Նախագահների հանրաճանաչ կանանց՝ առաջին տիկինների տասնյակը
Եթե հավատալու լինենք այն ասացվածքին, որ տղամարդը գլուխն է, իսկ կինը՝ պարանոցը, ապա աշխարհի հաջողակ տղամարդիկ շատ բանով պարտական են իրենց կանանց:
Պատմությունն այդպիսի բազմաթիվ օրինակնոր ունի՝ Հիլարի Քլիմտոնը օգնել է իր ամուսնուն գալ իշխանության, Ժակլին Քենեդին ամերիկացիների շրջանակում իր հմայքով և հանրաճանաչությամբ բարձրացեց իր ամուսնու վարկանիշը, իսկ Ռաիսա Գորբաչովան ԽՍՀՄ առաջին և վերջին նախագահի անբաժան ընկերուհին էր:
Ուժեղ տղամարդկանց ճաշակները տարբեր են, իսկ կյանքի ընկեր նրանք հաճախ ընտրում են առաջնորդվելով ոչ արտաքին տվյալներով: Առաջին տիկին կարող է դառնալ և Ժակլին Քենեդու նման գեղեցկուհին, և Նինա Խրուշչովայի նման սովորական կինը: Այսինքն` հնարավորություն ունեն բոլորը:
Ներկայացնենք ժամանակակից ամենանշանավոր առաջին տիկինների տասնյակը, որոնք մեծ դեր են կատարել իրենց ամուսինների կայացման գործում:
Ըստ Forbes ամսագրի տվյալների՝ ամերիկայի նախագահ Բարաք Օբամայի կինը՝ Միշելը (1964թ. ապրիլի 17), աշխարհի ամենաազդեցիկ առաջին տիկինն է: Միշելը մասնագիտությամբ իրավաբան է: Սովորել է Փրինթոնի  և Հարվարդի համալսարաններում: Տիկին Օբաման կրկնակի կարևոր դեր է կատարել իր ամուսնու ընտրարշավի ժամանակ: Նա ուշադրություն է գրավում ոչ միայն իր  անթերի ոճով և լավագույն  ամերիկյան դիզայներների հեղինակած հագուստներով, այլ նաև քաղաքական կյանքում ակտիվ մասնակցությամբ: Արագ սննդի հայրենիք ԱՄՆ-ում նա պրոպագանդում է առողջ սնունդը:  Առաջին տիկինն ամերիկացիներին մշտապես հորդորում է օգտագործել ավելի շատ բանջարեղեն և զբաղվել սպորտով:
Ընդ որում տիկին Օբաման ինքն էլ է հետևում իր իսկ խորհուրդներին, մշակում է Սպիտակ տան բակում գտնվող իր բանջարանոցը և ցուցադրում հիանալի սպորտային պատրաստվածություն: Մեծ հաջողություն ունեցավ հատկապես Միշել Օբամայի պարը, որը հիթ էր դարձել համացանցում: Նա ոչ միայն հիանալի պարեց, այլ նաև ցուցադրեց  բարդույթնների բացակայություն: Եվ վերջապես` Միշել Օբաման Սպիտակ տան առաջին սևամորթ տիկինն է և դրանով իսկ տարբերվում է մյուսներից:
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի քաղաքացիական ամուսնությամբ կնոջը՝ Վալերիա Տրիերվեյլերին այդքան էլ հեշտ չէ գերազանցել իր նախորդին՝ մոդել և երգչուհի Կարլ Բրունի Սարկոզիին: Ի դեպ, Վալերիան չի էլ ձգտում այդպիսի հանրաճանաչության, չէ՞ որ նա ունի այլ ուժեղ կողմեր: Հաջողակ լրագրող և 3 երեխաների մայրը հանդիպել է ապագա նախագահին 2008թ.-ին: Երկար ժամանակ զույգը թաքցնում էր հարաբերությունները, իսկ այժմ, երբ բոլորին հայտնի է Ֆրանսիայի նախագահի ընկերուհու անունը՝ Վալերիա Տրիերվեյլեր, ով չի շտապում իրեն կապել ամուսնական պարտականություններով: Հնարավոր է նա պարզապես հարսանիքի համար ժամանակ չունի: Ֆրանսիայի առաջին տիկինը, փորձագետների կարծիքով, կարևոր դեր է կատարել Օլանդի նախագահ ընտրվելու գործում: Վալերիան մի ամբողջ տարի ամբողջությամբ զբաղված էր Օլանդի ընտրարշավով, իսկ այսօր համարվում է նախագահի գլխավոր խորհրդատուն՝ լինելով նրա իսկական «մարտական ընկերը»:
