Ծանոթությունների կայքերի 6 ոչ ակնհայտ բացասական կողմերը
Հաղորդագրություններ կարդալը, մեկնաբանություններին արձագանքելը, հավանումները ստուգելը և հավանական ընկերների էջերն ուսումնասիրելը շատ ժամանակ և էներգիա են պահանջում:
Ծանոթությունների կայքերում խորանալը՝ երկրորդ աշխատանքի պես մի բան է: Երբեմն հարկ է լինում ամբողջ երեկոներ նվիրել այդ «կողմնակի գործին»: Եվ եթե կողմնակի աշխատանքի դեպքում դուք նյութական փոխհատուցում եք ստանում, ապա ծանոթությունների հետ կապված ամեն ինչ այլ է: Փաստ չէ, որ ինչ-որ լավ բան կստացվի գեղեցիկ (իբր) տղամարդու հետ զրույցից: Դուք կարող եք մի քանի ժամ ծախսել այն մարդու վրա, ում հետ իրական կյանքում երբեք էլ չեք հանդիպի:
Հոգեբան Քելիֆերն Պոմերանցն առաջարկում է սահմանափակել այն ժամանակը, որը դուք ծախսում եք dating-հավելվածների վրա: Մոտավորապես օրը մեկ ժամ՝ սահմանեք հստակ տևողություն, որպեսզի իրականությունից դուրս չմնաք և չշեղվել ընթացիկ գործերից:
Հույս են տալիս և անմիջապես խլում այն
Հաճելի խոսակցությունը ծանոթությունների կայքում կարող է ավարտվել անարդյունք՝ չհասնելով իրական հանդիպման: Դուք ծրագրեր եք կազմում, ժամադրություն ակնկալում, իսկ հավանական զուգընկերը հանկարծ անհետանում է: Եթե դա տեղի է ունենում անընդհատ, ապա արագորեն հուսահատվում եք:
Նախկինում մարդիկ ծանոթանում էին դիսկոտեկներում կամ բարերում․ համենայն դեպս դրանք իրական հանդիպումներ էին, որի ժամանակ հնարավոր էր գնահատել հեռանկարները: Կայքերում զրուցակիցները նույնիսկ հանդիպելու առիթ չեն տալիս:
Ի՞նչ անել։ Սահմանափակեք ձեր լավատեսությունը և շատ մի վստահեք առցանց խոսակցություններին. այսպիսի խորհուրդ է տալիս հոգեբան Մարի Լենդը: Ինտերնետում հաղորդակցությունը դեռևս չի նշանակում, որ զրուցակիցը հանդիպում է փնտրում: Հնարավոր է նա պարզապես որոշել էր անցկացնել ձանձրալի երեկոն ոչինչի չպարտադրող շաղախոսությամբ:
Մարդկանց մասին սխալ տպավորություն են թողնում
Համացանցում բավականին դժվար է հասկանալ, թե ով՝ ով է իրականում: Ստիպված ես մարդուն դատել բացառապես իր խոսքերով: «Ռոմանտիկը» կարող է դուրս գալ կնամոլ, իսկ «ճշգրիտ գիտությունների սիրահարը»՝ ձանձրալի:
Մի քանի հիասթափությունից հետո կարող է թվալ, որ դուք հետաքրքրում եք ոչ այն տղամարդկանց: Հնարավոր է՝ դուք ինքներդ ձեզ և ձեր ցանկությունները ճշգրիտ չեք նկարագրել, և հավանական զուգընկերները ձեզ ընկալում են որպես բոլորովին այլ մարդու: Փորձեք ուրիշի աչքերով նայել ձեր էջին. արդյո՞ք նկարագրությունը փոխանցում է ձեր իրական մտադրությունները:
Ինչ վերաբերում է այլ մարդկանց, ապա ավելի լավ է ամեն ինչ բաժանել երկուսի, այդպես դուք քիչ թե շատ ճշմարտացի պատկերացում կստանաք այն մասին, թե ով է ձեզ գրում՝ տպավորություն գործելու նպատակով:
