Հասակը և քաշը որոշում են ձեր կյանքի տևողությունը
Հասակը ու քաշը մարմնի չափորոշիչներն են: Ոմանց համար դրանք պարզապես թվեր են, որոնք ոչնչի վրա չեն ազդում: Պարզվում է, որ դա այդպես չէ: Գիտնականները կարողացել են ապացուցել այս չափանիշների կապը կյանքի տեւողության հետ:
Կներկայացնենք, թե դրանց ինչպիսի համադրությունն է նպաստում երկար ու առողջ կյանքին:
Անսովոր փորձ
Մաստրիխտի համալսարանի աշխատակիցները նշված չափանիշների և կյանքի տևողության միջև հարաբերությունները սկսել են պարզել դեռևս 34 տարի առաջ: Հետազոտությանը մասնակցել են ավելի քան 7 հազար կամավորներ՝ 55-ից 69 տարեկան:
Կամավորները մասնակցության պահին գրանցել են իրենց հասակը և քաշը, ինչպես նաև նշել նույն ցուցանիշները 20 տարեկանում: Հետազոտողները մասնակիցներին խնդրել են նկարագրել իրենց ֆիզիկական գործունեությունը: Յուրաքանչյուր մասնակից դիտարկվվում էր մինչև իր 90-ամյակը կամ մահը:
Փորձագետների հայտնագործությունները ցնցեցիեն շատերին
Բոլոր այս կանանց քաշը 70 կիլոգրամ է։
Երբ փորձը ավարտվեց, գիտնականները վերլուծեցին տվյալները: Պարզվեց, որ նիհար ու բարձրահասակ կանայք ամենից հաճախ էին ապրում մինչև 90 տարեկան, բայց թմբլիկ ու կարճահասակ մասնակիցներին այդքան հաջողակ չէին: Օրինակ՝ 175 սմ հասակ ունեցող կանայք իրենց 90-ամյակը նշում էին 30%-ով ավելի հաճախ, քան 160 սմ հասակ ունեցող կանայք:
Ֆիզիկական ակտիվությունը դրական ազդեցություն էր ունեցել կյանքի տևողության վրա, եթե մարզումները տևել էին ոչ ավելի, քան մեկ ժամը: Մեծ ծանրաբեռնվածությունները դրական արդյունքի չէին բերել։
Զարմանալի է, որ տղամարդիկ բոլորովին այլ արդյունքներ ունեն: Մարմնի ցուցանիշները ոչ մի կերպ չեն ազդել կյանքի տևողության վրա: Նույնը չես ասի ֆիզիկական ակտիվության առումով: Տղամարդիկ, ովքեր ամեն օր մեկուկես ժամ մարզվում էին, գրեթե 40%-ով ավելի մեծ հնարավորություն ունեին նշելու իրենց 90-ամյակը՝ համեմատած այն մասնակիցների հետ, ովքեր նախընտրում էին կես ժամից պակաս մարզվել:
Կարևոր դեր էին խաղացել նաև վատ սովորությունները: Երկու սեռերի այն մասնակիցների մոտ, ովքեր առողջ ապրելակերպ չէին վարել, կյանքի տևողությունը էապես կրճատվել էր:
Այսպիսով, գիտնականները հաստատել են, որ յուրաքանչյուր սեռ ունի կյանքի տևողության վրա ազդող իր գործոնները: Կանանց համար կարևոր են հասակը, քաշը և ամենօրյա սպորտը: Տղամարդկանց համար լավ ֆիզիկական ակտիվությունն ամենակարևոր գործոնն է: Վատ սովորություններից հրաժարվելը նպաստել է թե տղամարդկանց, թե կանանց կյանքի տևողության երկարացմանը:

06.11.2020 Рост и вес – это параметры тела. Для некоторых это просто цифры, не влияющие ни на что. Оказалось, что это не так. Ученые смогли доказать связь параметров с продолжительностью жизни.
Сегодня мы расскажем вам, какая комплекция способствует долгой и здоровой жизни.
Необычный эксперимент
Работники Маастрихтского университета начали искать взаимосвязь параметров и продолжительности жизни 34 года назад. Для исследования привлекли более 7 тысяч добровольцев, это были пожилые люди – от 55 до 69 лет.
Участники эксперимента фиксировали свой рост и массу на момент участия, а также указывали те же параметры в 20-летнем возрасте. Ученые просили добровольцев описывать свою физическую активность. Каждого участника наблюдали до исполнения 90-летнего юбилея или момента смерти.
Выводы специалистов шокировали многих
Все эти женщины весят 70 килограммов.
Когда эксперимент закончился, ученые проанализировали данные. Оказалось, что худые и высокие женщины чаще всего доживали до 90 лет, а вот полным и низеньким участницам не так везло. Например, женщины, у которых рост достигает 175 см, отмечали 90-летие на 30 % чаще, чем женщины с ростом 160 см.
Физическая активность положительно отражалась на продолжительности жизни, если тренировки длились не более часа. Усиленные нагрузки к положительному эффекту не приводили.
Удивительно, но у мужчин совершенно другие результаты. Параметры тела никак не отражались на продолжительности жизни. А вот физическая активность – наоборот. Мужчины, которые каждый день занимались по полтора часа, почти на 40% увеличивали шансы отметить 90-летний юбилей по сравнению с участниками, которые предпочитали упражняться меньше получаса.
Немаловажную роль играли и вредные привычки. Не соблюдающие здоровый образ жизни участники обоих полов заметно сокращали себе жизнь.
Таким образом, ученые подтвердили, что у каждого пола свои факторы, влияющие на продолжительность жизни. Для девушек важен рост, вес и ежедневные занятия спортом. У мужчин самым важным фактором являлась хорошая физическая нагрузка. Отказ от вредных привычек помогал продлить жизнь и мужчинам, и женщинам.