Մեհրաբան Ալիևան ամուսնացել է Ադրբեջանի ապագա նախագ Իլհամ Ալիևի հետ դեռևս լինելով բժշկական համալսարանի ուսանողուհի: Մեհրաբանը ոչ միայն 3 երեխաների մայր է, այլև համարվում է հասարակական գործիչ՝ ՄԱԿ-ի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան է, ինչպես նաև Հ. Ալևի hիմնադրամի նախագահ: 48 տարեկան հասակում նա պահպանել է մարմնի գեղեցիկ կառուցվածքը:
Կատարի ղեկավար՝ շեյխ Համադ բեն Խալիֆա-ալ-Տանին ունի 3 կին, սակայն նրանցից միայն մեկն է ամունու հետ միասին երևում հանրությանը և մասնակցում քաղաքական միջոցառումների՝ դա Մոզա բինտ Նասեր ալ-Միսնեդն է: Ինչպես երևում է, հենց նրան է շեյխ Խամադը համարում իր պետության զարդը: Համաձայնվեք, որ Եվրոպայում և Ամերիկայում այդքան էլ դժվար չէ դառնալ ոճի թելադրող, քան Ասիայում, որտեղ իսլամը թելադրում է վարվեցողության իր կանոնները: Կատարի առաջին տիկինը շլացուցիչ տեսք ունի իր փակ հագուստներով և ազգային գլխարկներով:
Ի դեպ, շեյխուհի Մոզան ոչ միայն աննկարագրելի հմայիչ է, այլ նաև շատ կրթված կին:  Կատարի համալսարանն ավարտելուց հետո նա ԱՄՆ-ում փորձաշրջան է անցել: Մոզան պարզապես արևելյան հարեմի գեղեցկուհի չէ, նա լուրջ քաղաքական և հասարակական գործիչ է, ով ունի մի շարք պետական պաշտոններ: Լրագրողները սիրում են նրան անվանել «արաբական Գրեյս Կելլի», ինչը, համաձայնվեք, շատ տեղին է:
Բրիտանացիների սիրելին Քեմբրիջի դքսուհին է: Սակայն պաշտոնապես երկրի առաջին տիկինը համարվում է վարչապետ Դևիդ Քեմերոնի տիկին Սամանտան: Բրիտանիայի վարչապետը հայտնի է իր ժողովրդավարությամբ, նա հիացրել է երկրի բնակիչներին նրանով, որ վարում է համեստ կյանք և դեմ չէ շրջել մետրոյով կամ աշխատանքի գալ հեծանիվով: Այդ հարցում Սամանտան լիովին աջակցում է ամուսնուն:
Քեմերոնի կինը պարզապես առաջին տիկին չէ, այլ նաև տաղանդավոր գործարար կին, ով կարող է իրեն թույլ տալ ցանկացած հագուստ: Սակայն Սամանտան երբեմն հանրության առջև հայտնվում է Zara-ի համեստ կոշիկներով: Դրանով հանդերձ Vogue ամսագիրը նրան անվանել է աշխարհի ամենաոճային առաջին տիկիններից մեկը՝ դեմոկրատական ապրանքանիշի իրերով հիանալի տեսք ունենալու համար: Հասարակ ընտողներին դա նույնպես դուր է գալիս՝ բրիտանացիները դժվար թե հիացած լինեին վարչապետի չափազանց վատնող կնոջից:
Ի տարբերություն շատ այլ առաջին տիկինների, ովքեր ակտիվ մասնակցություն են ունենում քաղաքականության մեջ, Ասմա Ասադը գերադասում է մնալ հեռու քաղաքականությունից: Սիրիայի առաջնորդի տիկինը թեև ունի սիրիական արմատներ, սակայն եվրոպական ոճի կին է: Նա ծնվել և կրթություն է ստացել Լոնդոնում, աշխատել է ԱՄՆ-ի խոշոր ֆինանսական կազմակերպությունում և ամուսնացել է Բաշար Ասադի հետ:
