Ինչպես 60-ում ունենալ 30-ի տեսք. Քրիստի Բրինքլիի պատմությունը
Ի՞նչ եք կարծում, քանի՞ տարեկան է այս մոդելը: Քսա՞ն, երեսո՞ւն, հնարավոր է` քառասո՞ւն: Սա Քրիստի Բրինքլին է` 61 տարեկան:
Եվ քանի դեռ նրա տարեկիցներն իրենց թոշակներն են ձևակերպում, մոդելը շարունակում է լողազգեստներով նկարահանվել հանրահայտ հրատարակությունների շապիկների համար: «Ծերություն» բառը Բրինքլինի համար ոչինչ չի նշանակում:
Երկու տարի առաջ՝ իր 60-ամյակի նախօրյակին People ամսագրին տված հարցազրույցում Քրիստին ասել է. «Ես հրճվում են նրանից, որ շուտով լրանում է իմ 60-ամյակը, կարծես թե՝ ես իմ կյանքի գագաթնակետին եմ»:
Շատերը կնախաընտրեին այդ տարիքում ունենալ նրա էներգիան և ինքնավստահությունը:
1973-ին ամերիկացի լուսանկարիչ Էրոլ Սոյլերը Փարիզի փոստային բաժանմունքներից մեկում գեղեցիկ մի աղջկա նկատեց: Դա Քրիստին էր, ով մեծացել էր Էրոլի հայրենիքում՝ ԱՄՆ-ում, իսկ Ֆրանսիա տեղափոխվել էր կրթությունն ավարտելուց հետո: Սոյերը մի քանի փորձնական կադր արեց, որոնցով հետաքրքրվեց Elite մոդելային գործակալության տնօրեն Ջոն Կասաբլանկասը: Այդպես սկսվեց Քրիստիի քլխապտույտ կարիերան:
Այդ տարիների ընթացքում Բրինքլին հայտնվել է ավելի քան 500 անսագրի շապիկներին, այդ թվում այնպիսի հայտնի, ինչպիսիք են Vogue-ը, Glamour-ը, Rolling Stone-ը, Esquire-ը: 1980-ականների կեսին Քրիստին կոսմետիկական Cover Girl ընկերության հետ կնքեց քսան տարվա պայմանագիր։ Ի դեպ, 2005-ին այն երկարաձգեցին՝ այդքան մոդելը «սերտաճել» էր ապրանքանիշի հետ։
Այժմ Քրիստին ոչ միայն մոդել է, այլև գրող, ձևավորող, լուսանկարիչ, ձևարար և երգչուհի: Նաև՝ երեք երեխայի մայր, ով չնահած հղիություններին ու ծնունդներին, միշտ պահպանել է իր կազմվածքը: Չենք թաքցնի. Բրինկլին կոսմետոլոգների մշտական այցելուներից է, ինչպես նաև հանգամանալի դիմահարդավում է և իր հրաշալի սանրվածքների համար օգտագործում է կեղծամներ: Սակայն ի՞նչ վատ բան կա դրանում, եթե, չնայած բոլոր գործողությունների, դու բնական տեսք ունես:
Քրիստի Բրինքլիի կյանքի կանոնները
1. Չմտածել տարիքի մասին
«Բիոլոգիական տարիքը որևէ ընդհանուր բան չունի իմ ներքին ինքնազգացողության հետ,-լրագրողներին պարբերաբար ասում է Բրինկլին:- Այժմ դրանք ինձ համար որևէ նշանակություն չունեցող թվեր են: Ես զգում եմ, որ ժամանակը չի կարող սահմանափակել իմ ոգին, իմ էներգիան և, ընդհանրապես, ինձ»:
2. Եթե շատ ես ցանկանում, ապա կարելի է
Քրիստին երդվյալ բուսակեր է: Նա 13 տարեկանից միայն մրգեր, բանջարեղեն և կաթնամթերք է ուտում: Երկրպագուները հենց դա էլ համարում են նրա հաջողության գաղտնիքը: Սակայն դա չի նշանակում, որ Բրինկլին իրեն զրկում է համեղ ուտելիքներից: Նա բազմիցս խոստովանել է, որ շատ է սիրում իտալական մակարոն և դրանից չի հրաժարվում անգամ ընթրիքին: Ծովային մթերքին էլ մոդելը դեմ չէ. «Կյանքը բավականին կարճ է, որպեսզի երբեմն քեզ թույլ չտաս ոստրեր և շամպայն վայելել»:
