Օրգանիզմում եղած ճարպերը երկարացնում են երիտասարդությունը
Ավելորդ քաշն ընդունված է առողջության համար վնասակար համարել, սակայն ԱՄՆ Բժշկական դպրոցի մասնագետների անցկացրած հետազոտությունն ապացուցել է, որ մարդու մարմնի գիրության գնահատականը դեռևս սրբագրման կարիք ունի:
Հետազոտողները գտնում են, որ ճարպը դրականորեն է ազդում ուղեղի աշխատանքի վրա՝ կապված օրգանիզմի ֆիզիոլոգիայի և երկարակեցության հետ:
Մեսնագետները եկել են այն եզրակացության, որ ճարպային շերտն արտադրում է հատուկ ֆերմետ՝ NAMPT, որը որոշակիորեն անզդում է հիպոթալամուսի վրա՝ ուղեղի այն հատվածի, որը էական դեր է խաղում մարմնի ջերմասիճանի, քնային փուլերի և առույգության, սրտի բաբախունների հաճախության, երակային ճնշման, ծարավի և ախորժակի կրգավորման գործընթացներում:
Մկնարի մոտ ճարպային շերտի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ կենդանիների օրգանիզմի ցուցանիշները փոփոխվել են՝ կախված ճարպի վերոհիշյալ ֆերմետի մակարդակից: Այսպես՝ ճարպային շերտում NAMPT-ի փոքր ցուցանիշ ունեցող կենդանիները հիպոթալամուսում ունեցել են ավելի ցածր էներգիա և հանդես են բերել աննշան ֆիզիկական ակտիվություն: Ճիշտ հակառակ վարքն են դրսևորել ճարպային շերտում նշված ֆետմետի բարձր մակարդակ ունեցող կենդանիները:
«ճարպային շերտը կարգավորում է ուղեղի աշխատանքը, իսկ ճարպերի կողմից արտադրվող գլխավոր ֆերմետը, օգնում է պահպանել էներգետիկ մակարդակը: Ճարպերից ստացվող գլխավոր ֆերմետի անբավարարության պարագայում ուղեղը բարձր ակտիվություն չի դրսևորում»,-մեկնաբանել են մասնագետները:
Առայժմ մասնագետները չեն կարողանում ասել, թե ուղեղի բնականոն աշխատանքի համար ի՞նչ քանակությամբ ճարպեր են հարկավոր օրգանիզմին: Սակայն նրանում, որ ճարպն անհրաժեշտ է, բժիշկները կասկած չունեն: Գիտնականների խոսքերով` այն ոչ միայն պահպանում է օրգանիզմի ֆիզիոլոգիան, այլև նպաստում է երիտասարության երկարացմանը:
«Ճարպայի շերտի օպտիմալ քանակն առավելագույնի է հասցնում ուղեղի` ծերացումը և երկարակեցությունը կառավորող կենտրոնի գործառույթը»,- հայտարարել են հետազոտության հեղինակները:

Жир в организме продлевает молодость
Лишний вес принято считать вредным фактором для здоровья, однако исследование специалистов из Медицинской школы (США) доказывает, что оценка полноты человеческого тела еще нуждается в корректировках.
Исследователи считают, что жир положительно влияет на функции мозга, связанные с физиологией организма и долголетием.
Специалисты пришли к заключению, что жировая ткань вырабатывает особый фермент NAMPT, определенным образом влияющий на гипоталамус – часть мозга, которая играют ключевую роль в процессах регулирования температуры тела, циклов сна и бодрствования, частоты сердечных сокращений, артериального давления, жажды и аппетита.
Изучение свойств жировой ткани у мышей выявило, что физиологические показатели организма животных менялись в зависимости от уровня вышеуказанного фермента жира. Так, животные с низким NAMPT в жировой ткани обладали пониженной энергией в гипоталамусе и демонстрировали незначительную физическую активность. В то же время мыши с высоким уровнем данного фермента в жировой ткани были физически активны.
«Жировая ткань регулирует функции мозга, а ключевой фермент, вырабатываемый жиром, помогает ему сохранить свои энергетические уровни. При недостаточном количестве ключевого фермента, полученного из жира, мозг не проявляет высокой активности», - пояснили специалисты.
Пока что исследователи не могут сказать, какое точное количество жира в организме необходимо для нормальной работы мозга. Но в том, что жир необходим, медики не сомневаются. По словам ученых, он не только поддерживает физиологию организма, но и способствует продлению молодости.
«Оптимальное количество жировой ткани максимизирует функцию центра управления старением и долголетием в мозге», - заявили авторы исследования.