Հաղորդակցության 3 սխալ, որոնցով մարդկանց վանում եք ձեզնից
Պարտադիր չէ հայհոյանքներ հնչեցնել, որպեսզի մարդը դադարի ձեզ հետ շփվելու ցանկությունից՝ ջնջելով իր կյանքից: Պատճառը կարող է լինել ձեր սխալներից մեկը, որը թույլ եք տվել ընկերոջ, հարազատի, գործընկերոջ, սիրելիի հետ վարքագծում և հարաբերություններում:
1. Բարին ընկալում ենք ինքն ըստ ինքյան բնական
Շատ հաճախ մենք չենք գնահատում այն, ինչ մտերիմ մարդիկ անում են մեզ համար: Մենք նվերներ, ծառայություններ, օգնություն ենք ընդունում այնպես, կարծես այդպես էլ պետք է լիներ: Պարզապես այն պատճառով, որ մենք սովոր ենք դրան, գտնում ենք, որ դա տրամաբանական է, դա միշտ եղել է և պետք է այդպես լինի:
Օրինակ՝ գործընկերը մշտապես սուրճ է հյուրասիրում, հարևանն օգնում է մեքենա վերանորոգել՝ առանց վճար ակնկալելու: Երբեմն անուշադրությունն ու մոռացկոտությունն է, որ խանգարում է ժամանակին շնորհավորել ծննդյան օրը, շնորհակալություն հայտնել բարոյական, ֆիզիկական և ֆինանսական աջակցության համար:
2. Ներողություն խնդրել չկարողանալը, մեղքը չընդունելը
Լինում են այնպիսի անհատներ, որոնք ունեն իրենց գերազանցության այնքան բարձր զգացում, որ անհրաժեշտ չեն համարում ներողություն խնդրել, նույնիսկ, եթե տրորել են մարդու ոտքը կամ կոտրել նրա հեռախոսը: Նրանք անմիջապես սկսում են իրենց համար արդարացումներ փնտրել ՝ «ինչու՞ ես ծուռ կանգնած, քո գաջեթը սխալ տեղ ես դրել»: Կամ պարզապես «Ես պատահաբար արեցի»․ նշանակում է, որ ներողություն խնդրելու ոչ մի կարիք չկա:
Նման անհատները ոչ մի դեպքում չեն կարող ընդունել, որ իրենք սխալ են, հազվադեպ բացառություններով, եթե դա իրենց ձեռնտու է:
3. Ոչ մի օր առանց նվաստացման
Մեկ այլ սխալ, որը քայքայում է մարդկային հարաբերությունները, այլ մարդկանց արժանապատվության, ձեռքբերումների, հաջողությունների, խնդիրների մշտական նվաստացումն է.
• ահ, և որքա՞ն ես այդտեղ վաստակում, • հետո ի՞նչ, 39 աստիճան տաքությունը սարսափելի չէ, • շատ խելք պետք չէ՝ դա անելու համար, • առաջին փոխտնօրենը՝ դա դեռ տնօրեն չէ:
Ամենից հաճախ նման սխսլներ ծնողներն են գործում՝ նվազեցնելով իրենց երեխաների ջանքերը՝ նրանց համարելով ոչ բավարար հաջողակ, գովասանքի արժանի: Հանդիպում են նաև այնպիսի հարազատներ և ընկերներ, ովքեր չեն կարողանում ուրախանալ մտերիմի հաջողության համար, գնահատել նրա ձեռքբերումներն ու ջանքերը:
Ոմանք նույնիսկ ամաչում են իրենց դրական հույզերն ի ցույց դնել։ Անընդհատ քննադատության ենթարկված լինելով, ապրելով հուզական ժլատության պայմաններում, նրանք չեն կարողանում սովորել արտահայտել իրենց հրճվանքը, գովասանք, հավանություն, երախտագիտություն դրսևորել:

3 ошибки в общении, из-за которых человек может вычеркнуть вас из своей жизни
06.10.2021 Необязательно произносить бранных слов, чтобы человек перестал хотеть с вами общаться, вычеркнул из своей жизни. Причиной могла стать одна из ваших ошибок, которую вы допускали в поведении и отношениях с другом, родственником, партнером, любимым.
1. Добро, как должное
Очень часто мы не ценим того, что для нас делают близкие люди. Воспринимаем подарки, услуги, помощь как само собой разумеющееся. Просто потому, что привыкли, считаем, что это логично, так всегда было и должно быть.
Например, коллега постоянно угощает кофе, сосед помогает ремонтировать машину, не требуя оплату. Иногда это невнимательность и забывчивость, которая мешает вовремя поздравить с днем рождения, поблагодарить за поддержку, моральную, физическую, финансовую.
2. Неспособность извиниться, признать вину
Живут на свете индивидуумы, с таким высоким чувством собственного превосходства, что не считают нужным извиниться, даже если наступили человеку на ногу или разбили его телефон. Они тут же начинают искать себе оправдания: «почему криво стоишь, не там положил гаджет». Или просто «я же случайно», значит не за что просить прощения.
Такие личности неспособны признать свою неправоту, ни при каких обстоятельствах, за редким исключением – если им это выгодно.
3. Ни дня без унижения
Еще одна ошибка, которая разрушает человеческие отношения – постоянное умаление чужих достоинств, достижений, успехов, проблем:
• ой, сколько ты там зарабатываешь; • подумаешь, температура 39, это не страшно; • шапку связать много ума не надо; • старший менеджер – это еще не директор.
Чаще этим грешат родители, преуменьшая старания своих детей, считая их недостаточно успешными, недостойными похвалы. Но встречаются такие родственники, друзья, которые неспособны порадоваться за близкого, оценить его достижения, усилия.
Некоторые люди даже стыдятся демонстрации позитивных эмоций. Будучи сами постоянно подверженными критике, живя в эмоциональной скупости, они не смогли научиться выражать восторг, похвалу, одобрение, признательность.