3. Չսևեռվել հագուստի չափսերի վրա
Հերթական հարցազրույցերից մեկի ժամանակ Քրիստին պատմել է, որ իր քաշը ժամանակ առ ժամանակ տատանվում է: Դա զարմանալի չէ մակարոնի և այլ համեղ ուտեստների նկատմամբ ունեցած այդպիսի սիրո պայմաններում: Նրա զգեստապահարանում կան 40-ից մինչև 44 համարի ջինսեր, սակայն աստղին դա բացարձակապես չի հուզում: Չեն լինում առանց թերությունների կանայք: Կաևորը՝ հագուստի ճիշտ ընտրությունն է, որը կքողարկի դրանք:
4. Սպորտը՝ երիտասարդություն է
Իսկ ահա թե ինչի վրա է Բրինկլին սևեռվել՝ սպորտի և ֆիզիկական ծանրաբեռնվածության։ Պարապմունքները օգնում են նրան իրեն երիտասարդ զգալ․«Երբ ես իմ մկաններին ստիպում եմ աշխատել, հասկանում եմ, որ կարող եմ անել ցանկացած բան»,-ասում է մոդելը։ Ժամանակն նա TotalGym մարզասարքի դեմքն էր, և մինչ այժմ էլ բոլոր հարցազրույցներում հայտարարում է, որ հենց դրանով է մարզում իր մկանները, ոտքերը, ձեռքերը։ Բացի այդ Քրիստին աշխատում է կատարել օրական 100 հրում, նվազագույնը կես ժամ յոգայով է զբաղվում և հաճախ առավոտյան դուրս է գալիս վազքի։
Բրինկլին սիրում է նաև սպորտի էքստրեմալ ձևերը, ինչը նրան ոչ միշտ է հեշտ տրվում․ «Կյանքի ընթացքում ես բազմաթիվ անգամ վնասվածքներ եմ ստացել այն առարկաներից, որոնք ինձ չեն ենթարկվել․ փախուստի դիմած ձիեր, ընկնող ինքնաթիռներ, շրջվող նավակներ»,-պատմել է նա լրագրողներին։
5. Հագնվել կարգավիճակին համապատասխան
Չնայած հրաշալի կազմվածքին, գեղեցկուհի Քրիստին երբեք իրեն թույլ չի տվել հագնել չափից դուրս բաց և գռեհիկ։ Եվ հարցն այն չէ, որ մոդելին դուր չի գալիս իր մարմինը, պարզապես բիկինին այլևս հարիր չէ նրա կարգավիճակին․ ի վերջո՝ երեք երեխայի մայր է։ «Երբ մենք մենակ ենք հանգստանում, ես կարող եմ բիկինի հագնել, սակայն հասարակական լողափում երեխաների հետ ես հագնում եմ փակ լողազգեստներ, քանի որ նրանց դուր չի գալիս քայլել բիկինիով պառավի հետ»,-կատակում է Քրիստին։
6. Սիրել սեփական երեխաներին
Չնայած գլխապտույտ կարիերային և իրավապաշտպան գործունեությանը, Բրինկլին ընտանիքը դնում է առաջին տեղում։ «Ես տարիքով մայր եմ, ես պատասխանատու եմ իմ երեխաների ու իմ առջև։ Ես ցանկանում եմ միշտ լինել նրանց կողքին և դրա համար անում եմ հնարավորինս»,-ասում է մոդելը։

Как в 60 выглядеть на 30: история Кристи Бринкли
И пока ее ровесницы оформляют пенсионное удостоверение, она позирует в купальнике для обложек популярных изданий. Слово «старость» для Бринкли пустой звук.
Два года назад, накануне своего 60-летия в интервью журналу People Кристи сказала: «Я в восторге от того, что скоро мне исполнится 60, я будто на пике своей жизни». Всем бы в ее возрасте столько энергии и уверенности в себе.
