«Երջանկության հետևից մի՛ ընկիր. այն միշտ քո մեջ է», - կարծում էր հին հույն փիլիսոփա և մաթեմատիկոս Պյութագորասը։ Դատելով մասնագետների կողմից հետագայում անցկացված ուսումնասիրության արդյունքներից՝ մեծ մտածողը ճիշտ էր։
Գիտական համայնքը տարիներ շարունակ փորձում է վերծանել երջանկության բանաձևը։ Իրականում, մենք բոլորս ուզում ենք այն զգալ, և իդեալական դեպքում՝ այն պահել մեզ մոտ։ Դրան հասնելու համար մենք ճանապարհորդում ենք աշխարհով մեկ, կարդում հոգեբանության գրքեր, կրկնում ենք հաստատումներ, զարգացնում առողջ սովորություններ, զբաղվում տարբեր տեսակի հոբբիներով և քրտնաջան աշխատում ենք մեզ վրա։ Բայց ահա որն է խնդիրը. նույնիսկ երջանիկ կյանքի համար թվացյալ բոլոր անհրաժեշտ նպատակներին հասնելուց հետո կախարդանքը տեղի չի ունենում... Ինչո՞ւ։
Այս օրախնդիր հարցի պատասխանը պարզունակ է. խնդիրը մեր մեջ է։ Կամ, ավելի ճշգրիտ, մեր բնավորության և ուրիշների նկատմամբ վերաբերմունքի մեջ։
Գիտական եզրակացությունը
Մասնագետներն ուսումնասիրություն են անցկացրել, որի արդյունքները հանգում են հետևյալ եզրակացության. երջանկության վրա ազդող որոշիչ գործոնը կարող է լինել բնավորության մեկ գիծ: Գուշակեց՞ք՝ որն է դա: Ոչ, լավատեսությունը չէ: Ոչ էլ նույնիսկ՝ համբերությունը, այլ... քաղաքավարությունը: Գիտնականների կարծիքով, եթե մարդը բաց է, բարյացակամ և նրբանկատ ուրիշների հետ շփվելիս, ապա նա կզգա երջանկությունը:
Ուսումնասիրության մանրամասները
Փորձին մասնակցել են 23 տարեկան մոտ երեք հարյուրից ավելի տղամարդիկ և կանայք: Բոլոր հարցվածները լրացրել են նույնական հարցաթերթիկներ և թեստեր, որոնց ընթացքում գիտնականները գնահատել են նրանց քաղաքավարության մակարդակը և հարաբերական երջանկությունը: Պարզվել է, որ վերջինս ուղղակիորեն կապված է առաջինի հետ. որքան ավելի խելացի և նրբանկատ է մարդը շփման մեջ, այնքան ավելի գոհ է իր կյանքից և դրա բոլոր դրսևորումներից: Ավելին, քաղաքավարի մարդիկ ավելի քիչ են հակված զգալու անհանգստություն, անտարբերություն, հոգնածություն և դեպրեսիա: Եվ եթե դեպրեսիայի ախտանիշներ են առաջանում, դրանք շատ ավելի թույլ են, քան մյուս հարցվածների մոտ:
Ի՞նչ է քաղաքավարությունը
Այս համատեքստում քաղաքավարությունը չի սահմանափակվում ավանդական ողջույններով, հաճելի հաճոյախոսություններով և նրբանկատ արտահայտություններով, ինչպիսիք են՝ «շատ շնորհակալ եմ» կամ «խնդրեմ»։ Հետազոտողները նկատի ունեն ավելի խորը և անկեղծ վերաբերմունք ուրիշների նկատմամբ, որը ներառում է կարեկցանք, հարգանք, համագործակցելու և աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամություն։
Ինչո՞ւ է այդքան օգտակար քաղաքավարի լինելը
Քաղաքավարությունը ոչ միայն մեզ օգնում է ուրիշների հետ կապ հաստատել, այլև նպաստում է մեր ներքին ներդաշնակությանը։ Բարի և կարեկից լինելը մեզ օգնում է երջանկություն գտնել ոչ միայն սիրելի աշխատանքից, սիրային կամ ընկերական հարաբերություններից, նյութական բարիքներից և հոբբիներից, այլև զրույցներից։ Եվ երբ մենք տեսնում ենք ուրախություն և երախտագիտություն ուրիշների աչքերում, մեզ պատում է երջանկության զգացում, և մեր հոգին պարուրվում է հանգստությամբ և ջերմությամբ։
Ինչպես զարգացնել քաղաքավարությունը
Հաջողության բանալին պարզ է. դառնալ ավելի ուշադիր և բարի ուրիշների նկատմամբ: Գործընկերը ձեզ խորհուրդ տվեցին, թե ինչպե՞ս կատարել առաջադրանքը: Ամբողջ սրտով շնորհակալություն հայտնեք նրանց: Զուգընկերը նոր զգեստո՞վ է եկել հանդիպման: Գովեք նրան: Սիրելին համեղ ընթրի՞ք է պատրաստել: Ասեք նրան, թե որքան եք գնահատում նրա ուշադրությունը: Եվ այլն: Երբ դուք զարգացնեք փոքրիկ դրական բաների վրա կենտրոնանալու սովորությունը, ձեր կյանքը կփայլի նոր գույներով: Եվ դուք ինքներդ մի փոքր կմոտենաք «երջանկություն» կոչվող վիճակին:

19.06.2026 «Не гоняйся за счастьем: оно всегда находится в тебе самом», — считал древнегреческий философ и математик Пифагор. Судя по результатам исследования, позже проведенного специалистами, великий мыслитель был прав.
Представители научного сообщества не первый год пытаются разгадать формулу счастья. Да что уж там: всем нам хочется его испытать, а в идеале — удержать при себе. Для этого мы путешествуем по миру, читаем книги по психологии, повторяем аффирмации, вырабатываем здоровые привычки, обзаводимся всевозможными хобби и много работаем над собой. Но вот незадача: даже после достижения всех, казалось бы, необходимых для счастливой жизни целей магии не происходит… Почему?
Ответ на этот насущный вопрос банальный: проблема в нас самих. Или, если быть точнее, в нашем характере и отношении к окружающим.
Научный вердикт
Cпециалисты провели исследование, итог которого сводится к следующему выводу: решающим фактором, влияющим на уровень счастья, может стать одна-единственная черта характера. Догадываетесь, о чем идет речь? Нет, не об оптимизме. И даже не о терпеливости, а о… вежливости. По словам ученых, если человек открыт, доброжелателен и тактичен при взаимодействии с людьми, то будет ему это самое счастье.
Детали исследования
В эксперименте приняли участие более трехсот мужчин и женщин в возрасте около 23 лет. Все респонденты прошли одинаковые опросы и тесты, в ходе которых ученым удалось оценить степень их вежливости и условный уровень счастья. И оказалось, что второе напрямую зависит от первого: чем интеллигентнее и тактичнее человек в общении, тем он более доволен своей жизнью и всеми ее атрибутами. К тому же вежливые люди реже испытывают тревогу, апатию, усталость и страдают от депрессии. А если симптомы депрессии и появляются, то выражаются они гораздо слабее, чем у остальных респондентов.
Что такое вежливость
Вежливость в данном контексте не ограничивается общепринятыми приветствиями, приятными комплиментами и вежливыми фразами наподобие «большое спасибо» или «всегда пожалуйста». Исследователи подразумевают более глубокое и искреннее отношение к окружающим, которое включает в себя эмпатию, уважение, расположенность к сотрудничеству и готовность оказать поддержку.
Почему так полезно быть вежливым
Вежливость не только помогает налаживать контакт с людьми, но и отвечает за нашу внутреннюю гармонию. Будучи доброй и отзывчивой натурой, человек черпает счастье не только из любимой работы, романтических или дружеских взаимоотношений, материальных благ и хобби, но и из общения. А когда видит радость и благодарность в глазах собеседника, то счастье и вовсе зашкаливает, и на душе становится спокойно и тепло.
Как развивать вежливость
Залог успех прост: нужно стать внимательнее и добрее к окружающим. Коллега подсказал, как справиться с задачей? Поблагодарите его от всей души. Подруга пришла на встречу в новом платье? Сделайте ей комплимент. Возлюбленный приготовил вкусный ужин? Скажите ему, насколько вам ценно его внимание. И так далее. Как только вы заведете привычку акцентировать внимание на позитивных мелочах, ваша жизнь заиграет новыми красками. А вы сами станете чуточку ближе к состоянию под названием «счастье».