Նախագահի ավանդական կինը  Սիրիայում համարվում է  «լիբերալ անձ»՝ նա երբեք չի հագնում  արաբական հագուստ, դրանով ցույց տալով, որ երկրում կա ազատ ընտրության հնարավորություն: Այսօր Ասման դաստիարակում է 3 երեխայի,  շատ հազվադեպ մասնակցում է նաև քաղաքական գործերին: Օրինակ, վերջերս նա ամուսնուն աջակցելու համար նկարահանվել է  պրոպագանդիստական տեսահոլովակում: Հաշվի առնելով Սիրիայի պատերազմական իրավիճակը՝ քաղաքականությունից դժվար է հեռու մնալ:
Չինաստանի առաջին տիկինը՝ Սի Ցզիպինայի կինը, շատ յուրահատուկ անձնավորություն է: Մինչ Պենը ոչ մի չինական առաջնորդի կին չի եղել հասարակական դեմք և չի մասնակցել պաշտոնական միջոցառումների: Ինչպես Ֆրանսիայի նախկին առաջին տիկին Կարլա Բրունին, Պեն Լիյունը հաջողությամբ համատեղում է  պետական պարտականությունները շոու բիզնեսի կարիերայի հետ: Չինաստանում ոչ մի ամանորյա համերգ չի անցնում առանց առաջին տիկնոջ ելույթի: 50-ամյա առաջին տիկինը նաև բարձրացնում է ղեկավարության վարկանիշը պարբերաբար կազմակերպելով անվճար ելույթներ, նա երբեմն ելույթներով հանդես է գալիս նաև զինվորական զորամասերում:
Չինացիները փորձում են աջակցել Պեն Լիյուանին՝ ընդօրինակելով նրա ոճը: Բավական է առաջին տիկինը հայտվի հանրության առաջ ինչ-որ ոճային հագուստով, նույն պահից խանութներում բոլոր նմանատիպ հագուստները վաճառվում էին կայծակնային արագությամբ: Սակայն Չինաստանի առաջին տիկինը հագնվում է բավականին համեստ՝ նախապատվությունը տալով դասականին:
Էստոնիայի առաջին տիկին Էվելինան հանդիպել է իր ապագա ամուսնուն, երբ նա դեռ արտաքին գործերի նախարար էր: Հարաբերությունների սկզբում նրա համար դժվար էր, քանի որ հարաբերությունները պետք է թաքցնեին լրատվամիջոցներից: Այդուհանդերձ լրատվամիջոցներին հաջողվում է իմանալ այդ մասին և նրանք արտահայտվելիս անխնա են լինում: Այդպիսով Էվելինան ստանում է վիրավորական «Իլվեսի սիրուհի» մականունը, ով տվյալ պահին գլխավորում էր նրա նախընտրական PR-ը: Երբ Թոմաս Իլվենսը վերջապես ամուսնացավ  իր օգնականի հետ, էստոնական լրատվամիջոցները չարախոսելու այլ պատրվակներ գտան: Էվելինին մշտապես  քննադատում էին ավելորդ քաշի և ճաշակի բացակայության համար:
Արդյունքում առաջին տիկինը լրջորեն սկսեց զբաղվել իր արտաքինով՝ զգալի նիհարեց և սկսեց առավել զգուշորեն իր համար հագուստ ընտրել (վրիպումներ, այնուհանդերձ, լինում էին): Իսկ ահա մեծ քաղաքականության մեջ Էվելինան գերդասում է չներգրավվել՝ նրան առավելապես դուր է գալիս ընտանեկան օջախի պահապանի դերը:
Վրաստանի նախագահ Միխաիլ Սաակաշվիլին իր երկրորդ կեսին՝ հոլանդուհի Սանդրա Ռուֆոսին հանդիպել է Ստրասբուրգում, որտեղ նա դասավանդում էր մարդու իրավունքներ: Այդ  ժամանակ Սաակաշվիլին դեռևս մեծ քաղաքական գործիչ չէր, այնպես որ շահադիտական ամուսնության մասին խոսք անգամ չի կարող լինել: Սանդրան լքեց Եվրոպան և իր ամուսնու հետ տեղափոխվեց Թբիլիսի: Հանուն իր ամուսնու Սանդրան ոչ միայն սովորեց բավականին բարդ վրացերենը, այլ նաև դարձավ ուղղափառ եկեղեցու դավանորդ:
Նրան կարելի է անվանել շատ բազմակողմանի զարգացած անձնավորություն: Վրաստանի առաջին տիկինը խոսում է 5 լեզուներով, հիանալի նվագում է դաշնամուր և ֆլեյտա, գերազանց հասկանում է իրավունքից և անգամ բժշկությունից՝ վերջերս նա ավարտել է բուժքույրական դասընթացները: Քաղաքականությամբ Սանդրա Ռուլոֆսը նույնպես զբաղվում է, թեև խոստովանում է, որ դա պարզապես նրա պարտականությունն է:
Ճապոնիայի վարչապետ Սինզո Աբեի ընտանիքը թերևս աշխարհում ամենափակերից է: Պետության գլխի անձնական կյանքը միշտ անհայտ է եղել հասարակության համար: Այնուհանդերձ Ակիե Աբեն՝ վարչապետի կինը, փորձ կատարեց ցույց տալ ողջ աշխարհին, որ երկիրն ամեն դեպքում ունի առաջին տիկին:  Աբեն մի քանի անգամ ամպագոռգոռ հայտարարություններ է արել, որ ուզում է ցրել պահպանողական կնոջ կերպարը Ճապոնիայից և ցույց տալ, որ այս երկրի կանայք նույնպես ունեն ձայնի իրավունք: Աբեն անգամ հագուստի ճապոնական ոճից գերադասում է եվրոպականը:
Ակիեն պարբերաբար հայտնվում է տարատեսակ միջոցառումների և ժողովների ժամանակ: ՈՒ  թեև Ճապոնիայի առաջին տիկինը միշտ զուսպ և անթերի է, իրական կյանքում նա ունի բավականին երկրային և անգամ օրիգինալ նախասիրություններ: Օրինակ, Ակիե Աբեն մի քանի տարի աշխատել է ռադիոյում որպես դիջեյ: Նա շատ է սիրում պարել ֆլամենգո, ինչը, համաձայնվեք, շատ յուրօրինակ է ճապոնուհու համար:

10 первых леди: выдающиеся жены президентов
Если верить пословице, что мужчина — голова, а женщина — шея, то сильные мира сего во многом обязаны своим женам.
История знает массу таких примеров: Хилари Клинтон помогала своему мужу прийти к власти, Жаклин Кеннеди повышала рейтинг супруга за счет своей привлекательности и популярности у американцев, а Раиса Горбачева неизменно была верной спутницей жизни президента СССР.
Вкусы у сильных мужчин бывают разные, а спутниц жизни они часто выбирают вовсе не по внешним качествам. Первой леди может стать и красавица вроде Жаклин Кеннеди и обычная женщина вроде Нины Хрущевой. Словом, шанс есть у каждой.
Предлагаем топ-10 самых значимых современных первых леди, которые сыграли не последнюю роль в становлении своих мужей. Вдохновляемся сами и вдохновляем любимого на подвиги!
Супруга 44-го президента Америки Барака Обамы, Мишель, самая влиятельная первая леди мира, если верить рейтингу журнала Forbes. Миссис Обама дважды сыграла не последнюю роль в президентской кампании своего мужа. Она привлекает к себе внимание не только безупречным стилем и нарядами от лучших американских дизайнеров, но и активным участием в политической жизни. В стране, которая изобрела фастфуд, Мишель Обама пропагандирует здоровое питание. Первая леди постоянно призывает американцев употреблять в пищу больше овощей и заниматься спортом.
