Շատ է խոսվում հանրային կյանքում կնոջ դերի մեծացման, նախաձեռնողականության, առաջնորդական ջիղի դրսևորման, հասարակական գործընթացներում ունեցած դերի մեծացման մասին։ Այս առումով, կարծում ենք, տեղին է ծանոթանալ հանրահայտ գործիչների՝ կանանց բնութագրող հիշարժան արտահայտություններին։
1. «Երբ մարդիկ գրում են, որ սխրանք գործած պատմական հերոսի անունն անհայտ է, նրանք սովորաբար նկատի ունեն կնոջ»։ Վիրջինիա Վուլֆ, գրող
2. «Շատ դժվար է կին լինելը, հիմնականում այն պատճառով, որ մարդ ստիպված է անընդհատ գործ ունենալ տղամարդկանց հետ»։ Ջոզեֆ Քոնրադ, գրող
3. «Յուրաքանչյուր հիմարի ետևում միշտ կանգնած է մի հրաշալի կին»։ Ջոն Լենոն, երգիչ
4. «Եթե ուզում եք, որ ձեզ ինչ-որ բան ասեն, հարցրեք տղամարդուն, բայց եթե ուզում եք, որ ինչ-որ բան արվի, դիմեք կնոջը»։ Մարգարետ Թետչեր, քաղաքական գործիչ
5. «Կինը, բոլոր դժվարություններին հակառակ, պետք է իր կյանքն ապրի այնպես, ինչպես ցանկանում է, հակառակ դեպքում ստիպված կլինի խոստովանել, որ ընդհանրապես չի ապրել»։ Դեյվիդ Լոուրենս, գրող
6. «Կինը, ով գիտի, թե ինչպես կիրք զգալ, դիմահարդարման կարիք չունի»։ Իվ Սեն Լորան, նորաձևության դիզայներ
7. «Որոշ կանանց խնդիրն այն է, որ նրանք իսկապես ոգևորվում են ոչնչից, իսկ հետո ամուսնանում են այդ ոչնչի հետ»։ Շեր, երգչուհի
8. «Կինը 10 տարի փորձում է փոխել տղամարդուն, իսկ հետո բողոքում է, որ նա այլևս նույնը չէ, ինչ երբ ամուսնացել էր նրա հետ»։ Բարբարա Սթրեյզանդ, դերասանուհի
9. «Դժոխքում հատուկ տեղ կա այն կանանց համար, ովքեր չեն օգնում կանանց»: Մադլեն Օլբրայթ, քաղաքական գործիչ
10. «Կինը դառնում է ամբողջական մարդ միայն այն ժամանակ, երբ ինչ-որ մեկը սիրում է նրան»։ Ալեքսանդր Դյումա, գրող
11. «Կնոջը չես կարող հաղթել։ Եթե խնդիրներ չես սիրում, մի՛ փորձիր»։ Ուիլյամ Ֆոլկներ, գրող
12. «Դուք չեք կարող վայելել կնոջը, եթե փորձեք հասկանալ նրան»։ Ֆրեդի Մերկուրի, երգիչ
13. «Կանայք, ովքեր միայն սիրել գիտեն, ձանձրալի են։ Շատ ավելի հետաքրքիր են նրանք, ովքեր նաև ատել են կարողանում»։ Օսկար Ուայլդ, գրող
14. «Հաջողության հասնելու համար կինը պետք է մտածի թագուհու պես։ Թագուհին չի վախենում ձախողումից և չի վախենում զոհաբերել ուրիշների կյանքը»։ Օփրա Ուինֆրի, հեռուստահաղորդավարուհի
15. «Ազատագրման պատճառով կանայք կորցրել են իրենց գլխավոր հատկանիշը՝ առեղծվածը»։ Գրեյս Քելլի, Մոնակոյի արքայադուստր
16. «Եթե տղամարդը կարծում է, որ հաղթել է կնոջը, ուրեմն նա հիմար է և չի նկատել, որ երկու քայլ առաջ պարտվել է նրան»։ Գարի Օլդման, դերասան
17. «Եթե կանայք իմանային, թե ինչպես գնահատել տղամարդկանց բնավորությունը, նրանք երբեք չէին ամուսնանա»։ Ջորջ Բեռնարդ Շոու, գրող
18. «Կանայք, ովքեր պարզապես փորձում են հավասար լինել տղամարդկանց, քիչ հավակնություններ ունեն»։ Մերիլին Մոնրո, դերասանուհի
19. «Կանայք իրենց ողջ էներգիան ներդրեցին հավասարության համար պայքարի մեջ, բայց հետո շեղվեցին և սկսեցին պայքարել հագուստի փոքր չափսերի համար»։ Փինկ, երգչուհի
20. «Կնոջ քաջությունը դրսևորվում է հետաքրքրասիրության մեջ։ Տղամարդիկ հաճախ հետաքրքրասեր չեն, քանի որ չունեն այդպիսին լինելու քաջություն»։ Վիկտոր Հյուգո, գրող
21. «Ոչ ոք երբեք չպետք է տեսնի, թե ինչպես եք լաց լինում կամ ձեռքերը ծալում կրծքին։ Սրանք թուլության նշաններ են, որոնք տղամարդիկ սիրում են, բայց չեն ներում»։ Հելեն Միրեն, դերասանուհի
22. «Կինը կարող է տղամարդուն ավելի մեղմ դարձնել, կարող է նրան ավելի թույլ դարձնել, և կարող է ինքնուրույն որոշել, թե ինչ անել նրա հետ։ Ահա թե ինչն է նրան այդքան վախեցնող դարձնում»։ Զիգմունդ Ֆրոյդ, հոգեվերլուծաբան
23. «Կին չեն ծնվում, կին դառնում են միայն ժամանակի ընթացքում»։ Սիմոն դը Բովուար, գրող
24. «Կինը, որը հավատում է, որ միայն տղամարդը կարող է իմաստ տալ իր կյանքին, երբեք չի փորձել աշխատել»։ Արքայադուստր Դիանա
25. «Կանայք հաճախ վախենում են ասել այն, ինչ ուզում են։ Ահա թե ինչու նրանք չեն ստանում այն, ինչ ուզում են»։ Մադոննա, երգչուհի

Много говорят о возрастающей роли женщин в общественной жизни, их инициативе, лидерских качествах и участии в социальных процессах. В этом аспекте считаем уместным ознакомиться с запоминающимися фразами известных личностей о женщинах.
