6 քայլ, երբ դուք ինքներդ եք կոտրում հարաբերությունները
Այնպես է լինում, որ մենք ինքներս առանց գիտակցելու, տորպեդորահարում ենք մեր հարաբերությունները, այնուհետև զարմանում, թե ինչպես ստացվեց այդպես: Համոզվեք, որ ձեր հարաբերություններում այդպիսի նշաններ չկան:
Դուք խուսափում եք ցավից
Դա երևում է այնպես, կարծես դուք վախենում եք քննարկել հարաբերությունները և դրանք նոր մակարդակի բարձրացնել: Այսպիսի խուսափումը կարող է վկայել շատ բաների մասին՝ սկսած չեղած տեղից խնդիրներ ստեղծելուց մինչև ինքներդ ձեզ չխոստովանելուց, որ նա այն մարդը չէ, ում ցանկանում եք տեսնել ձեր կողքին:
Դուք զսպում եք ձեզ
Շատերը փորձում են չսիրահարվել, որպեսզի հետո բաժանման ցավ չապրեն: Ոմանք դեռ երիտասարդ տարիքից կազմում են կատարյալ ամուսնու պատկեր, որը մեծամասամբ անհասանելի է և դրանով իսկ արդեն փչացնում ապագա հարաբերությունները: Այդպիսի պահվածքը հաճախ ի հայտ է գալիս առաջին կես տարիների ընթացքում, երբ մարդը փորձում է վերահսկել ամեն ինչ, իսկ թուլության դրսևորումը սխալ է համարում:
Դուք լսում եք ձեր ներքին քննադատին
Բոլորի մոտ կա ներքին ձայն, որը հիշեցնում է, որ նույնիսկ, եթե դուք լավի հույսով եք, ժամանակն է վատին պատրաստվել: Մենք համոզում ենք մեզ, որ բավականաչափ լավը չենք կամ «միևնույն է ամեն ինչ արցունքներով է ավարտվում»: Այդ պատճառով քանդվում են ավելի շատ հարաբերություններ, քան կարելի է կարծել: Մարդիկ իրենց հնարավորություն չեն տալիս երջանիկ լինելու, որովհետև չեն զգում, որ արժանի են դրան:
Դուք չեք ցանկանում սխալվել
Ոմանց ավելի կարևոր է ճիշտ լինելը, քան առողջ հարաբերություններ ունենալը: Կոնֆլիկտները հիանալի ճանապարհ են դժվարությունների միջով անցնելու համար և, եթե ճիշտ վիճել, հարաբերությունները միայն կամրանան: Իսկ սեփական սխալները չընդունելու ցանկությունը և զույգին մշտապես փորձել ապացուցել իր սխալ լինելը՝ խանգարում են սիրավեպին ցանկացած փուլում:
Դուք անհանգստանում եք ինչ կմտածեն ուրիշները
Ոմանց համար դա նույնիսկ ավելի կարևոր է, քան սեփական կամ զույգի կարծիքը: Դա շատ վտանգավոր է հարաբերությունների համար: Եթե դուք նախընտրում եք շտապել պատասխանել հաղորդագրությանը, քան լսել ձեր զույգին, միշտ փոխում եք ձեր պլանները ծանոթների համար և ուրիշնների մասին ավելի շատ եք հոգ տանում, ապա ժամանակն է մտածել, թե ինչպես է դա դիտվում նրա տեսանկյունից:
Դուք մոռանում եք, որ տարբեր եք
Ակնկալել զույգից նույն մտքերը և գործողությունները, ինչպիսին ձերն են՝ շատ վտանգավոր է: Այլ կարծիքի չընդունելը վատ է համադրվում երջանիկ կյանքի հետ, դա կարող է հանգեցնել սթրեսի և քայքայել ցանկացած հարաբերություն: Ըմբռնումը և գիտակցումը, որ զույգն իր մտքերով և նպատակներով մարդ է, կօգնի ձեզ երկուսիդ դառնալ ավելի մոտ և առավել լավ հասկանալ միմյանց:

Отставить саботаж! 6 моментов, когда ты ломаешь отношения своими же руками
Бывает так, что мы саботируем собственные отношения, не замечая этого. А потом удивленно разводим руками: как так получилось? А вот так! Убедись, что в твоих отношениях нижеописанных признаков нет.
1. Ты избегаешь боли
Это выглядит так, что ты боишься обсуждать отношения и выводить их на новый уровень. Такое избегание может свидетельствовать о многом, от создания проблем из ничего до нежелания признаться себе, что он не тот, кто тебе нужен.
2. Ты сдерживаешь себя
Многие люди пытаются не влюбляться, чтобы потом не переживать расставание. Некоторые еще в юности составляют психологический портрет идеального партнера, заведомо недостижимый, и тем портят все будущие отношения. Такое поведение часто проявляется в первые полгода, когда человек стремится все контролировать, а проявления слабости считает ошибкой.
3. Ты слушаешь внутреннего критика
Пожалуй, у всех есть внутренний голос, который напоминает, что даже если надеешься на лучшее, пора готовиться к худшему. Мы убеждаем себя, что недостаточно хороши или «все равно это закончится слезами». Из-за этого рушится больше отношений, чем ты думаешь! Люди не дают себе шанса на счастье, потому что не чувствуют, что заслуживают его.
4. Ты не хочешь ошибаться
Некоторым людям важнее собственная правота, чем здоровые отношения. Конфликты — отличный путь прохождения через трудности, и если ссориться правильно, отношения станут только крепче. А вот нежелание признавать свои ошибки и стремление всегда доказывать партнеру, что он неправ, мешают на любой стадии романа, вплоть до 50-летнего брака.
5. Тебя волнует чужое мнение
Для некоторых оно важнее собственного и мнения партнера. Это опасно для отношений. Если ты предпочитаешь ответить на несрочное сообщение, чем выслушать партнера, всегда отменяешь планы с ним ради знакомых и заботишься о чьих-то нуждах чаще, чем о его, это повод серьезно подумать, как все выглядит с его стороны.
6. Ты забываешь, что вы разные
Ожидать от партнера таких же мыслей и действий, как от себя, очень опасно. Неприятие чужого мнения плохо сочетается со счастливой жизнью, может вызывать стресс и разрушать любые отношения. Понимание и принятие того, что партнер — человек со своими мыслями и целями, поможет вам обоим стать ближе и лучше понимать друг друга.