При этом Обама сама же следует своим советам — ухаживает за собственным огородом во дворе Белого дома и демонстрирует отличную спортивную подготовку, отжимаясь от пола прямо в эфире популярного в Америке ток-шоу «Эллен». Особенный успех имел танец Мишель Обамы, ставший хитом в Интернете. Она продемонстрировала не только отличную пластику, но и отсутствие комплексов. Наконец, Мишель Обама — единственная в истории США темнокожая первая леди, а это уже выделяет ее на фоне предшественниц.
Гражданской жене президента Франции Франсуа Олланда Валери Триервейлер не так-то просто затмить свою знаменитую предшественницу, модель и певицу Карлу Бруни-Саркози. Впрочем, Валери и не стремится к такой популярности — ведь у нее есть другие сильные стороны. Успешная журналистка и мать троих детей встретила будущего президента в 2008 году. Долгое время пара скрывала свои отношения, но теперь, когда всем известно имя спутницы Франсуа Олланда, Валери Триервейлер не слишком спешит связать себя узами брака. Возможно, на свадьбу у нее просто нет времени! Первая леди Франции, по мнению экспертов, сыграла не последнюю роль в приходе Олланда к власти. Валери целый год посвятила руководству предвыборной кампанией, а на сегодняшний день считается чуть ли не главным советником президента — вот это настоящая «боевая подруга»!
Мехрибан Алиева вышла замуж за будущего президента Азербайджана Ильхама Алиева, еще будучи студенткой медицинского университета. Не исключено, что во многом благодаря этой женщине Алиев сделал столь успешную карьеру.
Мехрибан умеет успевать везде и сразу — она не только мать троих детей, но и общественный деятель — посол доброй воли ООН и ЮНЕСКО, а также президент Фонда Гейдара Алиева. При этом первая леди Азербайджана  в свои 48 лет сохраняет точеную фигуру.
У лидера Катара, шейха Хамада бен Калифа-аль-Тани, есть три жены, и только одна из них выходит в свет и сопровождает мужа на важных политических мероприятиях — красавица шейха Моза бинт Насер аль-Миснед. По всей видимости, именно ее шейх Хамад считает украшением своего государства. Согласитесь, не так-то сложно стать иконой стиля в Европе и Америке, но гораздо труднее сделать это в Азии, где законы ислама диктуют свои нормы поведения. Первая леди Катара умудряется выглядеть ослепительно в закрытых платьях и национальных головных уборах.
Кстати, шейха Моза не только невероятно привлекательная, но и очень образованная женщина. После учебы в Университете Катара, она проходила стажировку в США. Моза — не просто красавица из восточного гарема, она видный политический и общественный деятель, имеющий ряд государственных должностей. Кстати, журналисты любят называть ее «арабской Грейс Келли», что, согласитесь, вполне заслуженно.
У британцев уже есть своя любимица — герцогиня Кембриджская Кэтрин. Однако официально первой леди страны все же считается супруга премьер-министра Дэвида Кэмерона — Саманта. Премьер Великобритании славится своей демократичностью — он покорил жителей страны тем, что ведет скромный образ жизни, не прочь прокатиться на метро или приехать на работу на велосипеде. В этом Саманта полностью поддерживает мужа.
Супруга Кэмерона не просто первая леди, но талантливая бизнесвумен, которая может позволить себе любую одежду. Однако Саманта нередко появляется на публике в скромных туфлях от Zara, оставив «лубутены» более взыскательным модницам. При этом журнал Vogue уже назвал ее одной из самых стильных первых леди мира, за умение выглядеть прекрасно в вещах демократичных марок. Простым избирателям это тоже нравится — британцы вряд ли были бы в восторге от слишком расточительной жены премьера.
В отличие от многих первых леди, которые принимают активное участие в политике, Асма Асад предпочитает оставаться в стороне. Супруга сирийского правителя Башара Асада, хотя и имеет сирийские корни, на самом деле женщина вполне европейская. Она родилась и получила образование в Лондоне, работала в крупной финансовой компании в США, затем поехала в Сирию и вышла замуж за Башара Асада.
