Մարդու համար քնի նվազագույն պահանջը 6 ժամ է: Մեծ Բրիտանիայի Լաֆբորո համալսարանի պրոֆեսոր Ջիմ Ա. Սմիթը եկել է այն եզրահանգման, որ կանայք տղամարդկանցից 20 րոպե ավելի շատ քնի կարիք ունեն: Սա պայմանավորված է ուղեղի աշխատանքի առանձնահատկությամբ:
Հենց այս 20 րոպեների պատճառով են կանայք պարբերաբար կորցնում քունը՝ զբաղվելով տնային գործերով, երբ ընտանիքի մնացած անդամներն արդեն գնում են քնելու։ Դա կարող է շատ չթվալ, բայց շաբաթական կազմում է 140 րոպե (2.2 ժամ), ամսական 600 րոպե (10 ժամ) և տարեկան 7300 րոպե (121 ժամ), ինչը նշանակում է, որ կինը տարեկան միջին կորցնում է քնի հինգ օր։
«Աշխատանքից հետո ես պետք է ընթրիք պատրաստեմ, սեղան գցեմ, ապա մաքրություն անեմ։ Հազարավոր բաներ կան անելու՝ երեխաներին քնեցնել, պարզել, թե ինչ է լինելու նախաճաշին և ինչ պատրաստել դպրոց տանելու համար։ Առավոտվա համար արդուկել երեխաների, ամուսնու և քո հագուստը։ Եվ եթե նրանք երեկոյան կարողանան առանց ինձ տնային աշխատանք կատարել, դա երազ կլինի», - կիսվել են փորձի մասնակիցները։
Նշված հոգսերն այս կամ այն չափով ծանոթ են բոլորին, և հաճախ դժվար է մտածել սեփական անձի մասին։ Փոխորենը մեր մասին մտածել են բրիտանացի գիտնականները, որոնք 2024 թվականին ներկայացրին «Հաննա» նախագիծը՝ եռաչափ մոդել, որը ցույց է տալիս, թե ինչ տեսք կունենա կինը 45–ում, որը 20 տարեկանից ի վեր տառապում է քրոնիկ քնի պակասից։
Վախեցնող է ոչ միայն արտաքին տեսքը՝ ճաղատությունը, մաշկի կախվածությունը, այլև ներքին փոփոխությունները: Գիտե՞ք, թե ինչ է պատահում մարմնի հետ, երբ դուք համակարգված բաց եք թողնում այդ 20 րոպե քունը: Կանանց մոտ էապես ավելանում է հիպերտոնիայի, սրտանոթային, Ալցհայմերի հիվանդությունների և վերարտադրողական խնդիրների առաջացման ռիսկը, նաև՝ հոգեբանական անկայունությունը, քանի որ քնի պակասը հանգեցնում է կորտիզոլի մակարդակի բարձրացման և դեպրեսիայի:
Հետազոտողներն ավելի հեռու գնացին՝ կանանց մոտ քրոնիկ քնի պակասը կապելով կարիերայի հեռանկարների հետ։ Եվ գիտե՞ք ինչ։ Կուտակված հոգնածություն ունեցող կինն ավելի հավանական է, որ դուրս կգա մրցավազքից։
Այսպիսով, քունը շքեղություն չէ, այլ անհրաժեշտություն, ձեր առողջության, հուզական կայունության և կարիերայի մեջ ամենաարժեքավոր ներդրումը։
Քնի հիգիենա. հանգստի 10 կանոն, որոնք կվերականգնեն ձեր կենսունակությունը
• Հետևեք միևնույն գրաֆիկին. դա կօգնի կարգավորել ձեր մարմնի բիոռիթմերը։
• Հետևեք քնի տևողությանը. վնասակար է և՛ չափազանց քիչ, և՛ չափազանց շատ քունը։
• Խուսափեք ցերեկային երկար քնից, առավելագույնը 15-30 րոպե, քանի որ դա կխաթարի ձեր ռիթմերը։
• Քնելուց մեկ ժամ առաջ խուսափեք գաջեթներից. լուսավորվող էկրանները խանգարում են մելատոնինի արտադրությանը։
• Խուսափեք քնելուց առաջ մարզվելուց. դա կաշխուժացնի ձեր մարմինը։ Բայց օրվա ընթացքում պահպանեք հավասարակշռությունը. ամբողջ օրը մի նստեք համակարգչի մոտ։ Ձեր մարմինը պետք է շարժվի։
• Քնելուց առաջ չափից շատ մի կերեք. ձեր մարսողական համակարգը նույնպես պետք է հանգստանա։
• Ննջասենյակում պետք է լինի հարմարավետ ջերմաստիճան. դուք ավելի լավ կքնեք զով սենյակում։
• Կարծիք կա, որ առողջ քնի բանաձևը ճիշտ ընտրված ներքնակն է (70%) և բարձը (30%): Այս բանաձևը կթեթևացնի մեջքի և պարանոցի ցավերը: Իսկ դա առավոտյան առույգ զգալու գրավականն է:
• Ներդրեք քնելուն նպաստող ձեր սեփական ծեսերը՝ տաք լոգանք, արոմաթերապիա, մեդիտացիա:
• Ներդրեք ժամանակի կառավարում՝ ձեր պարտականությունների մի մասը վստահեք ընտանիքի անդամներին: Երեխաները կարող են հիանալի աշխատանք կատարել սեղանը հավաքելու կամ սենյակը կարգի բերելու հարցում: Օրինակ՝ ամուսինը կարող է ստանձնել արդուկելը: Սա կվերացնի կնոջ համար երկրորդ հերթափոխի անհրաժեշտությունը, ինչը նշանակում է, որ նա կարող է ժամանակին քնել՝ իր համար ապահովելով այդ թանկարժեք 20 րոպե քունը:

