Մասնագետները պարզել են սեքսի համար լավագույն ժամանակը
Այս մասին ասվում է բրիտանական Forza Supplement առողջապահական առաջատար ընկերության ուսումնասիրության մեջ:
Նշվում է, որ «էներգիայի մակարդակը հասնում է առավելագույնի գիշերվա լավ հանգստից հետո, ինչը վկայում է անկողնում երկու սեռերի՝ ավելի մեծ դիմացկունության մասին»:
«Սեքսով պայմանավորված` էնդորֆինների ներհոսքն իջեցնում է արյան ճնշումը և սթրեսի մակարդակը, ինչպես նաև մեզ թույլ է տալիս ավելի լավ զգալ ողջ օրվա ընթացքում», - ասում են մասնագետները:
Հետազոտողներն անցկացրել են հազարավոր առողջ և ակտիվ կենսակերպ վարող մարդկանց կենսաբանական ժամացույցների ուսումնասիրություն: Հարցվածներին խնդրել են արձանագրել լավագույն ժամանակահատվածները, երբ առավելագույն արդյունավետություն են ունեցել իրենց առօրյա գործունեությունից:
Պատասխանների հիման վրա Forza-ն ստեղծել է ամենօրյա գրաֆիկ, որը նախատեսված է մարդկանց օգնելու «իրենց կյանքից առավելագույնը քաղելու»։
«Մենք ցանկանում էինք գտնել բացարձակ օպտիմալ ժամանակները աշխատելու, հանգստանալու և զվարճանալու համար», - ասում է Forza Supplements-ի գործադիր տնօրեն Լի Սմիթը: - Առօրյայում կատարած փոքր փոփոխությունները, իսկապես, կօգեն ձեզ նիհարել, լինել ավելի առողջ, արդյունավետ՝ աշխատանքում, և, նույնիսկ, ավելի լավ սիրեկան դառնալ»:
Եվ այսպես՝ առողջ ապրելակերպի 12 խորհուրդ Forza-ից.
- 6: 45-ն արթնանալու լավագույն ժամանակն է, իդեալական՝ յոթից-ինը ժամ քնելուց հետո:
- 7: 00-ն ամենալավ ժամանակն է վազքի համար. հետազոտությունները ցույց են տվել, որ դատարկ ստամոքսին (նախաճաշից առաջ) կատարած վարժությունները հանգեցնում են այրած ճարպի քանակի ավելացման: Դա պայմանավորված է նրանով, որ գիշերային սովածությունից հետո արյան մեջ շաքարի, ինսուլինի և գլիկոգենի մակարդակն ավելի ցածր է:
- 7:15-ն նախաճաշի ամենալավ ժամանակն է, որը պետք է տեղի ունենա արթնանալուց մոտ 30 րոպե անց: Forza-ի կողմից հարցվածների 84%-ը նշել է, որ ուտելու հստակ ժամանակը նիհարելու լավագույն միջոցն է:
- 7:30-ը սեքսով զբաղվելու լավագույն ժամանակն է. սա արդեն քննարկվել է այս հրապարակման նախաբանում:
- 9: 45-ը աշխատելու լավագույն ժամանակն է. հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ մեր մտավոր ակտիվությունն իր գագաթնակետին է հասնում արթնանալուց շուրջ երեք ժամ անց: Ձեր կենտրոնացումը, հիշողությունը, ուշադրությունը և ստեղծագործությունը պետք է լավագույնը լինեն օրվա այս ժամանակահատվածում:
- 10: 45-ը հանգստանալու լավագույն ժամանակն է. սա այն ժամանակն է, երբ սթրեսի մակարդակը հասնում է առավելագույնին:
- 12: 15-ը ճաշի լավագույն ժամանակն է. այն պետք է լինի նախաճաշից չորս ժամ անց:
- 15:30-ը նախուտեստի ժամանակն է: Հարցվածներից տասից չորսը (39%) նշել են, որ ավելի հավանական է, որ օրվա կեսին իրենք կխախտեն սննդակարգը:
- 18: 00-ն ընթրիքի լավագույն ժամանակն է, բայց ժլատ մի եղեք, նույնիսկ, եթե ամբողջ օրը հետևել եք ձեր կալորիաներին:
- 18:15-ը խմելու լավագույն ժամանակն է. այս ժամանակահատվածն անվանում են «գինու ժամ», երբ մենք հանգստանում ենք երկար աշխատանքային օրվանից հետո: Հիշեք, որ օրգանիզմին առնվազն չորս ժամ է հարկավոր, որպեսզի ալկոհոլ օգտագործելուց հետո մինչև քնելը ձեր լյարդը վերականգնվի:
- 18: 30-ը մարզադահլիճում մարզվելու լավագույն ժամանակն է. ուսումնասիրությունների մեծ մասը ցույց է տալիս, որ ուժն առավոտյան ամենացածրն է և աստիճանաբար աճում է՝ երեկոյան հասնելով գագաթնակետին:
- 22: 10-ը քնելու լավագույն ժամանակն է:
Միևնույն ժամանակ, գիտնականները նշում են, որ եթե գիշերն ավելի ակտիվ եք և առավոտյան 6: 45-ից ուշ եք արթնանում, կարող եք կարգավորել վերը նշված ժամանակացույցը:

