Հաջողության հասնելու համար քաջալերեք ինքներդ ձեզ. մասնագետներ
Վուլվերհեմպտոն համալսարանի գիտնականները պնդում են, որ արդյունավետություն բարձրացնելը շատ հեշտ է. բավական է ինքներդ ձեզ ասեք՝ ես կարող եմ ավելի լավ:
Նոր հետազոտության մեջ մասնակցել է 44 000 կամավոր: Մասնագետները ցանկանում էին պարզել, ի՞նչը կօգնի մարդկանց հասնել ավելի լավ արդյունքների օնլայն խաղում, գրում է The Hindustan Times-ը:
Մասնակիցները օգտագործում էին այնպիսի մեթոդներ, ինչպիսին են սեփական անձի հետ խոսելը, մտավոր պատկերացում ստեղծելը և պլանավորելը: Մասնագետները հայտնաբերել են, որ մարդիկ, ովքեր իրենք իրենց քաջալերող խոսքեր էին ասում, ավելի լավ էին հաղթահարում խնդիրները, քան մյուս վերահսկվող խումբը: Մտովի կերպարները և կարճ մոտիվացիոն տեսանյութը նույնպես օգնում էին հասնել նպատակին:
Մասնագետների խոսքերով, արդյունավետության վրա ավելի շատ ազդեցություն էին ունենում արդյունքի մասին սեփական անձի հետ խոսելը («Ես կարող եմ բարելավվել իմ ռեկորդը»), ընթացքի մասին սեփական անձի հետ խոսելը («Ես կսկսեմ ավելի արագ արձագանքել»), արդյունքի մտովի պատկերացումը (մասնակիցները պատկերացնում էին, թե ինչպես են խաղում և լավացնում նախորդ ռեկորդը) և ընթացքի մտովի պատկերացումը (մասնակիցները պատկերացնում էին, թե ինչպես են ավելի լավ արձագանքում, քան նախորդ անգամ):

Чтобы добиться успеха, нужно себя приободрять, говорят эксперты
Ученые из Университета Вулвергемптона утверждают: повысить свою продуктивность очень просто. Достаточно сказать самому себе: "Я смогу лучше!".
В новом исследовании приняли участие 44000 добровольцев. Специалисты хотели выяснить, что поможет людям достигнуть наилучших результатов в онлайн-игре, рассказывает The Hindustan Times.
Участники использовали такие методы, как разговор с самим собой, создание мысленных образов и планирование. Исследователи обнаружили: люди, говорившие себе слова поддержки, справлялись с заданиями лучше по сравнению с контрольной группой. Мысленные образы и короткое мотивирующее видео тоже помогали добиться цели.
По словам специалистов, на продуктивность сильнее всего влияли разговор с самим собой о результате ("Я могу побить свой рекорд"), разговор с самим собой о процессе ("Я буду реагировать быстрее"), мысленный образ результата (добровольцы представляли, как играют и побивают свой рекорд) и мысленный образ процесса (участники воображали себя реагирующими быстрее, чем в прошлый раз).