«Հայկական արտադրանքը կարող է լինել որակյալ, ոճային և ցանկալի»․ Shabeeg ապրանքանիշի հիմնադիր
Օրեց-օր հայկական նորաձևության դպրոցին բնորոշ են դառնում ազգային տարրերի, պատկերների, պատմա-մշակութային ժառանգության բաղադրչների ներառումը հագուստի բազմաժանր նմուշներում։
Shabeeg հագուստի ապրանքանիշի հիմնադիր ու կրեատիվ դիզայներ Մերի Սուքիասյանի խոսքով՝ նման մոտեցումը նախևառաջ նպատակ է հետապնդում երիտասարդության, ինչպես նաև օտարերկրացի սպառողների շրջանում տարածել մեր պատմությունն ու մշակույթը, մոտեցնել ազգային արմատներին: Մասնավորապես ապրանքանիշի հագուստի վրա ներառվում են ինչպես հայ թագավորների և թագուհիների, մասնավորապես՝ Արշակունիներ, Բագրատունիներ, Հեթումյաններ, այնպես էլ հայկական բնաշխարի կենդանիների պատկերներ։
Մերի Սուքիասյանն ուրախությամբ է արձանագրում, որ հայրենական թեմաներով զգեստները մեծ պահանջարկ են վայելում հատկապես հայ երիտասարդության շրջանում, իսկ իրենք փորձում են շարունակաբար նոր նորաձև լուծումներ առաջարկել։ Արդեն առկա է շուրջ 30 մոդել, աշխատանքներ են տարվում 3 նոր ուղղությունների վրա, որոնք շուտով կհամալրեն տեսականին:
Մեկնարկելով 2015 թվականին և տարեց-տարի հարստացնելով տեսականին ու որակական չափանիշները, ապրանքանիշն արդեն ճանաչում է գտնել նաև արտերկրի շուկաներում։ 2020 թվականին Shabeeg-ը ստացավ A MUSE AWARD-ի էթնիկ հագուստի մրցանակը՝ Կիլիկիայի հավաքածուի համար: Դրան նախորդել էին մասնակցությունն ու հաջողություններն այլ ցուցահանդեսներում։ 2017 թվականի ամառանը Shabeeg-ի նմուշները ցուցադրվել են Mercedez-Benz Fashion Day-ում (Կիև), իսկ սեպտեմբերին «Armenian calighraphy» հավաքածուն ներկայացվել է Oriflame-ի նորաձևության շաբաթաում (Երևան):
2018 թվականին հայկական ապրանքանիշն իր «Taraz» հավաքածուով մասնակցել է «Նյու Յորքի նորաձեւության շաբաթ»-ին։ Այստեղ ներկայացված յուրաքանչյուր նմուշ պատկերում էր հին հայկական զարդանախշեր և ազգային հագուստի արդիականացված տարրեր: Դրան հաջորդել է մասնակցությունը մոսկովյան CPM ցուցահանդեսին։
2019-ին Մերի Սուքիասյանը հայ այլ դիզայներների հետ մասնակցել է Pitti SUPER Milano և CPM Moscow ցուցահանդեսներին։ Իսկ սեպտեմբերին Shabeeg-ն արդեն Փարիզի նորաձևության շաբաթվա մասնակիցն էր։
«Մեր ապրանքանիշի ռազմավարությունն է ներկայացնել մեզ այդքան հոգեհարազատ հայկական պատմամշակութային արժեքները բոլորին հասանելի տարբերակով` գրաֆիկական հետաքրքիր և արդիական լուծումներով, օգտագործելով շապիկը որպես վիզուալիզացիայի կրիչ»,- պատմում է Մերի Սուքիասյանը: Նա հպարտությամբ է նշում, որ Shabeeg-ի հագուստները նկարազարդվում և պատրաստվում են բացառապես Հայաստանում: «Կարծում եմ՝ նոր փուլ ենք մուտք գործում, որտեղ հայկական արտադրանքը նույնպես կարող է լինել որակյալ, ոճային և ցանկալի»,-հավաստիացնում է կրեատիվ դիզայները։

«Армянские продукции могут быть качественными, стильными и желательными» ․ основательниица бренда Shabeeg
Для школы армянской моды все более характерным становится включение национальных элементов, образов, составляющих историко-культурного наследия в различные жанры одежды.
По словам основателниицаы и креативного дизайнера бренда одежды Shabeeg Мэри Сукиасян, такой подход в первую очередь направлен на распространение армянской истории и культуры среди молодежи, а также среди зарубежных потребителей, на приближение их к национальным корням. В одежде бренда присутствуют образы армянских царей и цариц, в частности, Аршакуни, Багратуни, Хетумян, а также животных армянской природы.
Мэри Сукиасян с радостью сообщает, что одежда с патриотической тематикой пользуется большим спросом, особенно у армянской молодежи, и они постоянно пытаются предложить новые модные решения. Уже около 30 моделей, ведется работа по 3 новым направлениям, которые скоро добавятся в ассортимент.
Запущенный в 2015 году, год за годом обогащая ассортимент и стандарты качества, бренд уже завоевывает признание на зарубежных рынках. В 2020 году Shabeeg получил награду A MUSE AWARD в области этнической одежды за коллекцию Cilicia. Этому предшествовало участие и успех в других выставках. Летом 2017 года модели Shabeeg были представлены на Mercedez-Benz Fashion Day (Киев), а в сентябре на Неделе моды Oriflame (Ереван) была представлена коллекция «Armenian calighraphy».
В 2018 году армянский бренд принял участие в «Неделе моды в Нью-Йорке» со своей коллекцией «Taraz». На каждом из представленных здесь образцов изображены старинные армянские орнаменты, модернизированные элементы национальной одежды. Далее последовало участие в выставке CPM в Москве.
В 2019 году Мэри Сукиасян вместе с другими армянскими дизайнерами участвовала в выставках Pitti SUPER Milano и CPM Moscow. А в сентябре Shabeeg уже был участником Парижской недели моды.
«Стратегия нашего бренда – представить столь дорогие нам армянские исторические и культурные ценности в доступной для всех форме, с интересными графически-современными решениями, используя обложку как носитель визуализации», – говорит Мери Сукиасян. Она с гордостью отмечает, что одежда Shabeeg иллюстрируется и производится исключительно в Армении. «Думаю, мы вступаем в новый этап, когда армянские продукции тоже могут быть качественными, стильными и желательными», — уверяет креативный дизайнер.