Ինչու կանայք պետք է ավելի շատ քնեն, քան տղամարդիկ
Եվ ի՞նչ ընդհանրություն կա քնի ու մտավոր կարողությունների միջև: Ներկայացնում ենք գիտականորեն ապացույցված այն թեզը, որ պետք է շուտ քնել։
Անկեղծ եղեք, քանի՞ անգամ է ձեր սիրելին մեղադրել ձեզ՝ երեկոյան հերթական սերիան դիտելիս «ամենահետաքրքիր մասում» քնելու մեջ։ Ցավում ենք, բայց ըստ վիճակագրության, հենց կանանց համար է, որ ֆիլմի ավարտն ամենից հաճախ անհասկանալի մնում, քանի որ նրանք պարզապես քնել են այդ պահին։ Ամենապարզ, ամենառօրյա բացատրությունն այն է, որ մենք ամբողջ օրը շատ գործ ենք արել: Ինչպե՞ս ուժասպառ չլինել: Բայց․․․իրականացել է։ Գիտնականները այս երևույթի համար միանգամից մի քանի բացատրություն են գտել և բոլոր կանանց խորհուրդ են տվել երկար քնել։
ՊԱՏՃԱՌ N1. ԿԱՆԱՆՑ ՈՒՂԵՂՆ ԱՎԵԼԻ ԲԱՐԴ ԿԱՌՈՒՑՎԱԾՔ ՈՒՆԻ
Համաձայն Լաֆբորո համալսարանի Երազների հետազոտական կենտրոնի բրիտանացի գիտնականների անցյալ տարվա բացահայտումների՝ կնոջ ուղեղի նյարդային կապերի կառուցվածքն ավելի բարդ է, քան տղամարդունը: Այդ պատճառով մենք, բնականաբար, հակված ենք բազմաբնույթ առաջադրանքների կատարմանը և շատ ավելի ճկուն ենք որոշումներ կայացնելիս: Այնուամենայնիվ, այս ամենը հանգեցնում է էներգիայի հսկայական ծախսի, և քնի ժամերը, որոնք անհրաժեշտ են ուժերը համալրելու համար, անհամեմատելի են տղամարդկանց հետ: Սա չի նշանակում, որ ուժեղ սեռի ներկայացուցիչներն ավելի ծույլ են կամ զուսպ։ Պարզապես կանանց առնվազն 20 րոպե ավելի երկար է պետք անկողնում՝ «վերալիցքավորվելու» համար։ Եվ դա ապացուցված է։
ՊԱՏՃԱՌ N 2. ԿԱՆԱՅՔ ԱՎԵԼԻ ԴԺՎԱՐ ՏԱՆՈՒՄ ՔՆԻ ՊԱԿԱՍԸ
Լաֆբորոյից անգլիացի հոգեբույժների մեկ այլ գիտական եզրակացություն. կանայք ավելի դժվար են դիմանում անորակ քնին, քան տղամարդիկ՝ նրանք դառնում են սաստիկ դյուրագրգիռ, մռայլ և դեպրեսիվ: Ավելի ընկալունակ նյարդային համակարգի հետ միասին դա հանգեցնում է քնի նոր խանգարումների: Արատավոր շրջանակը փակվում է։ Մեկ այլ բացասական հետևանք՝ գիշերային հանգստի որակը կարող է ազդել արյան մակարդման վրա և, որպես հետևանք, հանգեցնել արյունատար անոթների խցանման։ Տղամարդկանց շրջանառու և նյարդային համակարգերն այս առումով ավելի ուժեղ են և այդքան զգայուն չեն արձագանքում քնի պակասին:
ՊԱՏՃԱՌ N3. ԳԻՇԵՐԱՅԻՆ ՔՈՒՆՆ ԱԶԴՈՒՄ Է ՄՏԱՎՈՐ ԿԱՐՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՎՐԱ
Եվս մեկ միջազգային փորձ. Մյունխենի Մաքս Պլանկի ինստիտուտի գիտնականները վերլուծել են 160 մեծահասակների քնի ռեժիմը՝ պարզելու համար, թե ինչպես է այն ազդում մտավոր ունակությունների վրա: Հետազոտության ուշադրության կենտրոնում է եղել, այսպես կոչված, «քնի իլիկը»-ը՝ քնի դանդաղ փուլում ուղեղի գործունեության շրջան, որը չի ուղեկցվում երազներով։ Պարզվել է, որ որքան մեծ և երկար է «իլիկը»-ը, այնքան բարձր է IQ-ն ... կնոջ համար: Սակայն տղամարդկանց մոտ նման օրինաչափություն չի հայտնաբերվել։ Այլ կերպ ասած՝ լավ և արագ մտածելու համար հարկավոր է քունը դարձնել IQ-ի կարևոր ծես։

Почему женщины должны спать больше мужчин?
И что общего между сном и интеллектом Рассказываем про научное доказательство того, что вам нужно лечь сегодня пораньше.
Признайтесь честно, сколько раз любимый человек обвинял вас в том, что вы уснули «на самом интересном месте» во время вечернего просмотра очередного сериала? Каемся, по статистике именно для женщин финал фильма чаще всего остается открытым, так как они просто его проспали. Самое простое, бытовое объяснение — мы же весь день столько всего делали! Как тут не валиться с ног?! Свершилось! Ученые нашли этому феномену сразу несколько объяснений и посоветовали всем девушкам поспать подольше.
Если верить прошлогодним заключениям британских ученых из Центра исследования снов при Университете в Лафборо, структура нейронных связей мозга женщины сложнее мужской. По этой причине мы от природы склонны к многозадачности и являемся куда более гибкими в принятии решений. Однако все это приводит к колоссальному расходу энергии, и часы сна, которые необходимы для восполнения сил, несоизмеримы с мужскими затратами. Это не означает, что представители сильного пола более ленивые или заторможенные. Просто женщинам необходимо как минимум на 20 минут дольше «перезагружаться» в постели. И это доказано!
Еще один научный вывод английских психиатров из Лафборо: женщины тяжелее мужчин переносят некачественный сон — становятся страшно раздражительными, угрюмыми и депрессивными. Вкупе с более восприимчивой нервной системой это приводит к новым нарушениям сна! Порочный круг замкнулся. Еще одно негативное последствие — качество ночного отдыха может сказаться на свертываемости крови и, как следствие, привести к закупорке сосудов. Мужская кровеносная и нервная системы в этом отношении более крепкие и не реагируют на нехватку сна настолько чутко.
Еще один международный эксперимент. Кропотливые ученые Института Макса Планка в Мюнхене проанализировали модели сна 160 взрослых, чтобы узнать, как это влияет на интеллектуальные способности. Фокус исследования был сделан на так называемое «сонное веретено» — период активности мозга в медленной фазе сна, которая не сопровождается сновидениями. Оказалось, что чем больше и продолжительнее «веретено», тем выше показатель IQ... у женщины! А вот у мужчин подобной закономерности выявлено не было. Иными словами: чтобы хорошо и быстро соображать, необходимо сделать сон важным IQ-ритуалом.