказалась самой труднодостижимой для ее студентов.
3. Медитация
Профессор рекомендует не менее 10 минут в день проводить в медитации. Она говорит, что в студенческие годы медитация помогала ей справляться со стрессом. На своем курсе Лори Сантос знакомит студентов с результатами исследований, которые подтверждают то, что медитация и другие приемы концентрации внимания повышают уровень счастья.
4. Регулярное общение с близкими и родственниками
На языке психологии общение с близкими называется здоровыми межперсональными отношениями и социальными связями. Если они присутствуют в жизни человека, то шансы на ощущение благополучия значительно возрастают.
По мнению профессора, надо просто жить моментом и стараться прочувствовать ценность общения с близкими людьми, а также важность того, что личное время уделяется самым важным людям в жизни. "Мы часто связываем понятие благосостояния с количеством денег, - говорит Лори Сантос. - Однако научные данные показывают, что на самом деле важно то, сколько времени у нас есть".
5. Отсутствие зависимости от соцсетей
Социальные сети порождают ложное ощущение счастья, утверждает Лори Сантос. Для достижения счастья очень важно противостоять этому и как можно меньше времени проводить в интернете. "Последние данные свидетельствуют, что люди, которые регулярно используют соцсети, не столь довольны жизнью, как люди, которые менее активно пользуются ими", - говорит профессор.