Օրական մի բուռ ընկուզեղենի օգտագործումը կիջեցնի քաղցկեղի հավանականությունը 15 տոկոսով
Լոնդոնի Թագավորական քոլեջի գիտնականները հայտարարել են, որ ընկույզի կանոնավոր օգտագործումը կարող է մարդուն փրկել լուրջ հիվանդություններից, այդ թվում նաև քաղցկեղից:
Բրիտանացի մասնագետները շատ լրջորեն են մոտենում ընկույզի օգտակարությանը: Նրանք ուսումնասիրել և վերլուծել են իրենց գործընկերների 29 աշխատանք և արել համապատասխան եզրակացություններ:
Պարզվում է օրական ընդամենը 20 գրամ ընկույզը ունակ է նկատելիորեն իջեցնել չարորակ ուռուցքների զարգացման հավանականությունը և սիրտ-անոթային հիվանդությունները: Ի դեպ բոլոր տեսակի ընկույզները օգտակար են:
Հետազոտողների խոսքերով, ընկույզները հարուստ են յուղերով, բջջանյութով, մագնիումով և այլ օգտակար նյութերով, որոնք բարենպաստ ազդեցություն են ունենում ընդհանուր մարդու օրգանիզմի վրա:

Горстка орехов в день снизит вероятность развития рака на 15%
Научные сотрудники из Лондонского Имперского колледжа заявили, что регулярное употребление орехов способно уберечь человека от серьезных болезней, в том числе и от рака.
Британские специалисты серьезно подошли к вопросу о пользе орехов для здоровья человека. Они изучили и проанализировали 29 научных работ своих коллег на данную тему и сделали соответствующие выводы.
Оказывается, употребление всего лишь 20 грамм орехов в день способно существенно уменьшить шансы развития злокачественных опухолей и сердечно-сосудистых заболеваний. Причем, подойдут абсолютно любые орехи, например, арахис, фундук и грецкие орехи.
По словам исследователей, орехи богаты полинасыщенными жирами, клетчаткой, магнием и другими полезными веществами, что оказывает благоприятное действие на человеческий организм в целом.