Ինչո՞ւ են սիրահարվածները հավատարիմ միմյանց․ հոգեբաններ
Նյու Յորքի համալսարանում կատարված հետազոտությունը ցույց է տվել, որ սիրահարված մարդկանց համար այլ մարդիկ թվում են ավելի քիչ գրավիչ, քան իրենց զույգը:
Այդպիսի ինքնավերահսկողական մեթոդը ենթագիտակցության մակարդակի վրա օգնում է սիրահարներին պայքարել գայթակղության դեմ: Այս մեթոդը թույլ է տալիս մնալ զույգի հետ որքան հնարավոր է երկար:
Նախորդ հետազոտությունների ժամանակ մասնակիցները հիմնականում գիտակցաբար գնահատում էին այլ մարդկանց գրավչության աստիճանը: Նոր հետազոտությունում մասնագետները կենտրոնացել են չգիտակցված ռեակցիաների վրա: Հետազոտողները պարզել են, որ նույնիսկ ենթագիտակցական մակարդակի վրա զույգի դեմքը մասնակիցներին թվում էր ավելի գեղեցիկ, քան այլ մարդկանց դեմքերը:
Գիտնականների խոսքով, գրավչությունը կարևոր դեր է խաղում զույգի ընտրության հարցում: Դատելով ամեն ինչից, այն մեխանիզմները, որոնք մենք չենք գիտակցում, օգնում են մեզ հավատարմություն պահպանել:
Ի դեպ, այլ հետազոտությունը ցույց է տվել, որ տղամարդու դավաճանությունը կապված է նաև նրա կոշիկի համարից: Ուժեղ սեռի ներկայացուցիչնեչը, ովքեր հագնում են 43 և ավելի համարի կոշիկներ, ավելի հաճախ են դավաճանում, քան ավելի փոքր համարի կոշիկ հագնողները:

Почему влюбленные хранят верность друг другу: психологи
Исследование, проведенное в Нью-Йоркском университете, показало: тем, кто состоит в отношениях, красивые люди кажутся менее привлекательными, чем их партнер.
Такой метод самоконтроля на подсознательном уровне помогает влюбленным бороться с искушением. Это позволяет оставаться с партнером как можно дольше.
В предыдущих исследованиях участники в основном сознательно оценивали привлекательность других людей, рассказывает ANI News. В новом исследовании специалисты сосредоточились на неосознаваемых реакциях. Исследователи обнаружили: даже на подсознательном уровне лицо партнера казалось добровольцам более привлекательным, чем лица других людей.
По словам ученых, привлекательность играет ключевую роль в процессе выбора партнера. Так, судя по всему, механизмы, которые мы не осознаем, помогают нам хранить верность.
Кстати, другоеисследование, проведенное ранее, показало: измену мужчины можно предсказать по размеру его обуви. Представители сильного пола, которые носят обувь 43 размера и больше, чаще бывают неверными, чем те, чей размер обуви меньше.