Необходимый минимум сна для человека — 6 часов. Профессор британского Университета Лафборо Джим пришел к выводу, что женщинам нужно спать на 20 минут дольше, чем мужчинам. Это обусловлено особенностью работы мозга.
Именно эти 20 минут женщины и недосыпают регулярно, решая бытовые дела, когда вся семья отправляется в постель. Кажется, что это совсем немного, но в неделю набегает 140 минут (2,2 часа), а в месяц уже 600 (10 часов), в год — 7300 (121 час!), то есть за год среднестатическая женщина недосыпает пять суток!
«После работы нужно приготовить ужин, накрыть на стол, потом убрать все. Уладить тысячу вопросов: уложить детей спать, подумать, что будет утром на завтрак, а что с собой в школу. Погладить вещи детям, мужу и себе на утро. И хорошо, если к вечеру успели без меня сделать уроки, а если нет, то сон нам только снится», — делятся участники эксперимента.
Эти заботы в той или иной степени знакомы каждой, и подумать о себе часто не удается.
Зато о нас подумали британские ученые, которые в 2024 году представили проект «Ханна» — это 3D-модель, которая показывает, как будет выглядеть женщина в 45 лет, с 20 лет страдающая хроническим недосыпанием.
Пугает не только внешность — облысение, провисшая кожа, — но и изменения внутри. А знаете, что происходит с организмом из-за системной нехватки этих самых 20 минут сна? У женщины повышается риск гипертонии, сердечно-сосудистых заболеваний, болезни Альцгеймера, проблем с репродуктивной функцией, добавляется психологическая неустойчивость, ведь нехватка сна = повышенный уровень кортизола, депрессивные состояния.
Исследователи пошли дальше, связав хроническое женское недосыпание с карьерными перспективами. И что же? Имея накопившуюся усталость женщина быстрее сходит с дистанции.
Таким образом, сон — это не роскошь, а необходимость, самая ценная инвестиция в свое здоровье, эмоциональную устойчивость, карьеру.
Гигиена сна или 10 правил отдыха, которые вернут силы жить
• Придерживайтесь одного графика, это наладит биоритмы организма.
• Следите за продолжительностью сна, вреден как его недостаток, так и переизбыток.
• Избегайте длительного дневного сна, максимум 15–30 минут, иначе собьются ритмы.
•За час до отбоя никаких гаджетов, светящийся экран мешает выработке мелатонина.
• Исключите тренировки перед сном, они взбодрят тело. Но в течение дня соблюдайте баланс, не сидите целый день за компьютером. Тело должно двигаться.
• Не переедайте перед сном, пищеварительная система тоже должна отдыхать.
• В спальне должна быть комфортная температура, человек лучше высыпается в прохладной комнате.
• Считается, что формула здорового сна — это правильно подобранный матрас (70%) и подушка (30%). Именно эта формула избавит от боли в спине и шее. А это уже залог бодрости утром.
• Введите свои ритуалы, помогающие заснуть: горячая ванна, ароматерапия, медитация.
• Введите тайм-менеджмент — делегируйте часть своих обязанностей домочадцам. Дети отлично справятся с уборкой со стола или наведением порядка в своей комнате. А супруг может взять на себя, например, глажку вещей. Тогда вторая смена для женщины отменяется, а значит, можно лечь спать вовремя, сохранив для себя те самые драгоценные 20 минут сна.