Գիտնականները որոշել են ամենավտանգավոր սննդակարգը
Պարզվում է, որ մեծ քանակությամբ ճարպեր և շաքար պարունակող սնունդը հատկապես վտանգավոր է մարդու առողջության համար։ Այդպիսի սննդակարդը մեծացնում է սիրտ-անոթային հիանդություններով, շաքարախտով և սեպսիսով հիվանդանալու հավանականությունը։
Արդյունքում քաղցր և յուղոտ սննդի սիրահարներին սպառնում է վաղաժամ մահ։ Այդպիսի եզրահանգման են եկել Պորտլենդի համալսարանի ամերիկացի հետազոտողները։
Իրենց թեզի հաստատման համար գիտնականները փորձարկումներ են անցկացրել մկների վրա։ Կրծողներին նրանք բաժանել են երկու մասի։ Առաջին խմբի կեդանիներին կերակրել են ճարպերով, շաքարով և սպիտակուցներով հարուստ կերով։ Երկրորդ խմբի մկների համար մշակել են հավասարակշռված սննդակարգ, շեշտը դնելով բջջանյութի վրա։
Պարզվել է, որ այն մկները, որոնց տրվել են շատ ճարպեր և արագ ածխաջրեր, հաճախ են հիվանդացել քրոնիկական հիվանդություններով։ Նրանց մոտ գրանցվել են սեպսիսի լուրջ դեպքեր և մահացության ավելի բարձր մակարդակ համեմատած այն կրծողների հետ, որոնց սնունդի մեջ գերակշռում էր բջջանյութը։
Խմբի ղեկավար Բրուք Նեյպիրի խոսքով՝ մեծ քանակի ճարպեր և շաքար օգտագործած կրծողների մոտ իմունային համակարգն այլ կերպ է գործել։ Նրանց օրգանիզմն ավելի խոցելի է դարձել սեպսիսի համար, ինչը կարող է հանգեցնել վաղ մահացության։

Ученые назвали смертельно опасную диету
Как выяснилось, рацион с повышенным содержанием жиров и сахара особенно опасен для здоровья человека. Такое питание повышает риск развития сердечно-сосудистых заболеваний, диабета, сепсиса.
В итоге любители сладкой и жирной пищи рискуют преждевременно умереть. К такому выводу пришли американские исследователи из университета Портленда.
Для подтверждения своей теории они провели эксперимент на мышах. Ученые разделили грызунов на две группы. Животных из первой группы кормили пищей с высоким содержанием жиров, сахара и небольшим количеством клетчатки. А для мышей из второй группы разработали систему сбалансированного питания, с упором на употребление клетчатки.
Выяснилось, что мыши, употреблявшие много жиров и быстрых углеводов, чаще болели хроническими заболеваниями. У них отмечались более серьезные случаи сепсиса и повышенный уровень смертности по сравнению с грызунами, в пище которых было много клетчатки.
По словам руководителя исследования Брука Нейпира, иммунная система грызунов, питавшихся жирной и сладкой пищей, функционировала по-другому. Их организм стал более восприимчивым к сепсису, который может привести к ранней смерти.