Ժամադրությունը վերածում է հարցազրույցի
Ժամադրության ժամանակ դուք ստիպված եք կրկին ուսումնասիրել մարդուն, վերլուծել նրա խոսքերն ու գործողությունները՝ ակամա համեմատելով այն «գործի» հետ, որը կարողացել եք կազմել ձեր գլխում, քանի դեռ զրուցում էիք առցանց: Եվ փաստ չէ, որ սպասումներն իրականում կարդարանան:
Հոգեթերապևտ Լիզ Հիգինսը խորհուրդ է տալիս մարդուն ևս մեկ հնարավորություն տալ: Կամ նույնիսկ՝ երկրորդը: Հնարավոր է երկրորդ և երրորդ հանդիպումներն ավելի հաջողված լինեն: Մարդը կթուլանա և ցույց կտա իր լավ կողմերը: Ըստ Հիգինսի՝ առաջին ժամադրության ընթացքում միասին անցկացրած երկու ժամը չեն կարող կանխատեսել ձեր հարաբերությունների հեռանկարները:
Ստիպում է կարծել, որ սեր գոյություն չունի
Շատ կանայք են բախվել դրան. եթե դատենք նրանից, թե ինչ է գրում և առաջարկում տղամարդկանց մեծամասնությունը, ապա երկարատև հարաբերությունների կարիք ոչ ոք չունի: Սեքս՝ առանց պարտավորության․ սա հետաքրքրում է շատերին: Բայց այս ինտերնետ-որսորդների մեջ դուք կարող եք գտնել և պարկեշտ մարդկանց, ովքեր հետաքրքրված են սերտ երկարատև հարաբերություններով: Պարզապես նրանց գտնելու համար ավելի շատ ժամանակ է պահանջում:
Ի դեպ, մի ամաչեք բողոքել առավել կպչուն «սիրահարների» վերաբերյալ՝ իրենց անպարկեշտ լուսանկարներն ուղարկելու համար․ վարչակազմը կարող է արգելափակել նման այլասերվածների էջերը:
Գցում է ինքնահնահատականը
Եթե ձեր ինքնագնահատականն այնքան էլ ուժեղ չէ, ապա ծանոթությունների կայքում կարող եք ձեզ զգալ ավելի անհետաքրքիր և ոչ գրավիչ, քան կյանքում:
Մեկնաբանությունների և հավանումների քանակը սկսում է ազդել ձեր ինքնագնահատականի վրա: «Եթե ոչ ոք ինձ հավանում չի տալիս, ուրեմն ես արժանի չեմ ուշադրության»,- մի թողեք, որ այս միտքը հիմնավորվի ձեր գլխում:
Հոգեբան և հետազոտող Կլարիսա Սիլվան խորհուրդ է տալիս միշտ հիշել ձեր արժանիքների մասին, ով եք դուք և ինչ եք ուզում: Իսկապե՞ս հարաբերություններ եք փնտրում, թե ցանկանում եք ստանալ ձեր գրավչության հաստատում: Վերջինս կարող է արտահայտվել հենց հավանումների և մեկնաբանությունների հավաքման մեջ, բայց լուրջ հարաբերությունների դա չի կարող հանգեցնել:
Մի մոռացեք՝ ոչ բոլոր հավանումներն են հավասարապես օգտակար: Երբեմն ավելի լավ է դադար տալ և հանգստանալ ծանոթություններից: Կենտրոնացեք իրական կյանքի, ձեր ներքին «Ես»-ի վրա, զարգացրեք ձեր ուժեղ կողմերն ու լավ հատկությունները:

6 неочевидных минусов приложений для знакомств
Чтение сообщений, ответы на комментарии, проверка лайков и изучение профилей потенциальных партнеров — все это отнимает много времени и энергии.