1. «Когда пишут, что имя исторического героя, совершившего подвиг, неизвестно, как правило, имеют в виду женщину». Вирджиния Вульф, писательница
2. «Быть женщиной очень нелегко, в основном потому что им приходится постоянно иметь дело с мужчинами». Джозеф Конрад, писатель
3. «За каждым идиотом тоже всегда стоит великая женщина». Джон Леннон, певец
4. «Если вы хотите, чтобы вам что-нибудь сказали, попросите мужчину, но если вы хотите, чтобы что-то было сделано, нужно звать женщину». Маргарет Тэтчер, политик
5. «Женщина должна вопреки всем прожить свою жизнь как хочет, или ей придется признать, что она не жила совсем». Дэвид Лоуренс, писатель
6. «Женщине, которая умеет чувствовать страсть, косметика не нужна». Ив Сен-Лоран, модельер
7. «Проблема некоторых женщин заключается в том, что они сначала сильно возбуждаются из-за ничего, а потом за это ничего выходят замуж». Шер, певица
8. «Женщина сначала 10 лет пытается изменить мужчину, а потом жалуется, что он не такой, каким был, когда она за него выходила». Барбара Страйзанд, актриса
9. «В аду есть специальное место для женщин, которые не помогают женщинам». Мадлен Олбрайт, политик
10. «Женщина становится полноценной личностью только тогда, когда ее кто-нибудь полюбит». Александр Дюма, писатель
11. «Женщину невозможно победить. Если вы не любите неприятности, то не будете и пытаться». Уильям Фолкнер, писатель
12. «Вы не сможете насладиться женщиной, если будете пытаться ее понять». Фредди Меркьюри, певец
13. «Женщины, которые только умеют любить, — скучные. Намного интереснее те, которые еще и умеют ненавидеть». Оскар Уайльд, писатель
14. «Чтобы добиться успеха, женщина должна думать как королева. Королева не боится провала и не боится жертвовать чужими жизнями». Опра Уинфри, телеведущая
15. «Из-за эмансипации женщины потеряли свою главную черту — загадочность». Грейс Келли, принцесса Монако
16. «Если мужчина думает, что он победил женщину, то он просто дурак и не заметил, как она обыграла его два хода назад». Гари Олдмен, актер
17. «Если бы женщины умели разбираться в мужских характерах, они бы никогда не выходили замуж». Джордж Бернард Шоу, писатель
18. «У женщин, которые всего лишь стараются быть на равных с мужчиной, мало амбиций». Мэрилин Монро, актриса
19. «Женщины бросили все силы на борьбу за равноправие, но потом отвлеклись и стали бороться за уменьшение размера собственной одежды». Пинк, певица
20. «Женская храбрость выражается в любопытстве. Мужчины часто не любопытны, потому что им на это не хватает смелости». Виктор Гюго, писатель
21. «Никто никогда не должен видеть, как вы плачете и как складываете руки на груди. Это признаки слабости, которую мужчины любят, но не прощают». Хелен Миррен, актриса
22. «Женщина может сделать мужчину мягче, может сделать его слабее и может сама решить, что из этого с ним сделать. Этим она и страшна». Зигмунд Фрейд, психоаналитик
23. «Женщиной не рождаются, ею можно стать только со временем». Симон де Бовуар, писательница
24. «Женщина, которая считает, что наполнить ее жизнь смыслом может только мужчина, не пробовала работать». Принцесса Диана
25. «Женщины часто боятся сказать, чего они хотят. Именно поэтому они и не получают, чего хотят». Мадонна, певица