«Հայ ունկնդիրը խստապահանջ է և միաժամանակ անմիջական»․ Ելենա Սերդյուկ
Հոկտեմբերի 10-ին «Բուսի» ակուստիկ-բենդն իր երկրորդ համերգը տվեց Հայաստանում՝ այս անգամ Ռուս-հայկական (սլավոնական) համալսարանի մշակույթի պալատում։
Եկատերինբուրգից ժամանած երգչուհիներն ուսանողներին և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմին ներկայացրեցին ռուսական ժողովրդական երգերի ընտրանի, էստրադային-ջազային կոմպոզիցիաների սեփական մշակումներ։ «Բուսիի» ներկայացրած երգերն ուղեկցվում էին դրանց ստեղծման պատմության ներկայացմամբ։
Քառաձայն երգչախմբի անդամներ Ելենա Սերդյուկը, Օլգա Իվանցովան, Տատյանա Սվիրինան և Սվետլանա Տվերինան պատասխանեցին նաև ուսանողների բազմաթիվ հարցերին։
Շնորհակալություն հայտնելով արտիստներին՝ ՌՀՀ ռուսաց լեզվի և մասնագիտական հաղորդակցության ամբիոնի վարիչ Կարեն Հակոբյանը նշեց․ ««Բուսի» ստեղծագործական յուրահատկությունն այն էր , որ դահլիճում հնչեցին վոկալ կատարումներ այնպիսի բացառիկ ժանրում, ինչպիսին a'capella-ն է։ Համերգի ծրագրում հնչեց անխաթար ռուսական ֆոլկլոր, որն ունկնդրի կողմից ընդունվեց հիացմունքով, հիրավի հուզեց լսարանին։ Այն շատ գնահատելի և ուսուցողական էր մեր ուսանողների համար»։
«Հայ հանդիսատեսը շատ խստապահանջ է, զուսպ, սակայն միաժամանակ՝ ընկալող և շատ անմիջական։ Ինքներս մեծ լիցք ստացանք երիտասարդ ունկնդիրներից։ Ռուս-հայկական (սլավոնական) համալսարանն այն հարթակն է, որտեղ մեկտեղվում են երկու հիասքանչ ժողովուրդների մշակույթները, և մենք ուրախ ենք, որ մեր համեստ ներդրումն ունեցանք այդ շնորհակալ գործում»,- ասաց խմբի ղեկավար Ելենա Սերդյուկը։

11.10.2019 Продолжая свой концертный тур по Армении Акустик-бэнд "Бусы" дали сегодня концерт во Дворце Культуры Российско-Армянского (Славянского) Университета.
Исполнительницы из Екатеринбурга представили студентам и профессорско-лекторскому составу избранные произведения русского фольклора, эстрадно-джазовые композиции в собственных аранжировках. Песни из репертуара "Бус" сопровождались подробной информацией об истории их создания.
Участницы 4-х-голосного ансамбля Елена Сердюк, Татьяна Свирина, Ольга Иванцова, Светлана Тверитина также ответили на многочисленные, интересующие студентов вопросы.
Поблагодарив артистов за уникальный концерт, заведующий кафедрой русского языка и профессиональных коммуникаций РАУ Карен Акопян сказал: "Уникальность творчества "Бус" в том, что в стенах университета мы услышали вокальное исполнение в таком редком жанре как a'capella. В программе концерта прозвучал исконный русский фольклор, что было воспринято с восхищением, и по-настоящему пронзило аудиторию. Это было очень ценно и поучительно для наших студентов".
"Армянский зритель очень требовательный, эмоционально-сдержанный, но одновременно восприимчивый, и очень отзывчивый. Мы сами получили эмоциональный заряд от наших молодых слушателей. Российско-Армянский Университет - это та платформа, где сливаются культуры двух замечательных народов, и мы очень рады, что внесли свою лепту в это благородное дело", - отметила руководитель коллектива Елена Сердюк.