Գիտնականները կանանց կատարյալ մարմնի նոր բանաձև են առաջադրել․ ցտեսություն 90-60-90
Ամեն ինչ ավարտված է: Այլևս կարիք չկա պահպանել գեղեցկության դասական չափանիշները` 90-60-90 հարաբերակցությունը և փորձել «հասնել» 175 սմ:
Մոդել և դերասանուհի Քելի Բրուքն ապացուցում է դա իր անձնական օրինակով: Բրիտանական մոդել-դերասանուհու գայթակղիչ կլորիկությունները Տեխասի Համալսարանի գիտնականները կատարյալ են համարել: 36 տարեկանում, 168 սմ հասակ ունեցող Բրուքի չափսերն են՝  99-63-91, ինչը գիտական տեսանկյունից համարվում է ամենականացին, ներդաշնակն ու առողջը:
Հասկանալու համար կատարյալ տարբերակը, գիտնականները համեմատել են ավելի քան 200 ցուցանիշ, որոնց մեջ ոչ միայն կրծքի, իրանի և ազդրերի չափսերն էին, այլև ոտքերի երկարությունը, քթի և շուրթերի ձևը, նույնիսկ՝ մազերի երկարությունը: Այս ցուցանիշների համեմատությունից հետո Քելին ստացել է միավորների ամենամեծ քանակը և գիտական հասարակության կողմից համարվել «կատարելություն»։ Նա իր համամասնությամբ գերազանցել է այնպիսի հայտնի գեղեցկուհիներին, ինչպիսին են Ադրիանա Լիման, Իրինա Շեյքը:
Արժե նշել, որ տղամարդիկ արդեն վաղուց են իրենց ընտրությունը կատարել Բրուքի օգտին, ով ըստ Maxim ամսագրի 20-րդ դարի ամենասեքսուալ կինն է:
Առաջին մոդելը, ով պաշտոնապես «գեղեցկության ոսկե չափանիշ» է սահմանել, եղել է Աֆրոդիտա Կնիդսկայան՝ 164 սմ հասակով, 94-72-96 չափսերով: Հայնտի են նաև Ռուբենսի պատկերված գեղեցկուհիների համամասնությունները՝ 98-72-98:
Գոյություն ունեն մի քանի տարբերակներ, թե ում է պատկանում ճակատագրական 90-60-90-ը, որը ամբողջ աշխարհին ստիպեց վերցնել սանտիմետրներ և ողբալ հայելու առջև: Մի տարբերակով դա Մերիլին Մոնրոյի շնորհքն է, մեկ այլ տարբերակով՝ դիզայներների միտքն է գործնական տեսանկյունից ելնելով, մասնավորապես՝ հագուստը հեշտ կարելու համար:

Прощайте, 90-60-90: ученые вывели формулу идеального женского тела
Все кончено. Похоже, больше нет никакой необходимости строго придерживаться классических стандартов красоты: 90-60-90 и пытаться «дотянуться» до роста в 175 сантиметров.
Келли Брук доказывает это своим примером. Аппетитные изгибы тела британской модели и актрисы ученые из Университета штата Техас единодушно признали идеальными. В 36 лет при росте 168 сантиметров параметры Брук составляют 99-63-91 и являются, с научной точки зрения, самыми женственными, гармоничными и здоровыми.
Чтобы получить этот результат специалисты сравнили больше двух десятков показателей, в числе которых не толькообъемы груди, талии и бедер, но и длина ног, форма носа и губ и даже длина волос. После сравнения этих характеристик Келли получила максимальное количество баллов, была скромно признана научным сообществом «совершенством» и превзошла своими пропорциями таких признанных красавиц, как Адриана Лима и Ирина Шейк.
Стоит сказать, что мужчины уже давно сделали выбор в пользу Брук, не случайно по версии журнала Maxim-это самая сексуальная женщина 20 века. Судя по многочисленным постам модели в Instagram, где она то и дело предстает в купальниках и микро-нарядах, с мнением экспертной комиссии англичанка полностью согласна.
Первой моделью для подражания в истории, задавшей официальный «золотой стандарт красоты», была Афродита Книдская-рост 164 сантиметра, объемы 94-72-96. Известны параметры и красавиц с полотен Рубенса — 98-72-98.
Существует несколько теорий о том, кому принадлежат роковые 90–60–90, заставившие весь мир взяться за сантиметр и гантели и реветь перед зеркалом. По одной из из них, это заслуга Мэрилин Монро. По другой — дизайнеры закрепили эти цифры чисто из практичных целей, для удобного пошива одежды.