Բրիտանական Vogue-ը ներկայացրել է տարվա 25 ամենաազդեցիկ կանանց անունները
«2022 թվականին «ոգեշնչող» բառն այնքան մեղմ է օգտագործվում, որ վտանգում է կորցնել իր իմաստը։ Բայց ուրիշ ի՞նչ անվանել նրանց, ովքեր այս տարի մտել են Vogue-ի թոփ 25-ի մեջ: Ցանկում ներառված են ականավոր կանայք, ովքեր հաջողության են հասել կյանքի տարբեր ոլորտներում»,-ասվում է ցուցակի նախաբանում:
Դրանում ներառված են ոչ միայն հայտնի անձիք, այլև ակտիվիստներ, ինչպես նաև կանայք, ովքեր անցել են աներևակայելի փորձությունների միջով և տոկունություն են դրսևորել կյանքի ամենադժվար իրավիճակներում:
Խմբագրակազմն առանձնացրել է դիզայներ Վիկտորյա Բեքհեմին, ում ավագ որդու հարսանիքին իր սեփական ապրանքանիշի զգեստով հայտնվելը տարվա ամենակարևոր նորաձևության իրադարձություններից մեկն էր. Net-a-Porter վաճառքի ցանցն արձանագրել է մետաղական բարակ զգեստի որոնումների 200 տոկոս աճ։
Ցուցակում նրա հարեւանությամբ Եղիսաբեթ II թագուհին է, ով այս տարի նշեց գահակալման 70-ամյակը։
«Թագավորական ընտանիքի համար անհանգիստ ժամանակաշրջանում տոնակատարության լայնությունը վկայեց թագուհու հարատև և անսասան ժողովրդականության մասին ինչպես տանը, այնպես էլ արտերկրում»,-գրում է Vogue-ը։
Ցուցակում կինոարդյունաբերությունից հայտնվել են «Սպանելով Եվային» սերիալի աստղ Ջոդի Քոմերն ու Էմմա Թոմփսոնը, ով նկարահանվել է «Հաջողություն քեզ Լեո Գրանդե» կատակերգությունում, որը դարձել է տարվա թերեւս ամենաքննարկվող ֆիլմը: Թոմփսոնը մարմնավորում է 60-ամյա մի կնոջ, ով դիմում է երիտասարդ սեքս-աշխատողի ծառայություններին՝ սեռական բավարարվածություն փնտրելու համար: Ֆիլմը ջերմորեն ընդունվեց քննադատների կողմից և կարևոր խոսակցություն բացեց ցանկության և ամոթի մասին։
Ցուցակում նորաձեւության ոլորտից միայն Վիկտորյա Բեքհեմը չէ։ Vogue-ի խմբագիրները նշել են նաև Նենսի Դոջակային՝ աստղերի կողմից սիրված համանուն բրենդի հիմնադիրը և Chanel-ի գործադիր տնօրեն Լինա Նաիրին։ Մարզուհիների թվում աչքի է ընկել թենիսիստուհի Էմմա Ռադուկանուն։
Ազդեցիկների թվում կան նաև տարբեր ակտիվիստներ՝ Ջեբինա Յասմին Իսլամը, ով պայքարում է կանանց նկատմամբ բռնության դեմ, Մարիելլա Ֆրոստրուպը, ով բացել է կայք, որտեղ կանայք կարող են ավելին իմանալ դաշտանադադարի մասին, Նազանին Զագարի-Ռաթքլիֆը, ով Իրանից վերադարձել է Մեծ Բրիտանիա, ում 2016 թվականին ձերբակալել էին լրտեսության մեջ մեղադրվելու համար և իրեն նվիրել է բարեգործությանը։
Տարվա ամենաազդեցիկ կանանց թվում են նաև բարոնուհի Վալերի Ամոսը, ով դարձավ առաջին սևամորթ կինը, ով պարգևատրվեց The Garter-ի շքանշանով, և խոհարար ու սննդի բլոգեր Օլյա Հերկուլեսը, ով բարեգործական ակցիա էր կազմակերպել Ուկրաինային օգնելու համար:

Британский Vogue назвал 25 самых влиятельных женщин года
«В 2022 году слово «вдохновляющий» используется настолько огульно, что рискует потерять свое значение. Но как еще назвать тех, кто вошел в топ-25 Vogue этого года? Список включает выдающихся женщин, преуспевающих в разных сферах жизни»,- говорится в предисловии к списку.
В него вошли не только знаменитости, но и активистки, а также женщины, которые прошли через невообразимые испытания и продемонстрировали стойкость в самых трудных жизненных ситуациях.
Редакция отметила дизайнера Викторию Бекхэм, чье появление в платье собственного бренда на свадьбе старшего сына стало одним из важных модных событий года: ретейлер Net-a-Porter зафиксировал 200-процентное увеличение поисковых запросов платья-комбинации с эффектом металлик.
Соседствует с ней в списке и королева Елизавета II, которая в этом году отметила 70-летие на троне.
«Во время неспокойного периода для королевской семьи широта празднования была свидетельством непреходящей и непоколебимой популярности королевы как дома, так и за рубежом», — написали в Vogue.
Киноиндустрию в списке представляют звезда сериала «Убивая Еву» Джоди Комер и Эмма Томпсон, которая снялась в комедии "Удачи тебе, Лео Гранде", ставшей едва ли не самым обсуждаемым фильмом года. Томпсон играет 60-летнюю женщину, которая в поисках сексуального удовлетворения прибегает к услугам молодого секс-работника. Фильм был тепло принят критиками и положил начало важному разговору о желании и стыде.
Модную индустрию в списке представляет не только Виктория Бекхэм. В редакции Vogue также отметили Нэнси Доджаку, основательницу одноименного бренда, который обожают звезды, и генерального директора Chanel Лину Наир. Среди спортсменов отметили теннисистку Эмму Радукану
В список вошли и различные активистки: Джебина Ясмин Ислам, которая борется с насилием в отношении женщин, Мариэлла Фроструп, запустившая сайт, где женщины могут больше узнать о менопаузе, Назанин Загари-Рэтклифф, которая вернулась в Великобританию из Ирана, где она была арестована по обвинению в шпионаже в 2016 году, и посвятила себя благотворительности.
Среди самых влиятельных женщин года также оказались баронесса Валери Амос, ставшая первой темнокожей женщиной, награжденной орденом Подвязки, и шеф-повар и фуд-блогер Оля Геркулес, которая запустила благотворительную акцию в помощь Украине.