Սանկտ Պետերբուրգի բնակչուհին մարմնի 70%-ի այրվածքներ է ստացել։ Հրկիզողի փոքրիկ որդին ականատես է եղել միջադեպին. տղան պատմել է, թե ինչ է տեղի ունեցել կանանց միջև այդ ճակատագրական օրը։
Իննա Ցիբասովայի սոցիալական ցանցերի էջերից մեզ է նայում մի գեղեցիկ շիկահեր կին. մինչև 2025 թվականի ամառը նա ապրում էր ակտիվ կյանքով՝ շատ ճանապարհորդելով, աշխատելով և մեծացնելով դստերը: Հիմա նա պայքարում է նվազագույն շարժումներ կատարելու ունակությունը վերականգնելու՝ առանց ցավի մի բաժակ ջուր վերցնելու, կռանալու, ևս մեկ քայլ անելու համար:
Նրա կյանքը մի քանի րոպեում բաժանվեց «մինչև» և «հետո» մասերի. Իրինա Ռ.-ն (անունը փոխված է՝ խմբ․) Իննայի վրա բենզին լցրեց և կրակայրիչով վառեց։ Աղջիկը բռնկվեց և մի քանի րոպե այրվում էր, քանի դեռ մի անցորդ փորձում էր մարել կրակը։ Իրինան, որը հղի էր իր երկրորդ երեխայով, այս արարքը կատարել էր խանդից դրդված. Իննան իր ամուսնու՝ Իլյայի սիրուհին էր։
Ողջ հանրությունը հետևում է այս սարսափելի պատմությանը, որտեղ յուրաքանչյուրն ունի իր ճշմարտությունը։ Հիմա հետևում են դատավարության ընթացքին։ Իրինան դատարանում պնդում է, որ ծայրահեղ միջոցներ է ձեռնարկել իր ընտանիքը փրկելու համար, իսկ վերջին դատական նիստին մասնակցել է երեխայի հետ՝ պնդելով, որ ոչ ոքի մոտ չի կարողացել թողել երեխային։ Տուժած Իննայի ընտանիքը համոզված է, որ սա դատավորի մոտ կարեկցանք առաջացնելու փորձ է։
Իրինա
Նախօրեին տեղի ունեցած դատական նիստին Իրինան ժամանել էր առանց երեխաների և առաջին անգամ հանդիպել զոհին։ Սա Իննայի առաջին դատական նիստն էր. մինչ այժմ նրա հարազատներն ու փաստաբանը ներկայացրել էին բժշկական փաստաթղթեր, որոնք հաստատում էին նրա վնասվածքների ծանրությունը։ Այժմ, աղջիկն ասում է, որ պատրաստ է հստակ ցույց տալ, թե ինչպիսին է դարձել և ինչ է կորցրել։ Համեմատության համար, զոհը դատարան էր բերել իր նախկին լուսանկարներից մեկը։ Դրանում նա դստեր հետ է՝ գեղեցիկ և վստահ իր ապագայի հանդեպ։
Իննան՝ աղջկա հետ
«Ոչ մի փաստաթուղթ չի բացահայտի իմ իրական վիճակը։ Ես ուզում եմ, որ ինձ տեսնեն և լսեն», - «КП-Петербург»–ին ասել է Իննան։
Նա առանց ձեռնափայտի չի կարողանում քայլել, բայց խոսքը միայն շարժման մասին չէ։ Նրա ամբողջ մարմինը, կարծես, մոմապատ է. դեմքը, ձեռքերը և մատները ծածկված են սարսափելի կարմիր սպիներով։ Վնասված հատվածների մաշկը կորցրել է առաձգականությունը՝ վերածվելով կարմրավուն ծածկույթի, որը դժվարությամբ է ձգվում մատները ծալելիս։
Իննան ամեն օր աշխատում է վերականգնողական թերապևտների հետ՝ մատների շարժունակությունը վերականգնելու համար, որոնք բառացիորեն կոտրվում են: Դեղահաբեր, ներերակային ներարկումներ, վիրակապեր… և ոչ մի էական բարելավման խոստում: Բուժումն արժե միլիոնավոր ռուբլիներ, և նա, հնարավոր է, ստիպված լինի պայքարել յուրաքանչյուր շարժման համար իր կյանքի ողջ ընթացքում:
