Բաժանումից հետո մարդիկ դարձյալ փնտրում են նույնանման զուգընկերոջ
Մի զուգընկերոջ հետ ընդհատելով հարաբերությունները, մարդիկ հաճախ ասում են, որ ինչ-որ նոր բան են ցանկանում և պատրաստ են հանդիպել այլ տիպի մարդկանց հետ։ Այդուհանդերձ, մարդիկ ձգտում են գտնել այնպիսի զուգընկեր, որը նման կլինի նախկինին։ Այդ մասին են վկայում նաև անցկացված փորձի արդյունքները։
Տորոնտոյի համալսարանի գիտնականները հետազոտություն են անցկացրել, որպեսզի պարզեն՝ իրո՞ք մարդիկ հակված են սիրահարվել և հարաբերություններ կառուցել միանման զուհընկերների հետ։ Պարզվում է, որ այս տեսությունն ունի նաև գիտական բացատրություն։
Հոգեբանները փորձ են կատարել, որին հրավիրվել են տարբեր տարիքային խմբերի 332 հոգի։ Նրանք անցել են հատուկ հարցում, որի ընթացքում հինգ բալանոց սանդղակում գնահատել են իրենց որակները։ Մասնակիցներից յուրաքանչյուրը տվյալ պահին կամ նախորդիվ եղել կամ հանդիսանում էին որոշակի մարդկանց զուգընկերը։
Պարզվել է, որ մեծամասամբ որոշակի մարդու ներկայիս և նախկին զուգընկերներն իրենց նկարագրել են միևնույն կերպ։ Վերլուծելով ստացված տվյալները՝ գիտնականները հանգել են այն հետևության, որ մենք կյանքի երկար ժամանակահատվածում հակված ենք որպես զուգընկեր ընտրել միևնույն տիպի մարդկանց և պատրաստ չենք ինչ-որ փորձարկումների գնալ, եթե անգամ հայտարարում ենք այդ մասին։
Գիտնականները նշում են, որ նման ռազմավարության մեջ ոչ մի վատ բան չկա։ Ավելին, միամնան մարդու ընտրությունը կարող է դրական ազդեցություն ունենալ․ չէ՞ որ համանաման զուգընկերոջ հետ հարաբերվելու արդեն որոշակի փորձ կա, և դուք կարող եք խուսափել այն սխալներից, որորնք գործել եք նախկին հարաբերություններում։

После расставания люди снова начинают искать партнёров такого же типа
Люди раз за разом ищут романтических партнёров одного и того же типа, даже если говорят, что это не так.
Завершив отношения с одним партнёром, люди часто говорят, что хотят чего-то нового, и готовы встречаться с людьми другого типа. Однако на самом деле человек из раза в раз стремиться найти партнёра, который будет похож на предыдущего. Об этом говорят результаты недавних исследований.
Канадские учёные из Университета Торонто провели исследование, в рамках которого выясняли, правда ли человек склонен влюбляться и строить отношения с партнёрами одного и того же типа. Оказалось, что у данной теории действительно имеется научное подтверждение.
Психологи провели эксперимент, для участия в котором были приглашены 332 человека из разных возрастных групп. Все они прошли специальный опрос, в рамках которого по пятибалльной шкале оценивали собственные качества. Важность эксперименту придавало то, что все участники были текущими или предыдущими романтическими партнёрами определённых людей.
Оказалось, что в большинстве случаев текущий партнёр какого-то отдельного человека описывает себя так же, как описывал себя предыдущий партнёр этого человека. Проанализировав полученные данные учёные пришли к выводу, что мы склонны на протяжении долгих периодов жизни искать себе в партнёры людей схожего типа, и не готовы идти на какие-то эксперименты, даже если заявляем об обратном.
Учёные отмечают, что в такой стратегии нет ничего плохого. Более того, схожий типаж можно использовать в плюс – у вас уже есть опыт жизни с похожим человеком, и вы можете избежать каких-то ошибок, которые совершали в предыдущих отношениях.