Հարաբերությունների որակն ազդում է առողջության վրա
Որքան բարձր է ռոմանտիկ հարաբերությունների որակը երիտասարդ տարիքում, այդքան ամուր է ֆիզիկական և հոգեկան առողջությունը:
Այդպիսի եզրահանգման են եկել Բուֆալո համալսարանի մասնագետները: Ըստ նրանց, խնդրահարույց հարաբերություննրը բացասական են ազդում առողջության վրա:
Մասնագետների խոսքով` վերջին տասնամյակների ընթացքում շատ բան է փոխվել: Երիտասարդներն ավելի ուշ են ավարտում ուսումը և ամուսնանում: Մինչ ամուսնանալը շատերը հասցնում են մի քանի անգամ խզել հարաբերություններ և նորերը սկսել:
Նոր հետազոտության մեջ մասնակցում էին երիտասարդներ ամբողջական ընտանիքներից: Նրանցից մեծ մասը ամուսնացած չէին: Մոտավորապես 1/3-ի մոտ երկու տարվա անձնական կյանքում շատ բան փոխվել է:
Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ հարաբերությունների բարձր որակը և ցածր որակի հարաբերությունների խզումը դրական ազդեցություն են ունենում առողջության վրա:

Качество отношений влияет на состояние здоровья
Чем выше качество романтических отношений в молодом возрасте, тем крепче физическое и психическое здоровье.
К такому выводу пришли исследователи из Университета Буффало. А проблемы в отношениях негативно влияют состояние здоровья, рассказывает NDTV.
По словам исследователей, за последние десятилетия все сильно изменилось. Молодые люди позже заканчивают учиться и вступают в брак. До заключения брака многие успевают неоднократно разорвать отношения и начать новые. Исследователи обычно изучают влияние брака на здоровье.
В новом исследовании приняли участие молодые люди из полных семей. Большинство добровольцев не состояли в браке. Примерно у трети за два года в личной жизни многое поменялось.
Исследование показало: высокое качество отношений и разрыв отношений низкого качества были полезны для здоровья.