Իննա
Այրվելուց հետո Իննան մի քանի ամիս կոմայի մեջ է եղել, և հրաշքով է ողջ մնացել։ Իրինան մեղադրվում է աֆեկտի մեջ սպանության փորձ կատարելու մեջ։ Փորձաքննությունը ցույց է տվել, որ հղի կինը չի գիտակցել իր գործողությունները, բայց Իննան վստահ է, որ փաստերը հակառակն են խոսում։
Ցիբասովան աշխատում էր Իրինայի ամուսնու՝ Իլյայի հետ։ Ինչ-որ պահի նրանց հարաբերությունները դուրս են եկել գործնականի սահմաններից։ Դա սեր չէր, ավելի շուտ թեթևակի սիրահարվածություն։ Իրինան իմացել է, որ ամուսինը սիրավեպ ունի, և նույնիսկ զանգահարել է մրցակցուհուն՝ խնդրելով, որ իրենց հանգիստ թողնի։ Իննան պնդում է, որ այդ զանգից հետո ինքն ու Իլյան որոշել են վերջ դնել հարաբերություններին, հատկապես այն բանից հետո, երբ իմացել է, որ իր սիրեցյալն ու նրա կինը երկրորդ երեխային են սպասում։
«Դա սխալ էր, և մենք քննարկեցինք նրա հետ՝ ասելով, որ պետք է դադարեցնենք։ Երբ Իրինան սկսեց ինչ-որ բան կասկածել, նա խնդրեց ինձ դադարեցնել ամուսնու հետ շփումը։ Ես համաձայնեցի և խոստացա, որ դա կանենք, բայց նախ Իլյան պետք է իր իրերը հաներ իմ բնակարանից...»,- դատարանում պատմել է տուժողը։
Այդ օրը նրանք կրկին աշխատանքային հարցերով միասին էին, նրանց հետ էր նաև Իլյայի որդին։ Հետագայում տեղի ունեցածը տարօրինակ է հնչում. տղամարդու կինը զանգահարել է և խնդրել իրեն տանել հիվանդանոց, և դա պետք է աներ Իննան։
Իլյա
Իննան հասել է տան մոտ և շարժիչը չի անջատել։ Իլյան գնացել է կնոջը բերելու, մինչդեռ մանկապարտեզի տարիքի որդին մնացել է մեքենայում՝ սիրուհու հետ։ Տղամարդը չի վերադարձել. միայն Իրինան է եկել, նստել ուղևորի նստատեղին և պայուսակից հանել պատրաստի դյուրավառ խառնուրդ և կրակայրիչ։
Իննան կարկամել է՝ տագնապով փնտրելով մեքենայի դուռը բացելու բռնակը։ Նա հազիվ է հիշում, թե ինչպես է գետնին գլորվել, ինչպես Միխայիլ անունով մի անցորդ (ով պարզվել է՝ շտապօգնության աշխատակից է) պատռում իր հագուստը, ինչպես էր հետո վազում դեպի հարևան կլինիկա, իսկ Իրինան գոռում էր նրա հետևից. «Ստացի՛ր»։
Այդ պահին մեքենայում գտնվող տղան նույնպես դարձել է վկա, և նրա ցուցմունքը կարդացվել է դատարանում: Մանկապարտեզի սանը նկարագրել է, թե ինչպես է նստած եղել մեքենայում, և հետո հրդեհ է բռնկվել:
«Մայրիկն էր, որ բերեց կրակը։ Երբ մայրիկիս ասացի՝ «բենզին է», նա ապտակեց դեմքիս և ասաց, որ ոչ մեկին չասեմ։ Մայրիկս ինձ մեքենայից դուրս քաշեց, և ես չայրվեցի», - երեխայի խոսքերը կարդացել է դատախազը։
Փորձաքննությունը ցույց է տվել, որ հղի կինը չի գիտակցել իր գործողությունները, ինչը նշանակում է, որ պատիժը կլինի նվազագույն։ Սակայն, տուժողը չի հավատում հուզական բռնկմանը. խանդոտ կնոջ գործողությունները չափազանց կանխամտածված էին։ Հետևաբար, նա մտադիր է կրկնակի փորձաքննություն խնդրել, հնարավոր է՝ Մոսկվայում։ Եթե մեղադրանքից հանվի աֆեկտի վիճակը, սպանության փորձի համար պատիժը կկազմի 10 տարի։
