Առողջ լինելու ամենաէժան եղանակը
Միչիգանի համալսարի գիտնականների անցկացրած հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ վտանգավոր հիվանդություններից պաշտպանվելն այդքան էլ դժվար ու թանկ չէ։ Բժիշկները պարզապես խորհուրդ են տալիս պարբերաբար բալ օգտագործել՝ ցանկացած տեսքով։
90 օր շարունակ հետազոտողները լաբորատոր առնետներին պահել են «արևմտյան սննդակարգով»՝ ճարպերի մեծ պարունակությամբ և ածխաջրերի խելամիտ քանակով։ Դրանից հետո փորձարկվող կրծողների սննդակարիգին ավելացվել է աղացած բալի փոշի՝ սննդի մեկ տոկոսի չափաբաժնով։ Որոշ ժամանակ անց մասնագետներն առնետների մոտ արձանագրել են կենսունակության ցուցանիշների դրական տեղաշարժ։ Մասնավորապես՝ նվազել է սրտային հիվանդությունների ռիսկը, գրանցվել է խոլեստերինի պարունակության անկում, մարմնի զանգվածի, ճարպային շերտի և ներքին բորբոքումների նվազում։
Առաջ քաշելով այն թեզը, որ այդ բոլոր փոփոխությունները պայմնվորված են բալի օգտագործմամբ, գիտնականները հաջորդ փորձն են կատարել՝ այս անգամ ճարպակալմամբ և ավելորդ քաշով 10 մարդու մասնակցությամբ։ Նրանց առաջարկվել է չորս շաբաթ շարունակ օրական խմել մեկ բաժակ բալի հյութ։
Մարդկանց մասնակցությամբ փորձի արդյունքներն էլ արձանագրեցին դրական փոփոխություններ։ Նրանց օրգանիզմում նվազեց բորբոքումների, ինչպես նաև սիրտ-անոթային հիվանդությունների խթանիչների նվազում։
Արդյունքում գիրնականները եզրակացրել են․ հակաօքսիդանտներով հարուստ մթերքները, այնպիսին, ինչպիսին բալն է, ունակ են նվազեցնելու բորբոքային գործընթացները և իջեցնելու տարբեր հիվանդությունների ռիսկը։
«Բալը, համեմատած մյուս պտուղների հետ, ունի հզոր հակաբորբոքային առավելություններ, և դրանով հագեցնելով սննդակարգը, կարելի է ոչ միայն նվազեցնել ընդհանուր բորբոքային գործընթացները, այլև բորբոքումները քչացնել այն էական օրգաններում, որոնք ազդում են սիրտ-անոթային հիվանդությունների առաջացման ռիսկի վրա»,-այսպիսին էր մասնագետների եզրակացությունը։
Միաժամանակ նրանք ընդգծել են, որ բալը գործնականում հասանելի է ողջ տարին, քանի որ այն կարելի է օգտագործել թե չորացրած, թե սառեցրած, և թե որպես հյութ։

Назван самый дешевый способ не болеть
Результатом экспериментов, проведенных учеными из Университета Мичигана, стало их открытие о том, что защищаться от опасных болезней не так уж трудно и дорого. Все, что советуют медики делать для этого – регулярно употреблять вишню в любом виде.
В течение 90 дней исследователи держали лабораторных крыс на «западной диете» с высоким содержанием жира и умеренным – углеводов. После этого в режим питания грызунов был введен порошок из измельченной вишни, в количестве, составляющем один процент от питания. Еще спустя некоторое время специалисты зафиксировали у мышей позитивные изменения в показателях их жизнедеятельности. В частности, наблюдалось сокращение факторов риска сердечных заболеваний, снижение концентрации холестерина, уменьшение массы тела, жировой прослойки и маркеров внутреннего воспаления.
Выдвинув гипотезу о том, что все эти перемены были вызваны всего лишь употреблением вишни, ученые осуществили следующий эксперимент – на этот раз с участием 10 человек с ожирением и лишним весом. Этим пациентам было предложено пить вишневый сок ежедневно в течение 4 недель.
Итогом проекта с участием людей также стали положительные трансформации. В организме участников опыта было зафиксировано существенное сокращение нескольких маркеров воспаления, а также понижение уровней триглицеридов - ключевого фактора риска сердечной болезни.
Подведя черту под этими исследования, врачи резюмировали: продукты, богатые антиоксидантами, такие, как вишня, потенциально уменьшают воспаление и обладают сильными полезными свойствами для снижения риска заболеваний.
«Вишня обладает мощными противовоспалительными преимуществами по сравнению с другими ягодами, и обогащенный ею рацион питания не только снижает общие воспалительные процессы в организме, но и уменьшает воспаление в ключевых органах, которые влияют на риск сердечной болезни у тех, кто имеет ожирение», - таково мнение специалистов.
При этом они отдельно отмечают, что вишня доступна для потребления практически круглогодично, ведь ее можно употреблять в сушеной, замороженной форме или в виде сока.