«Ավրորայի լուսաբացը» ֆիլմը «Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան էկրանավորման» մրցանակաբաշխության «Լավագույն անիմացիոն ֆիլմ» անվանակարգում արժանացել է մրցանակի: ֆիլմը վավերագրում է Արշալույս Մարտիկյանի (Ավրորա Մարդիգանյան) կյանքի ոդիսականը. Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած դեռատի աղջիկը զորավար Անդրանիկի և «Մերձավոր Արևելքում ամերիկյան օգնության կոմիտեի» աջակցությամբ փրկություն է գտնում ԱՄՆ-ում։
15-11-2022 07:59
Ֆլորենցիայում վերականգնողներն աշխատում են վերականգնել 1616թ. «Տենչի ալեգորիա» կտավը: Հեղինակը իտալացի նկարչուհի Արտեմիզիա Ջենտիլեսկին է, կտավը ինքնանկար է համարվում։ Բայց 70 տարի հետո կտավը պատվիրողի հետնորդը կնոջ մերկությունն անպարկեշտ է համարել եւ վճարել է նկարչին, որպեսզի նա կնոջ մերկությունը ծածկի քողով եւ վարագուրի նրան։
14-11-2022 10:28
Ամեն օր ապուր ուտելու կարիք չկա։ Բանջարեղենային ապուրները շատ առողջարար են, քանի որ դրանք լավ են մարսվում և հարուստ են մանրաթելերով։ Սակայն, սննդաբանների կարծիքով, սննդակարգում ապուր պետք է ներառել միայն այն դեպքում, եթե մարդը սիրում է այն, քանի որ լավ առողջության համար մարդուն պետք է ոչ թե ապուր, այլ հավասարակշռված դիետա։ Միևնույն ժամանակ, սննդաբաննրն արգելում են ամեն օր յուղոտ ապուրներ ուտել, որոնցում կա շատ միս, յուղ և աղ:
14-11-2022 10:06
Մատանին, որը պահարանում է եղել մոտ 30 տարի, ճանաչվել է որպես 2000 տարվա հնությամբ եւ 30 հազար ֆունտ ստեռլինգ արժողությամբ նմուշ: Չափազանց հազվագյուտ արտեֆակտը, որն այժմ աճուրդի է հանվել, հայտնաբերվել է 1994 թվականին Յորքշիրում (Մեծ Բրիտանիա) եւ վաճառվել ներկայիս տիրոջը մի քանի հարյուր ֆունտով:
14-11-2022 10:02
Փաստաբան Նատաշա Պիրց Մուսարը հաղթել է Սլովենիայի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում եւ կդառնա պետության առաջին կին ղեկավարը:
14-11-2022 09:24
Ֆինլանդիայի Վուոկատի քաղաքում կայացած դահուկավազքի միջազգային վարկանիշային մրցաշարում Հայաստանի դահուկավազքի հավաքական թիմի առաջատար Կատյա Գալստյանը հավասարը չի ունեցել 9 կմ ազատ ոճի մրցատարածությունում՝ վաստակելով 80.51 վարկանիշային միավոր:
14-11-2022 04:33
«Մթնշաղ» ֆիլմի աստղ Թեյլոր Լոթները ամուսնացել է։ Դերասանի ընտրյալը իր բուժքույր Թեյլոր Դոմն է, ում հետ նա հանդիպում էր վերջին չորս տարիներին։
11-11-2022 12:20
Ֆինլանդիայի ամենահարուստ կանանց ցուցակի առաջին տեղում ձեռներեց Մարիա Սեվերինան է, ով ծնվել է Ռուսաստանում։ 2021 թվականին նա վաստակել է 18,2 միլիոն եվրո։ Ձեռնարկատերը HyTest ընկերության հիմնադիրն է, որն արտադրում է ախտորոշման անտիգեններ և հակամարմիններ, ինչպես նաև՝ բժշկական թեստեր:
11-11-2022 12:07
Ալկոհոլային բոլոր խմիչքները բացասաբար են անդրադառնում սրտի ու անոթների վրա, առաջացնում են արյան ճնշման տատանումները, ազդում են արյան մակարդելիության վրա։ Նույն ազդեցությունն է ունենում օրգանիզմի վրա նաև սուրճի, էներգետիկ խմիչքների չարաշահումը։
