Դդումի այս խավիարը կարելի է մատուցել որպես հավելում այլ ուտեստների կամ որպես քսուք`հացի կամ տոստերի վրա։
Բաղադրիչները 8 չափաբաժնի համար
- դդումի միջուկ՝ 800 գ
- սոխ՝ 200 գ
- գազար՝ 80 գ
- քաղցր պղպեղ՝ 100 գ
- բուսական յուղ ՝ 2 ճ.գ. լ.
- լոլիկի մածուկ՝ 300 գ
- աղացած սև պղպեղ
- աղ
Նախատրաստեք բաղադրիչները. դդմի միջուկը կտրատեք փոքր խորանարդիկների։ Կլպեք և կտրատեք սոխը։ Կլպեք գազարը, լվացեք և կտրատեք շերտերով։ Մաքրեք սխտորը և կտրատեք շերտերով: Կտրատեք քաղցր պղպեղը բարակ շերտերով:
Հաստ տակով կաթսայի մեջ տաքացրեք բուսական յուղը։ Դրա մեջ լցրեք սոխը և սխտորը։ Միջին կրակի վրա խառնելով կարմրացրեք երեք րոպե: Ավելացրեք գազարը և բուլղարական պղպեղը։ Խառնելով, տապակեք միջին կրակի վրա 5 րոպե:
Բանջարեղենով կաթսայի մեջ ավելացրեք դդումը։ Խառնեք և կրակը իջեցրեք նվազագույնի: Խառնելով տապակեք 7 րոպե: Այնուհետև փակեք կաթսան և բանջարեղենը մարմանդ կրակի վրա եփեք ևս 10 րոպե։
Ավելացրեք լոլիկի մածուկը: Համեմեք աղով և պղպեղով։ Միջին կրակի վրա եփեք մոտ 20 րոպե։ Ժամանակ առ ժամանակ խառնեք, որպեսզի խառնուրդը չայրվի: Հեղուկը պետք է գրեթե ամբողջությամբ գոլորշիանա։
Կաթսայի պարունակությունը հարեք ընկղմվող բլենդերով։ Պատրաստի խավիարը պետք է լինի համասեռ զանգված: Թողեք ամբողջովին սառչի և մատուցեք։ Այն կարող եք լցնել բանկաների մեջ և պահել սառնարանում:
Դդումի համեղ խավիարը կարելի է պատրաստել նաև ձմեռացման համար։ Դրա համար ստացված զանգվածը հարելուց հետո եռացրեք, ապա լցեք չոր, ստերիլիզացված բանկաների մեջ և կափարիչներով փակեք։ Ավելի լավ է խավիարը պահել սառնարանում։

Такая икра из тыквы может подаваться как добавка к другим блюдам или в виде намазки на тост или хлебцы.
ИНГРЕДИЕНТЫ НА 8 ПОРЦИЙ
мякоть тыквы – 800 г
репчатый лук – 200 г
морковь – 80 г
чеснок – 2 зубчика
сладкий перец – 100 г
растительное масло – 2 ст. л.
консервированные протертые томаты – 300 г
молотый черный перец
Пошаговый рецепт приготовления․
Подготовьте ингредиенты для приготовления икры. Мякоть тыквы нарежьте небольшими кубиками. Лук очистите и порубите. Морковь очистите, вымойте и нарежьте соломкой. Чеснок очистите и нарежьте пластинами. Сладкий перец нарежьте тонкой соломкой.
В кастрюле с толстым дном нагрейте растительное масло. Положите в нее лук с чесноком. Помешивая, подрумяньте на среднем огне в течение трех минут. Добавьте морковь и сладкий перец. Помешивая, жарьте на среднем огне 5 минут.
Добавьте в кастрюлю с овощами тыкву. Перемешайте и убавьте огонь до минимума. Жарьте, помешивая, 7 минут. Затем закройте кастрюлю и томите овощи на слабом огне еще 10 минут.
Положите протертые томаты. Посолите и поперчите. Тушите на среднем огне около 20 минут. Периодически перемешивайте, чтобы масса не пригорела. Жидкость должна выпариться почти полностью.
Пробейте содержимое кастрюли погружным блендером. Готовая икра должна иметь однородную консистенцию. Дайте полностью остыть и подайте на стол. Можно разложить в банки и убрать на хранение в холодильник.
Вкусную икру из тыквы можно заготовить и на зиму. Для этого прокипятите получившуюся массу после того, как пробили блендером, затем разложите по сухим стерилизованным банкам и закатайте крышками. Хранить икру лучше в холодильнике.