Մերիլ Սթրիփի անհաջողությունները սկզբնական շրջանում, իսկ արդյունքում... 18 Օսկար
Ֆեյսբուքում՝ Մերիլ Սթրիփի ֆան էջերից մեկում, մի հուզիչ գրառում է հայտնվել: Տաղանդավոր Մերիլը պատմել է, թե ինչպես քիչ էր մնում ամեն ինչ ձախողվեր նրա՝ դերասանուհի դառնալու երազանքի ճանապարհի սկզբում:
Այսօր 66-ամյա դերասանուհին ժպիտով է հիշում այդ պահերը, բայց այդ ժամանակ էր որոշվում նրա հաջողությունը կյանքում՝ կախված նրանից, թե ինչպե՞ս նա կընդունի կյանքի այդ փորձությունը:
«Դա տեղի ունեցավ տան ճանապարհին, երբ ես վերադառնում էի «Քինգ-Քոնգ» ֆիլմի դերասանուհիների համար կազմակերպված մրցույթից հետո: Այդ ժամանակ ինձ ասացին, որ ես շատ տգեղ եմ նկարահանումների համար: Դա շրջադարձային պահ էր ինձ համար: Այդ կարծիքը կարող էր ամբողջությամբ տապալել իմ՝ դերասանուհի դառնալու երազանքը կամ ստիպել ինձ հավատալ իմ ուժերին, ինքս ինձ: Ես խորը շունչ քաշեցի և ասացի ինքս ինձ. «Ցավում եմ, որ դուք համարեցիք, որ ես չափազանց բարդ եմ ձեր ֆիլմի համար, բայց ձեր կարծիքը ընդամենը մեկն է 1000-ի մեջ և ես հեռանում եմ, որպեսզի գտնեմ ավելի բարեհաջող իրավիճակներ»: Այսօր ես ունեմ 18 Օսկար»:
Հետաքրքիրն այն է, որ իրավիճակն ավելի սուր էր, քան ներկայացնում է դերասանուհին: 1975թ-ին «Քինգ-Քոնգ» ֆիլմում գլխավոր հերոսուհու քասթինգի ժամանակ պրոդյուսեր Դինո դե Լաուրենտիսը շատ էր վրդովվել Սթրիպի արտաքինից: Ջղայնացած նա իտալերենով ասաց իր տղային. «Ինչո՞ւ ես այս խոզին ինձ մոտ ուղարկել: Այս կինը այնքան տգեղ է...»: Սակայն րոպե անց նա շոկի մեջ ընկավ, երբ Սթրիփը նրան նույն լեզվով պատասխանեց. «Ցավում եմ, որ հիասթափեցրեցի ձեզ»:
«Բոլոր մարդկանց համար, ովքեր ինձ ձեռք էին առնում, երբ ես դպրոցում էի սովորում, բոլոր մարդկանց համար, ովքեր ասել էին, թե ես երբեք որևէ մեկը չեմ դառնա, բոլոր այն մարդկանց համար, ովքեր ցանկանում էին, որ ես ձախողվեմ... Մի թույլ տվեք որևէ մեկին ձեզ ասել, թե ինչո՞ւ դուք ինչ-որ բան չեք կարող անել: Արեք դա և ստիպեք նրանց հիմար վիճակի մեջ ընկնել, քանի որ նրանք կասկածում էին ձեր կարողությունների վրա, իսկ դուք ապացուցեցիք, որ նրանք սխալ են»:
Այսօր Մերիլ Սթրիփն ունի երեք Օսկար լավագույն կանացի դերի համար՝ 19 անվանակարգերով․ ամենաշատը, քան որևէ այլ դերասան կամ դերասանուհի ունեցել է ողջ կինեմատոգրաֆիայի պատմության մեջ: Նա ութ անգամ նվաճել է Ոսկե Գլոբուս մրցանակը՝ 29-ը անվանակարգերում, ինչը նույնպես ռեկորդ է: Սթրիփը նաև ստացել Կաննի (1989) և Բեռլինյան փառատոնների (2003) մրցանակները, բազմաթիվ այլ պարգևներ:

Как важно верить в себя: неудачи Мерил Стрип в начале карьеры и 18 Оскаров в итоге
Недавно в Фейсбуке на одной из фан-страниц знаменитой актрисы Мерил Стриппоявилось трогательное откровение. Гениальная Мерил рассказала, как в начале пути ее мечты стать актрисой чуть было не пошли под откос.
Сегодня 66-летняя актриса сентиментально и с улыбкой вспоминает те моменты молодости, но тогда от того, насколько она сможет принять испытание ситуацией, зависел, без преувеличения, ее Успех в жизни.
«Это происходило на пути домой после прослушивания актрис на роль для «Кинг-Конге». Тогда мне сказали, что я слишком «уродливая» для съемок в ленте. Это был поворотный момент для меня. Это мнение могло пустить под откос мои мечты стать актрисой или же заставить меня собраться и поверить в себя. Я сделала глубокий вдох и сказала себе: «Мне жаль, что вы думаете, что я слишком сложна для вашего фильма, но ваше мнение всего лишь одно в море тысяч, и я иду, чтобы найти более благоприятную ситуацию». Сегодня у меня есть 18 Оскаров».
Интересно, что ситуация обстояла куда более остро, чем рассказывает об этом сама актриса. В 1975 году на кастинге на главную женскую роль в фильме «Кинг-Конг» продюсера Дино де Лаурентиса очень возмутила внешность Стрип. В своих сердцах он сказал своиму сыну по-итальянски: «Зачем ты прислал мне эту свинью? Эта женщина настолько уродлива…». Но спустя минуту был шокирован, когда актриса ответила ему на том же языке: «Мне очень жаль, что я разочаровала Вас».
«Вот для всех людей, которые издевались с меня, когда я была в школе. Вот для всех людей, которые сказали, что я никогда не стану Кем-то. Вот для всех людей, которые хотели, чтобы я потерпела неудачу. Не позволяйте никому говорить вам, почему вы не можете сделать что-то. Сделайте это, и заставьте их чувствовать себя глупо, потому что они сомневались в вас, и докажите, что они не правы».
Сегодня Мерил Стрип — трёхкратная обладательница премий «Оскар» за лучшую женскую роль (с 19 номинациями — больше, чем у любого другого актера или актрисы в истории кинематографа), двукратный лауреат премий BAFTA, Гильдии киноактёров США и «Эмми», восьмикратная обладательница премии «Золотой глобус» (с 29 номинациями; абсолютный рекорд за всю историю существования премии) и владелица именной звезды на Голливудской «Аллее славы». Помимо самых авторитетных кинопремий, Стрип является призером двух крупнейших кинофестивалей мира — Каннского (1989) и Берлинского (2003).