Эксперты определили лучшее время для секса
Лучшее время для того, чтобы заняться сексом, наступает через 45 минут после пробуждения, в идеале — в 7:30 утра. Об этом говорится в исследовании ведущей британской компании по вопросам здравоохранения Forza Supplements.
Отмечается, что "уровень энергии достигает максимума после хорошего ночного отдыха, что свидетельствует о большей выносливости у представителей обоих полов".
"Приток эндорфинов, вызванный сексом, снижает кровяное давление и уровень стресса, а также заставляет нас чувствовать себя бодрее до конца дня", — отмечают эксперты.
Исследователи провели мониторинг биологических часов тысячи человек, которые ведут здоровый и активный образ жизни. Респондентов попросили записать оптимальное время, когда они получали максимальную пользу от повседневной активности.
Основываясь на ответах, Forza смогла составить ежедневное расписание, призванное помочь человеку "прожить жизнь на максимум".
"Мы хотели найти абсолютное оптимальное время для работы, отдыха и развлечений, — поделился управляющий директор Forza Supplements Ли Смит. — Внесение небольших изменений в распорядок дня действительно может помочь вам похудеть, быть более здоровым, более эффективным на работе и даже стать лучшим любовником".
Итак, 12 советов для здорового образа жизни от Forza:
- 6:45 — лучшее время для пробуждения, в идеале после семи-девяти часов сна.
- 7:00 — лучшее время для пробежки — исследования показывают, что выполнение кардиоупражнений натощак (перед завтраком) приводит к небольшому увеличению количества сжигаемого жира. Это потому, что уровень сахара в крови, инсулина и гликогена ниже нормы после ночного голодания.
- 7:15 — лучшее время для завтрака, который должен состоятся примерно через 30 минут после пробуждения. 84% респондентов исследования Forza заявили, что соблюдение определенного времени приема пищи — лучший способ похудеть.
- 7:30 — лучшее время для секса — Об этом уже говорилось в предисловии этой публикации.
-  9:45 — лучшее время для работы — исследования показывают, что мы достигаем пика своей умственной активности примерно через три часа после пробуждения. Ваша концентрация, память, сосредоточенность и креативность должны быть лучшими в это время дня.
- 10:45 — лучшее время для отдыха — в это время уровень стресса достигает максимума.
- 12:15 — лучшее время для обеда — он должен проходить через четыре часа после завтрака.
- 15:30 — время для перекуса. Четыре из десяти респондентов (39%) заявили, что в середине дня они, скорее всего, нарушат диету.
- 18:00 — лучшее время для ужина — но не скупитесь, даже если весь день следите за своим калориями.
- 18:15 — лучшее время для того, чтобы выпить — это время называется "винный час", когда мы расслабляемся после долгого рабочего дня. Помните, что вашему организму требуется как минимум четыре часа, чтобы ваша печень оправилась от употребления алкоголя перед сном.
- 18:30 — лучшее время для тренировок в спортзале — большинство исследований показывают, что сила находится на низком уровне утром и постепенно увеличивается, пока не достигает максимума вечером.
- 22:10 — лучшее время для сна.
В то же время, отмечают исследователи, если вы более активны ночью и просыпаетесь позже 6:45, вы можете скорректировать приведенное выше расписание.