11-11-2022 11:54
«Թալիբանի» ներկայացուցիչները կանանց արգելում են Աֆղանստանում մարզադահլիճներ այցելել, քանի որ կանայք իբրեւ թե անտեսում են գենդերային սեգրեգացիայի մասին հրամանները եւ հիջաբ ու գլխի այլ ծածկոցներ չեն կրում։ Բացի այդ, կանանց արգելել են այգիներ այցելել:
11-11-2022 05:25
Հրապարակվել է Բրիթնի Սփիրսի ընտանիքի հետաքննությունը՝ մահեր, հոգեբուժական կլինիկա, ծննդյան անեծք։ Չնայած երգչուհին դեռ դեմ է իր կենսագրական ֆիլմին, սակայն նրա ընտանիքի պատմությունը կարող է թրիլերի հիմք դառնալ։
11-11-2022 02:21
Հանգուցյալ քաղաքական գործիչ Բորիս Նեմցովի կրտսեր դուստրը՝ Դինան, ամուսնալուծությունից մեկուկես տարի անց գաղտնի ամուսնացել է երկրորդ անգամ։ Այս մասին հայտնի է դարձել այն բանից հետո, երբ 20-ամյա Նեմցովան Instagram-ում խոսել է նոր նախագծի մասին, որում նա իր սիրելի Կիրիլին անվանել է իր ամուսին։
10-11-2022 09:32
3 սխալ, որոնք խանգարում են նիհարել. առաջինը չմտածված սովն է, երկրորդը՝  ճարպերի քանակի սահմանափակումը, երրորդը ճիշտ սնունդն է՝ առանց ֆիզիկական ակտիվության։
10-11-2022 09:27
Գիտնականների միջազգային թիմը բացահայտել է առավելագույն տարիքը, մինչեւ որը մարդը կարող է ապրել: Հաշվի առնելով տարիքի, հիվանդության եւ կենսակերպի գործոնները՝ մասնագետները պարզել են, որ 120 եւ 150 տարեկանի միջեւ մարդու օրգանիզմի վերականգնվելու ունակությունը լիովին վերանում է, ինչը նշանակում է, որ մարդը չի կարող ապրել 150 տարուց ավելի։
10-11-2022 09:24
Նիգերիայի բնակիչը միաժամանակ ամուսնացել է երկու երկվորյակ քույրերի հետ եւ կազմակերպել շքեղ հարսանեկան արարողություն: Սոցցանցերի օգտատերերը բացասաբար են արձագանքել տարածված լուսանկարներին։ Նրանք կարծիք են հայտնել, որ տղամարդը զզվելի արարք է կատարել եւ պարտավոր է ամուսնալուծվել կա՛մ երկու կանանցից, կա՛մ միայն մեկից։
10-11-2022 02:39
Հայաստանի ազգային պատկերասրահի 40 հազարից ավելի արվեստի բարձրարժեք գործեր ընդգրկող հավաքածուն օրերս համալրվել է ևս մեկ արժեքավոր նմուշով։ Ամերիկաբնակ Վանուհի Արճյանը թանգարանին է նվիրել տղամարդու արծաթե գոտի՝ ստեղծված Թիֆլիսում: Քառանկյունաձև երկայնակի հատած գլանաձև ճարմանդ գոտին պատրաստվել է 19-րդ դարի վերջին 20-րդ դարասկզբին հայ վարպետի կողմից:
09-11-2022 11:13
Ըստ Sony Music Italy-ի՝ «Եվրատեսիլ 2022» երգի հեղինակավոր մրցույթում Հայաստանի պատվիրակ Ռոզա Լինի Snap ստեղծագործությունը պլատինե երգի կարգավիճակ է ստացել: Ավելի վաղ հայտնվել էր, որ Snap երգը մրցույթի պատմության մեջ ամենալսված հինգ երգերից մեկն է դարձել:
09-11-2022 11:00
