Գեղեցիկ կանանց և տղամարդկանց գլխավոր թերությունը
Խոսակցություններն այն մասին, որ արտաքինը խաբուսիկ է, կրկին հաստատել են փաստերը: Ի՞նչ են այս անգամ ցույց տվել հետազոտությունները:
Էդինբուրգի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ արտաքնապես գրավիչ մարդիկ հաճախ եսասեր են լինում: Համաձայն վերջերս անցկացված հետազոտության, մարդիկ, ովքեր ունեն դեմքի սիմետրիկ դիմագծեր ու շրջապատի կողմից ընկալվում են որպես գեղեցիկ անհատ, ավելի ինքնահավան են լինում քան մյուսները:
Փորձարկման ժամանակ գիտնականները մասնակիցներին առաջարկել են խաղալ ինչ-որ դեր: Նրանց առաջարկվել է ընտրել, ասենք, աղավնու դեր և շարունակել շփումը փորձարկման այլ մասնակիցների հետ, կամ էլ բազեի դեր՝ լավ իմանալով, որ ավելի շատ օգուտ ու առավելություն կունենան հենց իրենց համար: Պարզվել է, որ համաչափ արտաքինով անձիք ավելի շատ ընտրել են բազեին բնորոշ առաջնորդի հատկությունները` անձնական շահ հետապնդելով:
Հետազոտության արդյունքները կներկայացվեն Նոբելյան դափնեկիրների հետ ամենամյա հանդիպմանը, որ կկայանա այս ամսվա վերջում` Գերմանիայի Լինդաու քաղաքում:

Главный недостаток красивых женщин и мужчин
Поговорку о том, что внешность обманчива, вновь подтверждают факты. Что же на этот раз показали исследования?
Поговорку о том, что внешность обманчива, вновь подтверждают факты. Что же на этот раз показали исследования?Ученые Эдинбургского университета выяснили, что внешне привлекательные люди зачастую эгоистичны.Согласно результатам последнего исследования, люди, имеющие симметричные черты лица и воспринимающиеся окружающими как красивые, являются более эгоистичными, чем остальные.
В эксперименте ученые предложили испытуемым сыграть в ролевую игру. Им предлагалось выбрать роль голубя и продолжить общение с другими участниками эксперимента, либо роль ястреба, заведомо зная, что они получат больше выгоды и пользы для себя лично. Оказалось, что люди с симметричной внешностью чаще выбирали лидирующие позиции ястребов в погоне за личной выгодой.
Результаты исследований будут представлены на ежегодной встрече Нобелевских лауреатов в Линдау (Германия) в конце этого месяца.