Մինչ այդ՝ Իննան դատարան է եկել՝ առաջին անգամ նայելու հրկիզողի աչքերի մեջ։ Նրան ասելու, որ արդեն մեկ տարի է, ինչ պայքարում է կյանքի համար, որ իր դուստրը փաստացի ապրում է առանց մոր, իսկ Իրինան հանգիստ դաստիարակում է իր երեխաներին։
Դատական նիստի ավարտին խանդոտ կինը իր մեջ ուժ է գտել դիմելու զոհին և ներողություն է խնդրել։
«Իննա, ներիր ինձ, եթե կարող ես», - լաց լինելով ասել է նա։ Բայց առայժմ հաշմանդամ կինը չի կարողանում իրեն ստիպել այդ քայլին գնալ. նա չափազանց շատ բան ունի վերապրելու։
Հաջորդ նիստին դատարան կկանչվի Իլյան, առաջին անգամ կհարցաքննվի, և Իննան նրա աչքերի մեջ նույնպես ցանկանում է նայել։ Նա կարծում է, որ հենց տղամարդն է պատասխանատու կատարվածի համար։

09.04.2026 Петербурженка получила 70% ожогов тела. А свидетелем этой истории стал маленький сын поджигательницы — мальчик рассказал, что случилось между женщинами в тот роковой день.
В соцсетях со страницы Инны Цыбасовой смотрит красивая блондинка: до лета 2025 года девушка жила активной жизнью, много путешествовала, работала, воспитывала дочь. Теперь — борется за то, чтобы снова научиться делать минимальные движения: взять в руки стакан воды без боли, наклониться, сделать очередной шаг.
Ее жизнь разделили на до и после всего нескольких минут: Ирина Р. (имя изменено. — прим. ред.) облила Инну бензином и поднесла зажигалку. Девушка вспыхнула и пару минут горела, пока случайный прохожий пытался сбить с нее пламя. Эту расправу беременная вторым ребенком Ирина учинила из ревности: Инна была любовницей ее мужа Ильи.
За этой жуткой историей, где у каждого своя правда, наблюдает всё сообщество. Теперь следят за ходом судебного процесса. Ирина уверяет в суде, что на крайне меры решилась ради спасения семьи, на всякий случай на прошлое судебное заседание она пришла с малышом: мол, ребенка не с кем оставить. Родные пострадавшей Инны уверены — это попытка вызвать жалость у судьи.
Ирина Р.
На новое заседание, которое прошло накануне, Ирина пришла без детей и впервые встретилась с пострадавшей. Это первое появление Инны в суде, до этого момента ходили ее близкие, адвокат, предоставляли медицинскую документацию, подтверждающую как сильно она пострадала. Теперь, говорит девушка, она готова наглядно показать, во что превратилась и что потеряла. Для сравнения в суд пострадавшая принесла распечатанное фото из прошлой жизни: на нем она запечатлена с дочкой, красивая и уверенная в завтрашнем днем.
Инна с дочкой
«Никакие справки не покажут моего настоящего состояния. Я хочу, чтобы меня увидели и услышали», — говорит «КП-Петербург» Инна.
