Հե՞շտ է արդյոք հեռակա աշխատանքը
Հեռակա աշխատող հասկացությունը մեր կյանք է մտել ինտերնետի լայն տարածման և զարգացման շնորհիվ: Դիզայներները, ծրագրավորողները, թարգմանիչները, հաշվապահները և այլ մասնագիտությամբ մարդիկ աշխատում են առանց դուրս գալու տանից, ստանում են պատվերներ այլ երկրներից, ուղարկում են կատարված աշխատանքը ինտերնետի միջոցով, առանց անձնական շփումների:
Սակայն ցավալի է, բայց հեռակա աշխատանքից հեռու մարդկանց մոտ այդքան էլ արդար պատկերացում չէ այդ ամենի մասին: Շատերը մտածում են, որ չգնալով գրասենյակ աշխատանքի, այսպես կոչված, ֆրիլանսերները տանն անգործությամբ են զբաղված և դրա հետ մեկտեղ՝ ստանում մեծ գումարներ: Եվ իսկապես, կան մարդիկ, ովքեր հեռակա աշխատանքով մեծ գումարներ են ստանում ու իրենց թույլ են տալիս ճամփորդել, գեղեցիկ վայրերում հանգստանալ: Բայց արդյոք դա այդքան հեշտ է, որքան թվում է առաջին հայացքից:
Դրական կողմերը
Հեռակա աշխատանքի դրական կողմն այն է, որ մարդը կարողանում է ինքը կառավարել իր ժամանակը․ դուք կարող եք աշխատել, երբ ձեզ հարմար է, թեկուզ գիշերը, չքնելով, կարևորը՝ նշված ժամկետում գործը հասցնելն է: Ինքներդ եք ընտրում, թե ինչ քանակի գործ եք վերցնում և հստակ գիտեք, թե երբ կարող եք այն անել:
Դրական կողմերից մեկն էլ, վճարումն է՝ գործի հանձնումից անմիջապես հետո: Կարիք չկագրասենյակում սպասել ամսվա վերջին, որպեսզի ստանալ աշխատավարձը: Բարձր վարձատրությունը, սակայն, միանգամից չի լինում, պետք է սկզբում հեղինակություն վաստակել: Պետք չէ նաև մոռանալ, որ հեռակա աշխատանքի համար անհրաժեշտ է ունենալ  ինքնակազմակերպչական  և հաղորդակցության բարձր մակարդակ, քանի որ դուք պետք է շփվեք անծանոթ մարդկանց հետ, առաջարկեք ձեր ծառայությունները: Առանց նշված ունակությունների դուք շատ փող չեք վաստակի այս ճանապարհով:
Բացասական կողմերը
Լքելով գրասենյակային աշխատանքը՝ դուք բոլոր ռիսկերը ձեզ վրա եք վերցնում, քանի որ այսուհետ ինքներդ պետք է փնտրեք պատվերներ ու  ձեզ գործով ապահովեք: Ոչ կայուն եկամուտն ամենամեծ ռիսկն է և սկսնակ ֆրիլանսերն անպայման բախվում է այդ խնդրի հետ: Բացի այդ, ի տարբերություն մշտական աշխատողի, հեռակա աշխատողը զրկված է սոցիալական պաշտպանությունից, այդ պատճառով դուք պետք է մոռանաք արձակուրդների, սոցիակալան փաթեթեների և աշխատանքային ստաժի մասին: Իսկ գոյատևելու համար ֆրիլանսերը պետք է անըհնդհատ իր վրա աշխատի և բարձրացնի իր մասնագիտակա որակները, չնայած դա կարելի է դրական համարել, քանի որ գիտելիքները ձեր մշտական կապիտալն են:

Так ли легка удаленная работа
18.02.2016 Понятие фриланс прочно вошло в нашу жизнь благодаря развитию сети интернет. Нет, конечно же, «свободные художники» существовали во все века и времена, но теперь фриланс — явление массовое, и работают эти люди в самых различных областях.
Это не только непосредственно художники, это — дизайнеры и программисты, переводчики и бухгалтеры, видеомонтажеры и копирайтеры и еще множество других специалистов, которых сразу даже перечислить трудно. Эти люди работают, не выходя из дома, получают работу от заказчика, находящегося в другом городе, а нередко и в другой стране, через интернет, без всякого личного контакта, и так же отправляют ему выполненную работу, сами распоряжаются своим временем.
Но, к сожалению, в обществе, среди людей, далеких от фриланса, сложилось не совсем справедливое представление о такой удаленной работе. Многие думают, что, не ходя на работу в офис, фрилансеры бездельничают дома, и при этом получают огромные деньги. И действительно, существуют люди, которые, работая удаленно, могут себе позволить отправиться в длительное путешествие на круизном лайнере или, выбрав на этом сайте домик в Италии, уехать туда от суровой зимы и серых будней. Но так ли это легко, как может показаться на первый взгляд?
Плюсы
Положительной стороной удаленной работы является, как мы уже сказали, возможность самостоятельно распоряжаться собственным временем: вы можете работать, когда вам удобно, хоть и по ночам, или вообще не ложась спать сутками напролет, главное — уложиться в заявленное время. Вы сами выбираете для себя работу и сами же отмеряете то количество работы, которые вы можете и намерены выполнить. Положительным моментом является также получение оплаты сразу по итогам выполнения работы — вам не придется, как в офисе, ждать конца месяца, чтобы получить заработанное. Хотя высокие заработки приходят далеко не сразу: сначала вы создаете себе имя и репутацию. Но при этом вам не следует забывать, что главным условием выполнения такого рода работы для вас, кроме ваших знаний, является жесточайшая самодисциплина. Кроме того, вам понадобится высокая коммуникабельность: ведь вам предстоит общаться с незнакомыми людьми, переписываться, предлагать свои услуги — без всех этих навыков вы много не заработаете, даже являясь хорошим профессионалом.
Минусы
Уходя из офиса на «вольные хлеба» вы берете на себя все риски: ведь отныне вы должны самостоятельно искать заказы и обеспечивать себя работой, и нестабильный доход — главный риск, и начинающий фрилансер неизбежно с этим столкнется. Также, в отличие от наемного работника, фрилансер лишен всякой социальной защиты, поэтому вам придется забыть о том, что такое отпуск, больничный, соц.пакет и т.п., да и трудовой стаж засчитываться не будет. И продолжительности рабочего дня может значительно превышать рекомендованные законодательством нормы. А уж для того, чтобы выжить, фрилансеру необходимо постоянно учиться и повышать свой уровень, но это можно отнести скорее к «плюсам», поскольку знания — ваш капитал навсегда.