В 1973 году американский фотограф Эррол Сойер увидел красивую девушку в одном из почтовых отделений Парижа. Это была Кристи, которая выросла на родине Эррола в США, а во Францию приехала заканчивать образование. Сойер сделал несколько постановочных кадров, которыми заинтересовался владелец модельного агентства Elite Джон Касабланкас. Так началась головокружительная карьера Кристи.
За эти годы Бринкли появлялась на обложках более чем 500 журналов, в том числе таких именитых, как Vogue, Glamour, Rolling Stone, Esquire. В середине 1980-х Кристи подписала самый длинный в истории моды контракт сроком на 20 лет с косметической компанией Cover Girl. В 2005 году, кстати, его продлили — настолько Бринкли «срослась» с брендом.
Сейчас Кристи не только модель, но и писательница, иллюстратор, фотограф, модельер и певица. А еще — мать троих детей, которая, несмотря на беременности и роды, всегда продолжала держать себя в форме. Не будем лукавить: Бринкли — частый гость косметологов, а еще она тщательно делает макияж и использует накладные волосы для своих великолепных причесок. Но что в этом плохого, если, несмотря на все процедуры, ты выглядишь естественно?
Правила жизни Кристи Бринкли
1. Не думать о возрасте.
«Биологический возраст не имеет ничего общего с моим внутренним самоощущением, — постоянно повторяет Бринкли журналистам. — Сейчас для меня это абсолютно ничего не значащие цифры. Я чувствую, что время не может стать ограничением моего духа, моей энергии и вообще меня!».
2. Если очень хочется, то можно.
Кристи — убежденная вегетарианка. Она ест только фрукты, овощи и молочные продукты с 13 лет. Именно в этом, считают поклонницы, секрет ее успеха. Но это не значит, что Бринкли отказывает себе во вкусностях. Она не раз признавалась, что является большой поклонницей итальянской пасты и ест макароны даже на ужин. Да и против морепродуктов модель ничего не имеет: «Жизнь слишком коротка, чтобы не позволить себе устриц и шампанское иногда».
3. Не зацикливаться на размере одежды.
Кристи как-то рассказала в очередном интервью, что ее вес время от времени колеблется. Неудивительно, при такой непомерной любви к пасте и прочим вкусностям. В ее гардеробе есть джинсы от 40 до 44 размеров, но звезду это совершенно не смущает. Не бывает женщин без недостатков. Главное — правильно подобрать наряд, который их скроет.
4. Спорт — это молодость.
А вот на чем Бринкли зациклена — так это на спорте и физических нагрузках. Занятия помогают ей почувствовать себя молодой: «Как только я заставляю свои суставы работать, я понимаю, я готова делать все что угодно», — сказала как-то модель. В свое время она была лицом тренажера TotalGym и до сих пор говорит во всех интервью, что качает с помощью него пресс, ноги и руки. Кроме того, ежедневно Кристи старается делать до 100 отжиманий, занимается йогой минимум по полчаса и часто выходит на утреннюю пробежку.
Бринкли любит и экстремальные виды спорта, что не раз вставало ей боком: «В течение жизни я получила множество травм от вещей, которые находились вне моего контроля: сбежавших лошадей, падающих вертолетов, переворачивающихся лодок», — рассказала как-то она журналистам.
5. Одеваться согласно статусу.
Несмотря на прекрасную фигуру, красотка Кристи никогда не позволяет себе ничего слишком открытого и вульгарного. И дело вовсе не в том, что модель недовольна своим телом — просто бикини ей уже как-то не по статусу, все-таки мать троих взрослых детей. «Когда мы отдыхаем одни, я могу надеть бикини, но на общественном пляже с детьми я надеваю закрытые купальные костюмы, потому что им не хочется ходить со старухой в бикини», — иронизирует Кристи.
6. Любить своих детей.
Несмотря на головокружительную карьеру и правозащитную деятельность, Бринкли ставит семью на первое место. «Я взрослая мама, я ответственна перед своими детьми и перед собой. Я хочу быть всегда рядом с ними и делаю все для этого возможное», — говорит она.