Ամերիկահայ երգչուհի Շերը հաստատել է, որ հարաբերությունների մեջ է երաժշտական պրոդյուսեր և ռեփ-կատարող Ալեքսանդր Էդվարդսի հետ, ով իրենից փոքր է 40 տարով։ Նա Twitter-ի իր միկրոբլոգում հրապարակել է սիրելիի լուսանկարը՝ ուղեկցելով այն սրտի էմոջիի հրապարակմամբ։ Երգչուհին ասել է, որ տարիքային տարբերությունն իրեն ընդհանրապես չի անհանգստացնում, մանավանդ որ նոր ընկերն իրեն որպես «թագուհուի» է վերաբերվում։
Նորվեգիայի արքայադուստր Մարթա Լուիզան հրաժարվել է թագավորական պարտականություններից՝ իր շաման փեսացուի պատճառով։ Նա հայտարարել է, որ այլեւս պաշտոնապես չի ներկայացնելու Նորվեգիայի թագավորական տունը:
09-11-2022 10:57
8-ամյա գերմանացի աղջիկն ազատ է արձակվել՝ գրեթե ամբողջ կյանքում տան մեջ փակված մնալուց հետո։ Աղջկան, որին միայն Մարիա են անվանում, սեպտեմբերին գտել են տատիկի ու պապիկի տանը՝ արեւմտյան Աթենդորն քաղաքում։ Ընտանիքը նրան թույլ չի տվել «մասնակցել կյանքին» եւ հաճախել մանկապարտեզ կամ դպրոց։

Одной строкой 14-11-2022 10:28 Нет необходимости есть суп каждый день. Овощные супы очень полезны, потому что они легко усваиваются и богаты клетчаткой. Однако, по мнению диетологов, суп следует включать в рацион только в том случае, если он нравится человеку, ведь для хорошего здоровья человеку нужен не суп, а сбалансированное питание. В то же время диетологи запрещают есть каждый день жирные супы, в составе которых много мяса, масла и соли.
14-11-2022 10:06 Кольцо, которое пролежало в шкафу почти 30 лет, было идентифицировано как артефакт возрастом 2000 лет и его ориентировочная стоимость составляет 30 000 фунтов стерлингов. Крайне редкий артефакт, который сейчас выставлен на аукцион, был найден в поле в Йоркшире (Великобритания) в 1994 году и продан его нынешнему владельцу за несколько сотен фунтов.
14-11-2022 10:02 Адвокат Наташа Пирц Мусар выиграла второй тур президентских выборов в Словении в и станет первой женщиной-главой государства.
14-11-2022 04:33 Звезда фильма "Сумерки" Тейлор Лотнер связал себя узами брака. Избранницей актера стала медсестра Тейлор Доум, с которой он встречался последние четыре года.
14-11-2022 02:37 В Доминиканской Республике во время ограбления убили экс-бойфренда принцессы Монако Стефании, Марио Оливера Жутара. Ему был 71 год.
11-11-2022 12:20 На первом месте в списке самых богатых женщин Финляндии оказалась предпринимательница Мария Северина, родившаяся в России. В 2021 году она заработала 18,2 миллиона евро. Предпринимательница является основательницей компании HyTest, производящей антигены и антитела для диагностики, а также медицинские тесты.
11-11-2022 12:07 Все алкогольные напитки негативно влияют на сердце и сосуды, вызывают колебания артериального давления, влияют на свертываемость крови. Злоупотребление кофе и энергетическими напитками оказывает такое же влияние на организм.
