Սա 26 տարվա կանխատեսումների ընթացքում առաջին դեպքն է, որ սպիտակն ընտրվել է որպես տարվա գույն: Մասնագետները Cloud Dancer-ը նկարագրում են որպես «մաքուր կտավ», սոցիալական անկայունության պայմաններում հանգստության և նորացման խորհրդանիշ, ինչպես նաև խաղաղության և միասնության նշան: Օդային սպիտակ, որի թեթև ներկայությունը հնչում է ինչպես հանգստության և խաղաղության շշուկ աղմկոտ աշխարհում։
Այս գույնը, ըստ Pantone-ի մասնագետների, «թույլ է տալիս մտքին թափառել, իսկ ստեղծագործական գործունեությանը՝ շնչել՝ տեղ ազատելով նորարարության համար»։
«Մենք ապրում ենք անցումային ժամանակաշրջանում, երբ մարդիկ փնտրում են ճշմարտություն, հնարավորություն և կյանքի նոր ձև», - բացատրել է Pantone գույնի ինստիտուտի փոխնախագահ Լորի Պրեսմանը: «PANTONE 11-4201 Cloud Dancer-ը եթերային սպիտակ գույն է, որը մարմնավորում է թվային ապագայի և մեր նախնական մարդկային կարիքների միջև հավասարակշռության որոնումները՝ սահմանային տարածք, որը ստեղծագործական արտահայտման մեկնարկային հարթակ է, քանի որ անհատներն ու հանրությունը փորձարկումներ են անում ավանդական սահմաններից այն կողմ՝ դուռ բացելով երևակայության և նորարարության հզորացման համար»:
«Cloud Dancer-ը հանգստացնում է միտքը՝ նպաստելով իրական թուլացմանը և կենտրոնացմանը, թույլ տալով մտքին թափառել, իսկ ստեղծագործականությունը հորդել՝ տեղ ազատելով նորարարության համար», - նշել են ինստիտուտում։
«Մեր շուրջը տիրող աղմուկը դարձել է ճնշող՝ խանգարելով մեզ լսել մեր ներքին «ես»-ի ձայնը: Cloud Dancer-ը մեզ օգնում է կենտրոնանալ՝ վերացնելով արտաքին շեղող գործոնները», - ասել է Pantone-ի գործադիր տնօրեն Լեատրիս Այզեմանը:
Սպիտակն արդեն օգտագործվում է նորաձևության հավաքածուներում. օրինակ՝ Ralph Lauren-ը ներկայացրել է 2026 թվականի ԱՄՆ Ձմեռային օլիմպիական հավաքականի համազգեստը՝ հիմնականում սպիտակ երանգներով։
Pantone գույնի ինստիտուտն իր գունային գնահատականը տալիս է 2000 թվականից ի վեր: Հաղթող երանգը ներկայացնելուց առաջ փորձագետները մոտ ինն ամիս դիտարկում են արվեստի, կինոյի և նորաձևության ոլորտներում տեղի ունեցող փոփոխությունները, ուշադրություն դարձնելով տնտեսական ցուցանիշներին, քաղաքական տրամադրություններին և սոցիալական ակտիվությանը: Նույնիսկ նորարարական անիմացիոն ֆիլմերը, բարձր մակարդակի միջոցառումները և կայքերի հայտնի նախընտրությունները կարող են ազդել վերջնական արդյունքի վրա:
Անցյալ տարի հիմնական երանգ էր ընտրվել 17-1230 Mocha Mousse գույնը, որը նկարագրվում է որպես նրբագեղ և շքեղ, բայց միևնույն ժամանակ անպաճույճ։

Американский институт цвета Pantone объявил цветом 2026 года оттенок белого Cloud Dancer («Танцующий с облаками») с кодом PANTONE 11-4201.
Это первый случай за 26 лет прогнозов, когда цветом года выбран белый. Эксперты описывают Cloud Dancer как «чистый холст», символ спокойствия и обновления в условиях социальной нестабильности, а также знак мира и единства. Воздушный белый, чье легкое присутствие звучит как шёпот спокойствия и умиротворения в шумном окружающем мире.
Этот цвет, по мнению экспертов Pantone, «позволяет уму блуждать, а творчеству дышать, освобождая место для инноваций».
«Мы живем в переходное время, когда люди ищут истину, возможности и новый образ жизни», – пояснила выбор Лори Прессман, вице-президент Института цвета Pantone. «PANTONE 11-4201 Cloud Dancer – это воздушный белый оттенок, который олицетворяет наш поиск баланса между нашим цифровым будущим и нашей первобытной потребностью в человеческой связи – это лиминальное пространство, которое является стартовой площадкой для творческого самовыражения, поскольку отдельные личности и сообщества экспериментируют за пределами традиционных границ, открывая дверь для усиления воображения и инноваций».
«Cloud Dancer успокаивает ум, способствуя истинному расслаблению и сосредоточению, что позволяет разуму блуждать, а творчеству — дышать полной грудью, освобождая место для инноваций», — говорится в сообщении института.
«Окружающая нас какофония стала подавляющей, мешая нам услышать голос нашего внутреннего «я». Cloud Dancer помогает нам сосредоточиться, избавляя от отвлекающих внешних факторов», — заявила глава Pantone Литрис Эйсман.
Белый уже используется в модных коллекциях — например, Ralph Lauren представил зимнюю олимпийскую форму сборной США 2026 года в преимущественно белых тонах.
Институт цвета Pantone выносит свой «цветной» вердикт с 2000 года. Перед тем как представить оттенок-«победитель», эксперты около девяти месяцев наблюдают за изменениями в искусстве, киноиндустрии, моде, обращают внимание на экономические показатели и политические настроения и социальную активность. Даже новаторские анимационные фильмы, резонансные происшествия и массовые предпочтения на популярных сайтах способны оказать влияние на итоговую картину.
В прошлом году главным оттеноком стал 17-1230 Mocha Mousse. Оттенок описывается как утонченный и пышный, но одновременно непритязательный.