Ходить без трости девушка не может, но дело не только в движении. Вся ее фигура словно восковая: лицо, руки, пальцы в жутких красных рубцах. На местах повреждений кожа потеряла свою эластичность, теперь это красноватое покрытие, которое с трудом растягивается при сгибе пальцев.
Каждый день Инна занимается с реабилитологами, чтобы пальцы снова начали двигаться, их приходится буквально ломать. Таблетки, капельницы, перевязки… и никаких прогнозов, что станет значительно лучше. Лечение обходится в миллионы рублей и, возможно, бороться за каждое движение ей придется до конца жизни.
Инна получила 70% ожогов тела
После поджога Инна несколько месяцев находилась в коме, и то, что ее спасли — уже чудо. Ирину винят в покушение на убийство в состоянии аффекта. Экспертиза показала, что беременная женщина не осознавала что творит, но факты, уверена Инна, говорят о другом.
Цыбасова работала вместе с Ильей, мужем Ирины. В какой-то момент отношения вышли за грань рабочих. Это не было любовью, скорее, легкое увлечение. Ирина знала о том, что у мужа появилась на стороне женщина и даже звонила сопернице, просила отстать от них. Инна уверяет, что после этого звонка они решили с Ильей поставить точку, тем более, она узнала, что скоро у любовника и его жены родится второй ребенок.
«Это было неправильно, и мы обсуждали с ним, что нам нужно прекратить. Когда Ирина начала что-то подозревать, она попросила меня перестать общаться с ее мужем. Я согласилась и пообещала, что мы так и сделаем, но сначала Илье надо было забрать свои вещи из моей квартиры…», — рассказывает в суде пострадавшая.
В тот день они снова ездили вместе по рабочим делам, сын Ильи был вместе с ними. Дальнейшее звучит странно: мужчине позвонила жена и попросила отвезти ее в больницу, сделать это должна была Инна.
Илья
Она приехала к дому и не стала глушить двигатель: Илья пошел за женой, а его сын-детсадовец остался с любовницей в машине. Обратно мужчина уже не спустился, пришла только Ирина, села на пассажирское сиденье и вытащила из сумочки приготовленную горючую смесь и зажигалку.
Инна вспыхнула, стала судорожно искать рукой ручку, чтобы открыть дверь машины. С трудом она вспоминает, как каталась по земле, как прохожий по имени Михаил (а мужчина оказался сотрудником МЧС) срывал с нее одежду, как после бежала в поликлинику в соседнем дворе, а Ирина крикнула вслед: «Получи!». Мальчик, который находился в тот момент в машине, тоже стал свидетелем и его показания зачитывались в суде. Детсадовец рассказывал, как сидел в машине, а потом появился огонь.
«Это мама принесла огонь. Когда я сказал маме ''бензин'', она меня по лицу ударила и сказала никому это не говорить. Меня мама вытащила из машины, и я не сгорел, — зачитал слова ребенка прокурор.
Экспертиза показала, что беременная женщина не осознавала своих действий, а это значит, что наказание будет минимальным. Но в аффект пострадавшая не верит, слишком уж спланированными были действия ревнивой жены. Поэтому намерена просить провести повторную экспертизу, может в Москве. Если удастся вычеркнуть из обвинения состояние аффекта, то за покушение на убийство срок от 10 лет.
Пока же Инна пришла в суд, чтобы впервые посмотреть в глаза поджигательнице. Сказать, что вот уже год, как она борется за жизнь, как ее дочь фактически живет без матери, а Ирина спокойно воспитывает своих детей. Под конец заседания ревнивая жена нашла в себе силы обратиться к пострадавшей, попросить прощения. «Инна, прости меня, если сможешь», — всхлипнула она. Но пока изувеченная женщина не может решиться на этот шаг, слишком много всего приходится переживать.
На следующее заседание в суд вызовут Илью, его будут допрашивать в первый раз, и Инна хочет взглянуть в глаза ему тоже. Именно его она считает виновным в том, что произошло.