11-11-2022 11:54 Представители «Талибана» запрещают женщинам посещать спортивные залы в Афганистане, поскольку девушки якобы игнорируют приказы о гендерной сегрегации и не носят хиджабы или другие головные уборы. Кроме того, женщинам запретили посещать парки.
11-11-2022 05:25 Вышло расследование о семье Бритни Спирс: смерти, психиатрическая клиника, родовое проклятие. Хотя певица пока и против своего байопика, история ее семьи может лечь в основу триллера.
11-11-2022 02:21 Младшая дочь покойного политика Бориса Немцова Дина тайно вышла замуж во второй раз через полтора года после развода. Об этом стало известно после того, как 20-летняя Немцова рассказала в инстаграме* о новом проекте, в котором назвала своего возлюбленного Кирилла мужем.
10-11-2022 09:32 3 ошибки, которые мешают вам похудеть: первое — бездумное голодание, второе — ограничение количества жиров, третье — правильное питание без физических нагрузок.
10-11-2022 09:27 Международная команда ученых выяснила максимальный возраст, до которого может дожить человек. Принимая во внимание факторы возраста, болезни и образа жизни, специалисты обнаружили, что где-то между 120 и 150 годами способность человеческого организма к восстановлению полностью иссякает, а это означает, что человек не может прожить больше 150 лет.
10-11-2022 09:24 Житель Нигерии женился одновременно на двух сестрах-близнецах и организовал роскошную свадебную церемонию. Пользователи социальных сетей негативно отреагировали на опубликованные фотографии. Они высказали мнение, что мужчина совершил гнусный поступок и обязан развестись либо с двумя женами, либо только с одной.
10-11-2022 02:41 У бывшей жены Билла Гейтса Мелинды — новый роман. Она встречается с мужчиной по имени Джон Дю Пре. У него 35-летний опыт работы в телерадиовещании, написании статей, производстве видео, публичных выступлениях и многом другом.
09-11-2022 11:13 Как сообщает Sony Music Italy, песня "Snap" представительницы Армении Розы Лин на престижном песенном конкурсе "Евровидение 2022" получила статус платиновой. Ранее сообщалось, что песня Snap вошла в пятерку самых прослушиваемых песен за всю историю конкурса.
09-11-2022 11:00 Американская певица Шер подтвердила, что состоит в отношениях с музыкальным продюсером и рэп-исполнителем Александром Эдвардсом, который младше ее на 40 лет. Знаменитость опубликовала фото возлюбленного в своем аккаунте в Twitter, сопроводив публикацию эмодзи в виде сердца. Исполнительница заявила, что разница в возрасте ее нисколько не смущает, тем более что новый бойфренд относится к ней, «как к королеве».
09-11-2022 11:00 Принцесса Марта Луиза, дочь норвежского короля Харальда, заявила, что больше не будет официально представлять норвежский королевский дом из-за «множества вопросов, касающихся меня и моей роли невесты». 50-летняя принцесса, четвертая в очереди на норвежский престол, в июне обручилась с Дуреком Верреттом, американцем, который называет себя шаманом и целителем.
09-11-2022 10:57 Восьмилетняя немецкая девочка была освобождена после того, как почти всю свою жизнь провела взаперти в доме. Девочку, которую называют только по имени Мария, в сентябре нашли в доме ее бабушки и дедушки в западном городе Аттендорн. Ее семья не позволяла ей «участвовать в жизни» и ходить в детский сад или школу.
09-11-2022 10:18 Диетологи упоминали продукты, стимулирующие работу мозга: брокколи, грецкие орехи, лосось, сухофрукты.
08-11-2022 11:00 Самая высокая женщина в мире впервые смогла полететь на самолете после того, как авиакомпания убрала для нее шесть мест эконом-класса. Румейса Гелги, рост которой составляет 2 м 43 см, в прошлом году была названа Книгой рекордов Гиннеса самой высокой женщиной в мире.