Աղջկա ընկերները պատմել են, որ նա գլխուղեղի վնասվածքի պատճառով դեռ չի կարողանում հիշել, թե ինչ է պատահել։
Դուբայում անհայտ անձանց կողմից հաշմված Մարիա Կովալչուկը շարունակում է բուժումը։ Ուկրաինական լրատվամիջոցները վերջերս հայտնել են, որ աղջիկը հնարավորինս անաղմուկ վերադարձել է տուն՝ Լվով։ Նա ստիպված էր լքել Արաբական Միացյալ Էմիրությունները՝ օրենքի հետ խնդիրներից խուսափելու համար, քանի որ համառորեն լուրեր էին շրջանառվում, որ աղջիկն աշխատում է էսկորտի ոլորտում։ Իսկ դա շատ խստորեն պատժելի է ԱՄԷ-ում։ Կա մեկ այլ տարբերակ՝ աղջկան լռության համար մեծ գումար են վճարել, նույնիսկ շրջանառվում է 2 միլիոն դոլարի չափը, բայց այս ամենը ենթադրությունների մակարդակում է։
Միաժամանակ, Մարիա Կովալչուկի մայրը հերքել է այս տեղեկությունը։ Նա վստահեցնում է, որ իր դուստրը դեռևս Դուբայի հիվանդանոցում է և շարունակում է բուժում ստանալ։
«Մենք Դուբայում ենք։ Վերականգնումը ընթացքի մեջ է։ Դա կտևի մոտ մեկ տարի», - aif.ru-ին ասել է Աննա Կովալչուկը։
Աղջիկան երկարատև բուժում է սպասվում։ Նա արդեն ութ վիրահատություն է տարել, և առջևում ևս մեկը կա՝ ոտքի վրա։ Բայց կա մեկ այլ գլոբալ խնդիր։ Հետազոտություններից հետո պարզ է դարձել, որ աղջիկը գլխի լուրջ վնասվածք ունի։ Նա ոչինչ չի հիշում և նույնիսկ չի ճանաչում իր սիրելիներին։ Ավելին, նա չի պատմում, թե ինչ է պատահել իր հետ։
Բուժումը շատ թանկ է, գումարը կարող է հասնել 10 միլիոն ռուբլու, բայց կա կարծիք, որ նույնիսկ, եթե հիվանդը չկարողանա վճարել բուժման համար, ոչ ոք նրան պատանդ չի պահի։ Պետությունը կհոգա բոլոր ծախսերը։
Մինչդեռ հաշիվներ ներկայացնում են ամեն ինչի համար՝ բժշկական միջամտություններից մինչև հիվանդանոցային սենյակ, կլինիկայում մեկ օրվա մնալը արժե 300-ից մինչև 1000 դոլար։
Մարիայի մայրը և նրա ընկերուհիները փորձում են ոչինչ չմեկնաբանել, չնայած սկզբում բոլորը ակտիվ բարձրաձայնում էին այս թեման։ Սակայն, երբ ոստիկանությունը սկսեց պարզել իրավիճակի էությունը, սոցիալական ցանցերից անհետացան Կովալչուկի հետ հնարավոր պատահածի մասին մեղադրական գրառումները։ Իսկ նրա մայրը դադարեց շփվել մամուլի հետ։
Եթե նախկինում կար վարկած, որ աղջիկը կարող է մասնակցած լինել Porta Potty-ի նման փակ երեկույթի, որի համար շատ լավ են վճարում, բայց միևնույն ժամանակ թույլատրվում է ցանկացած ծաղր, ապա հիմա նրանք խոսում են այլ բանի մասին։ Ոստիկանության պաշտոնական վարկածն այն է, որ Կովալչուկն այդ օրն իրեն ոչ պատշաճ է պահել։ Նույնիսկ կան վկաներ, որոնք ասում են, որ նա նյարդային խանգարման եզրին էր։ Ապա մոտեցել է շինհրապարակին և բարձրությունից ընկել։ Այստեղից էլ՝ բազմաթիվ կոտրվածքները։
«Մենք ունենք լավ ընդհանուր ընկերուհի, որն ասում է, որ Մաշան լավ է, պարզապես նրա հարազատները վախենում են Դուբայում առկա խնդիրներից՝ թմրանյութերի և մարմնավաճառության պատճառով», - ասել է Ալենա անունով մի աղջիկ, ով ճանաչում է Մարիային։

16.05.2025 Подруги девушки рассказали, что она пока не может вспомнить случившееся из-за травмы головного мозга.
Мария Ковальчук, искалеченная неизвестными в Дубае, продолжает лечение. Украинские СМИ не так давно сообщали, что девушка максимально тихо вернулась домой во Львов. Из Объединенных Арабских Эмиратов ей пришлось уехать, чтобы не было проблем с законом, ведь упрямо ходят слухи, что девушка работала в сфере эскорта. А это очень строго наказуемо в ОАЭ. Есть еще версия — девушке заплатили за молчание крупную сумму денег, фигурирует даже цифра в 2 млн долларов, но все это на уровне домыслов.
Тем временем мать Марии Ковальчук опровергла эту информацию. Она уверяет, что дочь до сих пор находится в больнице в Дубае и продолжает лечение.
«Мы в Дубае. Идет реабилитация. Продлится около года», — сообщила aif.ru Анна Ковальчук.
Лечение девушке предстоит долгое, она уже перенесла восемь операций, впереди еще одна — на ноге. Но есть еще одна глобальная проблема. После проведенных тестов стало понятно, что у девушки серьезная травма головы. Она ничего не помнит и даже не узнает близких. И тем более не говорит, что с ней произошло․
Лечение очень дорогостоящее, сумма может доходить до 10 миллионов рублей, но есть мнение, что даже если пациентка окажется не в состоянии оплатить лечение, то никто не будет ее держать в заложниках. Государство оплатит все расходы.
Пока счета выставляются за все: начиная от медицинских манипуляций и заканчивая палатой — сутки пребывания в клинике стоят от 300 до 1000 долларов.
Мать Марии и ее друзья стараются ничего не комментировать, хотя изначально все очень активно высказывались на данную тему. Но по мере того, как полиция стала разбираться в сиутации, из соцсетей пропали обличающие посты о том, что могло случиться с Ковальчук. А ее мать перестала общаться с прессой.
Если раньше была версия, что девушка могла попасть на закрытую вечеринку типа Porta Potty, за которую очень хорошо платят, но при этом допускаются любые издевательства, то теперь говорят о другом. Официальная версия полиции, что Ковальчук в тот день вела себя неадекватно, даже есть свидетели, что она была на грани нервного срыва. Потом пришла на стройку и упала с высоты. Отсюда многочисленные переломы.
«У нас есть общая хорошая подруга, которая говорит, что с Машей все в порядке, просто родственники боятся проблем в Дубае из-за наркоты и проституции», — сказала девушка по имени Алена, она знакома с Марией.