Сидеть в приложениях знакомств — это как ходить на вторую работу. Иногда приходится посвящать этой «подработке» целые вечера. И если в случае с настоящей подработкой ты получаешь материальное вознаграждение, со знакомствами все не так. Не факт, что из беседы с симпатичным (вроде) мужчиной выйдет что-то хорошее. Ты можешь потратить несколько часов на того, с кем так и не встретишься в реальном мире.
Практикующий психолог Келиферн Померанц рекомендует ограничивать время, которое ты тратишь на dating-приложения. Час в день или около того — установи жесткие рамки, чтобы не выпадать из реальности и не отвлекаться от текущих дел.
Дают надежду и тут же ее отбирают
Приятный разговор в приложении может окончиться ничем еще до встречи в реальной жизни. Ты строишь планы, рассчитываешь на свидание, потенциальный партнер вдруг пропадает. Если такое происходит постоянно, довольно быстро впадаешь в уныние.
Раньше люди знакомились на дискотеках или в барах — это хотя бы была реальная встреча, на которой можно было оценить перспективы. В приложении собеседники даже не дают шанса встретиться.
Что делать? Сдерживать свой оптимизм и не слишком полагаться на разговоры онлайн — такой совет дает психолог Мари Лэнд. Общение в интернете не говорит о том, что собеседник ищет встречи. Возможно, он просто решил скоротать скучный вечер непринужденной болтовней.
Дают неверное представление о людях
В сети довольно трудно понять, кто есть кто на самом деле. Приходится судить о человеке исключительно по его словам. «Романтик» может оказаться бабником, а «любитель точных наук» — занудой.
После нескольких разочарований может казаться, что ты привлекаешь не тех мужчин. Возможно, ты и сама не слишком точно описала себя и свои желания, и потенциальные партнеры принимают тебя совершенно за другую особу. Попробуй взглянуть на свой профиль чужими глазами — передает ли описание твои истинные намерения?
Что касается других людей, то лучше делить все на два, так ты получишь более-менее правдивое представление о том, кто пишет тебе в попытках произвести впечатление.
Превращают свидания в собеседование
На свидании тебе приходится заново изучать человека, анализировать его слова и действия, невольно сравнивая с тем «досье», что ты успела собрать в голове, пока вы общались онлайн. И не факт, что ожидание совпадет с реальностью.
Психотерапевт Лиз Хиггинс советует дать человеку еще один шанс. Или даже два. Возможно, второе и третье свидание будет более успешным. Человек расслабится и покажет своих хорошие стороны. Два часа, которые вы провели вместе на первом свидании, считает Хиггинс, не могут предсказать перспективы ваших отношений.
Заставляют думать, что любви не существует
С этим сталкивались многие женщины: если судить по тому, что пишет и предлагает большинство мужчин, долговременные отношения никому не нужны. Секс без обязательств, действительно, интересует многих. Но среди этих интернет-пикаперов можно найти и порядочных людей, которые заинтересованы во близких длительных отношениях. Просто на их поиск уйдет больше времени.
Кстати, не стесняйся жаловаться на самых привязчивых любителей прислать фото своих гениталий в личку — администрация может заблокировать профиль такого перверта.
Понижают самооценку
Если твоя самооценка не совсем прочна, то в приложении для знакомств можешь почувствовать себя еще более неинтересной и непривлекательной, чем в жизни.
Количество свайпов и лайков начинает влиять на самооценку. «Если меня никто не лайкает, значит я не достойна внимания» — не позволяй этим мыслям осесть в голове.
Психолог-исследователь Кларисса Сильва рекомендует всегда помнить о своей ценности, о том, кто ты и чего хочешь. Действительно ли ты ищешь отношения или хочешь найти подтверждение своей привлекательности в знакомствах? Последнее как раз и может выражаться в коллекционировании лайков и свайпов, но к серьезным отношениям может и не привести.
Не все лайки одинаково полезны, не забывай. Иногда лучше сделать паузу и немного отдохнуть от знакомств. Сосредоточься на реальной жизни, на своем внутреннем «я», развивай свои силы и хорошие качества.