Դրա համար նրանք վերլուծել են հակադեպրեսանտների դեղատոմսերի տվյալները, որոնք բժիշկները նշանակում են ամուսնալուծված կանանց և տղամարդկանց:
«Ճերմակահեր» ամուսնալուծություն կոչվում է այն երեւույթը, երբ երկար տարիներ միասին ապրած զույգերը բաժանվում են հասուն տարիքում և, նույնիսկ, ծերության ժամանակ։ Աշխարհի զարգացած երկրներում «ճերմակահեր» ամուսնալուծությունների թիվը անշեղորեն աճում է, օրինակ՝ ԱՄՆ-ում վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում 50 տարեկան և բարձր տարիքում ամուսնալուծությունների թիվը կրկնապատկվել է, իսկ 65 տարեկան և բարձր տարիքինը՝ եռապատկվել։
Այս երևույթի պատճառներից է մարդկանց կյանքի տևողության աճը, ինչը նշանակում է, որ ավելի շատ մարդիկ, ովքեր հասուն տարիքում են, ժամանակ ունեն վերանայելու իրենց տեսակետները հարաբերությունների վերաբերյալ, ինչպես նաև ուշացած «միջին տարիքի ճգնաժամը» և հասարակական բարոյականության փոփոխությունները:
Պարզելու համար, թե ինչպես է այդքան տարիներ ամուսնությունից հետո բաժանումն ազդում նախկին ամուսինների հոգեկան առողջության վրա, Չունցինի բժշկական համալսարանի (Չինաստան) և Հելսինկիի համալսարանի (Ֆինլանդիա) գիտնականները հետազոտություն են անցկացրել, որի արդյունքները հրապարակվել են Journal of Epidemiology & Community Health-ում։ Նրանք վերլուծել են 50-ից 70 տարեկան գրեթե 230 հազար Ֆինլանդիայի քաղաքացիների տվյալները, ովքեր ամուսնալուծվել են 2000-ից 2014 թվականներին։
Հետազոտության մասնակիցների հոգեկան վիճակը գնահատելու համար գիտնականներն օգտագործել են նրանց նշանակված հակադեպրեսանտների վերաբերյալ տվյալները. այս դեղերը Ֆինլանդիայում վաճառվում են միայն մասնագետ բժշկի դեղատոմսով:
Արդյունքում բացահայտվել է միանգամայն հստակ հարաբերություն՝ բաժանումից առաջ և հետո կտրուկ ավելացել են հակադեպրեսանտների դեղատոմսերը։
Ընդ որում, այս միտումը հատկապես ընդգծված է եղել կանանց շրջանում, ինչը վկայում է այն հոգեկան տառապանքի մասին, որ ամուսնալուծությունն առաջացնում է նրանց մոտ մեծ տարիքում, նշում են հետազոտողները։ Ըստ երևույթին, կանանց համար ավելի դժվար է էմոցիոնալ կերպով հարմարվել այն փոփոխություններին, որոնք իրենց հետ բերում է երկար կյանքի ավարտը, քան տղամարդկանց համար։
Գիտնականների կողմից արված ևս մեկ բացահայտում այն է, որ հնից բաժանվելուց հետո նոր զուգընկեր գտնելը չի փրկում իրավիճակը։ Նոր միության հայտնվելուց հետո առաջին շրջանում հակադեպրեսանտների չափաբաժիններն ընկնում են, ինչը վկայում է հոգեկան վիճակի բարելավման մասին, սակայն այդ ազդեցությունը երկար չի տևում։ Ավելին, այս դեպքում կանայք ավելի շատ են տուժում՝ նրանց հակադեպրեսանտների չափաբաժնի կրճատումը հատկապես կարճ է տևում, իսկ հետո արագ վերադառնում է նախկին մակարդակին և նույնիսկ գերազանցում այն։
Ամուսնությունը հիմնականում ավելի շատ օգուտ է բերում տղամարդկանց հոգեկան առողջությանը, քան կանանցը: Բացի այդ, տարեց տղամարդիկ սովորաբար փնտրում և ստանում են էմոցիոնալ աջակցություն նոր հարաբերություններում, ինչը չի կարելի ասել կանանց համար: Ըստ հետազոտողների՝ ամուսնալուծությունից հետո կանայք ծանրաբեռնվում են նաև բարդ ընտանեկան հարաբերությունները լուծելու պատասխանատվությամբ, ինչը նույնպես խաթարում է նրանց հոգեկան առողջությունը։

Для этого они проанализировали данные рецептов на антидепрессанты, которые врачи выписывают разведенным женщинам и мужчинам.
«Седой» развод — так называется феномен, когда прожившие вместе долгие годы пары расстаются в зрелом и даже в преклонном возрасте. В развитых странах мира число «седых» разводов неуклонно растет — к примеру, в США за последние три десятилетия количество разводов в возрасте 50 лет и старше удвоилось, а в возрасте 65 лет и старше — утроилось.
Среди причин такого явления — увеличение продолжительности жизни людей, а значит, больше тех, кто, достигнув зрелого возраста, успевает пересмотреть свои взгляды на отношения, а также запоздалый «кризис среднего возраста» и изменение общественной морали.
Чтобы выяснить, как отражается расставание после стольких лет совместной жизни на психическом здоровье бывших супругов, ученые из Чунцинского медицинского университета (КНР) и Хельсинкского университета (Финляндия) провели исследование, результаты которого опубликованы в Journal of Epidemiology & Community Health. Они проанализировали данные о почти 230 тысячах граждан Финляндии в возрасте от 50 до 70 лет, которые развелись в период с 2000 по 2014 годы.
Для оценки психического состояния участников исследования ученые использовали данные о прописанных им антидепрессантах — эти лекарства продаются в Финляндии исключительно по рецепту врача-специалиста.
В результате была выявлена совершенно явная взаимосвязь — накануне и после расставания количество рецептов на антидепрессанты резко увеличивалось․
Причем особенно ярко эта тенденция наблюдалась у женщин, что говорит о тех душевных страданиях, которые вызывает у них развод в немолодом возрасте, отмечают исследователи. Видимо, женщинам сложнее эмоционально подстроиться под те изменения, которые несет с собой окончание долгой совместной жизни, чем мужчинам.
Еще одно открытие, сделанное учеными, — обретение нового партнера после расставания со старым не спасает ситуацию. В первое время после появления нового союза дозы антидепрессантов падают, что говорит об улучшении психического состояния, но этот эффект длится недолго. Причем и в этом случае сильнее страдают женщины — у них снижение дозы антидепрессантов продолжается особенно недолго, а потом быстро возвращается на прежний уровень и даже превышает его.
Брак в принципе приносит больше пользы психическому здоровью мужчин, чем женщин. Кроме того, пожилые мужчины обычно ищут и получают в новых отношениях эмоциональную поддержку, чего нельзя сказать о женщинах. На женщин после развода также сваливаются обязанности по разруливанию сложных внутрисемейных отношений, что тоже подрывает их психическое здоровье, объясняют исследователи.