Традиционно супруга президента считается «либеральным лицом» в Сирии — она никогда не носит арабскую одежду, тем самым подчеркивая, что в стране царит свобода выбора. Сегодня Асма воспитывает троих детей, но изредка участвует и в политических делах. К примеру, недавно она снялась в пропагандистском ролике в поддержку своего мужа. Учитывая напряженную ситуацию и войну в Сирии, первая леди просто не может оставаться в стороне.
Первая леди Китая, жена Си Цзиньпина Пэн Лиюань, — очень неординарная личность. Во-первых, до Пэн ни одна из жен китайских правителей не была публичным лицом и не участвовала в официальных мероприятиях. Во-вторых, как и экс-первая леди Франции Карла Бруни, Пэн Лиюань успешно совмещает свои государственные обязанности с карьерой в шоу-бизнесе. В Китае ни один новогодний концерт не обходится без выступления первой леди! Заодно 50-летняя Пэн повышает популярность правящей четы, регулярно устраивая бесплатные выступления — например, она частенько гастролирует по военным базам.
Китаянки стараются подражать Пэн Лиюань, копируя ее стиль. Стоит только первой леди появиться на публике в том или ином наряде, как с полок магазинов тут же исчезают похожие вещи. Однако одевается супруга главы государства довольно скромно, отдавая предпочтение вечной классике.
Эвелин, первая леди Эстонии, встретила своего будущего мужа, когда он еще был министром иностранных дел. Первое время женщине приходилось непросто — отношения нужно было тщательно скрывать от прессы. При этом информация о том, что у пары завязался роман все-таки просачивалась в СМИ, которые, как известно, в выражениях не стесняются. Так Эвелин достался обидный ярлык «любовница Ильвеса», которая в то же время руководит его предвыборной пиар-кампанией. Когда же Тоомас Ильвес наконец взял свою помощницу в жены, эстонские журналисты нашли другой повод для злословия — Эвелин постоянно критиковали за лишний вес и отсутствие вкуса.
В итоге первая леди взяла себя в руки — заметно похудела и стала внимательнее относиться к выбору нарядов (впрочем, промахи все равно случаются). А вот в большую политику Эвелин после замужества предпочитает не вмешиваться — ей больше нравится роль хранительницы домашнего очага.
Свою вторую половину, голландку Сандру Рулофс, президент Грузии Михаил Саакашвили встретил в Страсбурге, где она преподавала курс по правам человека. Тогда Саакашвили еще не был большим политиком, так что о браке по расчету в данном случае не может быть и речи. Тем не менее Сандра покинула Европу и вместе со своим супругом переехала в Тбилиси. Ради мужа Рулофс не только выучила достаточно сложный грузинский язык, но и приняла православие.
Ее смело можно назвать очень разносторонней личностью. Первая леди Грузии говорит на пяти языках (в том числе и по-русски), прекрасно играет на фортепиано и флейте, отлично разбирается в правовых делах и даже в медицине — не так давно она окончила курсы медсестер. Политику Сандра Рулофс тоже не обходит стороной, хотя и признается, что это лишь ее долг.
Семья премьер-министра Японии Синзо Абэ — пожалуй, одна из самых закрытых в мире. Подробности личной жизни главы государства никогда не становились достоянием общественности. Тем не менее Акиэ Абэ, жена премьера, сделала попытку показать всему миру, что и у японцев все-таки есть первая леди. Несколько раз Абэ делала довольно громкие заявления о том, что хочет развенчать консервативный образ Японии и доказать, что женщины этой страны тоже имеют право голоса. Даже японскому стилю одежды Абэ предпочитает европейский.
Акиэ регулярно появляется на различных мероприятиях и саммитах. И хотя первая леди Японии всегда сдержанна и безупречна, в обычной жизни у нее есть вполне земные и даже оригинальные увлечения. К примеру, Акиэ Абэ несколько лет работала диджеем на радио. А еще она очень любит танцевать фламенко, что, согласитесь, довольно экзотично для японки.