Զգացմունքային մարդիկ հաճախ են երիկամների խնդիրներ ունենում
Հաճախակի կրկնվող զգացմունքային ապրումնեը բացասաբար են անդրադառնում ոչ միայն մարդու հոգեկան աշխարհի, այլ նաև ֆիզիկական առողջության վրա. մեծանում է երիկամներում քարերի առաջացման հավանականությունը:
Ամերիկացի գիտնականների մի խումբ հետազոտություն է անցկացրել 400 կամավորների շրջանում: Պարզվել է, որ բոլոր այն անձիք, որոնց երիկամներում քարեր են հայտնաբերվել, խոստովանել են, որ ունեցել են նյարդային ապրումներ, խնդիրներ՝ կապված աշխատանքի և այլնի հետ: Հետազոտության ղեկավարներից մեկը նշել է, որ այս բացահայտումը շատ կարևոր է հիվանդության հետագա ուսումնասիրման համար: Նրա խոսքով՝ մինչ օրս դեռ ոչ ոք հստակ չի պարզել, թե ինչու են երիկամներում քարեր առաջանում:
Ըստ վիճակագրության' մոլորակի բնակչության 10 տոկոսը երիկամներում քարեր ունի: Ցավեր ի հայտ են գալիս այն ժամանակ, երբ քարերը սկսում են շարժվել կամ դուրս գալ երիկամից: Տղամարդկանց մոտ նման խնդիր լինում է 3 անգամ ավելի հաճախ, քան կանանց:

28.10.2013 Частые эмоциональные переживания разрушительно действуют не только на психику, но и физическое здоровье человека. В частности, повышают вероятность образования камней в почках.
Команда ученых из американского штата Нью-Джерси провела исследование с участием 400 добровольцев. Выяснилось, что пациенты с мочекаменной болезнью в 3 раза чаще жаловались на бытовые конфликты, неприятности на работе, проблемы с деньгами, нежели люди со здоровыми почками.
Один из руководителей исследования Реза Наджма отметила, что это открытие невероятно важно для дальнейшего исследования заболевания, ведь до сих пор не существует научного объяснения тому, как и почему в почках образуются камни.
По статистике, около 10% населения имеют камни в почках. Далеко не все из них знают о наличии у себя этого заболевания. Боли начинаются только тогда, когда камень начинает двигаться или выходить из почки. У мужчин мочекаменная болезнь встречается в 3 раза чаще, чем у женщин.