Ինչու են բժիշկները զույգերին խորհուրդ տալիս առանձին քնել
Հետազոտելով մարդու հանգիստը քնի ժամանակ, մասնագետները եկել են անսպասելի եզրակացության: Պարզվում է, որ զույգը մեկ անկողնում քնելիս զրկվում է լիարժեք հանգստից:
Այդպիսի եզրակացության են եկել Ռայերսոն Համալսարանի Քնի և դեպրեսիայի լաբորատորիայի մասնագենտները:
Կենտրոնի տնօրեն Քոլին Քարնեյը խորհուրդ է տալիս գիշերներն առանձին անցկացնել: Իր կարծիքը նա բացատրում է քուն մտնելու ընթացքում այլ մարդու մոտ գտնվելու ազդեցությամբ:
Քարնեյն նշում է, որ երբ մասնագետները սկսել են ուսումնասիրել ուղեղի աշխատանքը համատեղ քնի ընթացքում, հայտնաբերել են, որ միասին քնող զույգը չի ընկղմվում խոր քնի մեջ, ինչը շատ կարևոր է օրգանիզմի վերականգման համար: Զույգի մոտ գտնվելը շեղում է մյուսի ուշադրությունը և խանգարում սուզվել խորը քնի փուլի մեջ:
Որպես փաստարկ Քոլին նաև ներկայացնում է հարցումների օրինակը, համաձայն որի, ներդաշնակ հարաբերություններ ունեցող հարցված զույգերի 40% հայտարարել են, որ նախընտրում են առանձին քնել:

Почему медики советуют паре спать раздельно
Специалисты, изучив отдых человека во время сна, пришли к неожиданным выводам. Оказывается, пара, предающаяся сну в одной кровати, лишена полноценного отдыха.
Так считают специалисты из лаборатории «Сна и депрессии» Университета Райерсона.
Директор центра Колин Карней рекомендует проводить ночи с партнером раздельно. Свое мнение он объясняет влиянием близости другого человека на погружение в сон.
Карней рассказал, что когда специалисты начали исследовать роботу мозга во время совместного сна, то обнаружили, что пара, спящая вместе, не погружается в глубокие фазы сна. Эти фазы наиболее важны для восстановления организма. «Непогружение» в глубокий сон связано с тем, что близость партнера отвлекает внимание.
В довод директор приводит пример опроса, согласно которому 40% пар с наиболее гармоничными отношениями заявили, что предпочитают спать раздельно. Так что утверждение «мне с тобой спится лучше» теряет всякую подоплеку.