«Եթե դու սեքսուալ ես, քեզ ավելի դժվար է լուրջ դեր գտնել կինոյում». Էմիլի Ռատաժկովսկի
Աշխարհը խոսեց Էմիլի Ռատաժկովսկու մասին 2013թ-ին` Ֆարել Վիլյամսի և Ռոբին Տիկի տեսահոլովակում մերկ նկարահանվելուց հետո:
Դրան հետևեցին մի քանի ֆիլմեր և լուսանկարների շարքեր ամսագրերում: Երիտասարդ ամերիկուհու անունը մշտապես ներառվում է ամենասեքսուալ կանանց ցուցակում, ինչի պատճառով, Էմիլիի խոսքերով, ռեժիսորները չեն ընկալում նրան որպես դրամատիկ դերասանուհի:
«Հետաքրքիր պարադոքս է, եթե դու սեքսուալ ես, քեզ ավելի դժվար է լուրջ դերեր ստանալ կինոյում: Էկրանի վրա քեզանից սպասում են այն կերպարը, որը դու իրական կյանքում ես մարմնավորում: Այսինքն՝ «Թող նա զբաղվի նրանով, ինչը իր մոտ լավ է ստացվում», - ասել է Էմիլի Ռատաժկովսկին Evening Standard-ին տված հարցազրույցում:
Դեռ մանկուց դերասանուհու մայրը նրան ներշնչել է այն միտքը, որ մարդուն պետք է գնահատել ոչ թե արտաքինով, այլ վարքով և բառերով: Նա դեմ էր, որ աղջիկը դառնա մոդել և ցանկանում էր, որ Էմիլին ընտրի նեյրովիրաբույժի մասնագիտությունը:
«Մայրիկիս դուր չէր գալիս այն միտքը, որ շրջապատն իմ մեջ տեսնելու է միայն արտաքինը: Սակայն, միաժամանակ, նա ինձ միշտ սովորացրել է չամաչել իմ սեքսուալությունից», - պատմել է դերասանուհին:
Իր առաջին մոդելային պայմանագիրն աղջիկը ստորագրել է 14 տարեկանում: Այդ ժամանակ նա մոդելի կարիերան լուրջ գործ չէր համարում, այլ մտածում էր փող աշխատել՝ զգեստներ գնելու համար:
Էմիլին իրեն համարում է ֆեմինիստ: «Յուրաքանչյուր կին, անկախ նրանից անվանում է ինքն իրեն ֆեմինիստ, թե ոչ, ցանկանում է լինել հավասար տղամարդու հետ», - համարում է նա:
2016 թ-ի մարտին Ռատաժկովսկին աջակցել է Քիմ Քարդաշյանին, երբ վերջինս ընկել էր բուռն քննադատության տակ՝ մերկ սելֆի հրապարակելու համար: Նա նույնպես այդպիսի նկար էր հրապարակել, ինչից հետո հեռուստաաստղը և դերասանուհին միավորել են ջանքերն ու միասին թոպլես սելֆի հրապարակել:
«Քիմը շատ սիրալիր էր և ինձ ծաղիկներ էր ուղարկել, այնուհետև մենք արեցինք համատեղ լուսանկար, որտեղ ցույց ենք տալիս միջին մատը: Իմ կարծիքով այս նշանը ամեն ինչ ասում է»,- բացատրել է նա:

02.06.2016 Мир заговорил о 24-летней Эмили Ратажковски (Emily Ratajkowski) в 2013 году, после выхода клипа Фаррелла Уильямса (Pharrel Williams) и Робина Тики (Robin Thicke) Blurred Lines, в котором девушка снялась обнаженной.
Затем последовали роли в фильмах «Исчезнувшая» (Gone Girl), «Антураж» (Entourage) и «128 ударов сердца в минуту» (We are your friends), а также съемки для журналов Treats! Magazine, Esquire и GQ. Имя молодой американки постоянно включают в списки самых сексуальных женщин, из-за чего, по словам Эмили, режиссеры не воспринимает ее как драматическую актрису.
«Интересный парадокс — если ты сексуальна, то тебе сложнее получить серьезные роли в кино. На экране от тебя ждут тот образ, который ты олицетворяешь в реальной жизни. Что-то вроде: "Пусть она занимается тем, что у нее и так хорошо получается"», — сказала Эмили Ратажковски в интервью Evening Standard.
Еще в детстве мама актрисы внушила ей мысль, что человека должны оценивать не по внешности, а по поступкам и словам. Она была против того, чтобы ее дочь стала моделью, и прочила ей карьеру нейрохихурга.
«Моей маме не нравилась сама мысль о том, что окружающие будут видеть во мне только внешность и больше ничего. Но в то же время она всегда учила меня не стесняться своей сексуальности», — вспоминает актриса и модель.
Свой первый модельный контракт девушка подписала в 14 лет. Тогда она не считала работу модели серьезным делом и думала, что это просто хорошая возможность заработать себе на новую пару туфель.
Эмили Ратажковски называет себя убежденной феминисткой. «Каждая женщина, вне зависимости от того, называет она себя феминисткой или нет, вероятно, хочет быть наравне с мужчинами», — считает Ратажковски.
В марте 2016 года Ратажковски поддержала Ким Кардашьян (Kim Kardashian), на которую обрушился шквал критики после публикации голого селфи. Эмили также выложила обнаженное фото, после чего телезвезда и актриса объединили усилия и сделали совместную фотографию топлес.
«Ким была очень любезна и прислала мне цветы, потом мы решили сделать совместный снимок, на котором показываем средний палец. По-моему, этот знак говорит сам за себя», — пояснила Эмили Ратажковски.