Գոյություն ունեն 6 տեսակի հարաբերություններ. գտեք ձերը
Որքան էլ մենք տարբեր ենք և յուրահատուկ, մեր անձնական հարաբերությունները զարգանում են նման սցենարներով: Ստորև ներկայացնում ենք հարաբերությունների 6 ամենատարածված տեսակներ, որտեղ դուք կարող եք գտնել ձերը:
1. Փոխզարգացում
Երբ մարդիկ լուրջ հարաբերությունների մեջ են և սկսում են օգնել միմյանց զարգանալ: Աճել՝ ինչպես հոգևոր, այնպես էլ զգացմունքային առումներով: Զգացմունքային աճը մեր անձի կայացման կարևոր մասն է: Հարաբերությունների այս ձևը օգնում է հասնել նպատակին՝ զգացմունքային հասունության: Այդպիսի զույգերն ուժեղ են և մոտիվացնում են իրենց կեսին: Եթե ձեր հարաբերություններն այսպիսինն են, ապա դուք երջանիկ մարդ եք: Կարևորը պահեք այս հարաբերություններն ինչքան հնարավոր է երկար:
2. Սեր լռության մեջ
Հասկանալ կես հայացքից՝ այսպես են նկարագրվում այս հարաբերությունները: Զույգն այնքան լավ է հասկանում միմայնց, որ կարող են ժամանակ անցկացնել լռության մեջ, վայելելով իրար հետ լինելու փաստը: Հասնել այսպիսի հարաբերությունների դժվար է և պահանջում է շատ ժամանակ և ջանք:
3. Հաշվարկ
Այսպիսի հարաբերությունները չի կարելի անվանել ոչ վատ, ոչ էլ լավ: Դրանք մարդկանց ընդամենը պետք են հասնելու կոնկրետ քաղաքական նպատակի կամ կարիերայի աճի: Երկուսն էլ, վատագույն դեպքում՝ մեկը, գիտի, որ նպատակին հասնելուց հետո չի պատրաստվում մյուսի հետ հարաբերությունները շարունակել: Այսպիսի հարաբերություններն ավարտվում են՝ հենց մեկը հասնում է իր նպատակին:
4. Փորձարկում
Սա շատ եսասիրական հարաբերություն է, երբ մեկը փորձում է փոխել մյուսին, այսպես ասած, իր ուզած մարդուն սարքել: Սովորաբար այսպիսի հարաբերությունների 98% փլուզվում են:
5. Ձգձգվող հարաբերություններ
Սրանք ամենավատ հարաբերությունների տեսակներից մեկն են: Այս հարաբերությունները պետք է վերջանային վաղուց, բայց զույգը շարունակում է տանջանքը: Այսպես պատահում է, երբ մարդիկ վատ են բաժանվում և որոշ ժամանակ անց վերսկսում են իրենց հարաբերությունները: Առաջին բաժանման ցավն ու նեղվածությունը շատ մեծ է, որպեսզի ամեն ինչ լինի առաջվա պես, բայց երկուսը փորձում են իրենց սիրուն երկրորդ շունչը տալ: Նրանք գիտեն, որ այլևս համատեղելի չեն, ավելի շատ վիճում են, քան սիրում միմյանց, բայց դեռ կառչած են հարաբերություններից: Վաղ թե ուշ, միևնույն է, հարաբերություններն ավարտվում են: Եթե դուք այսպիսի հարաբերությունների մեջ եք, ապա ամենաճիշտը կլինի շուտ խզել դրանք:
6. Մշտական մրցավազք
Այսպիսի հարաբերությունները ոչ մի լավ բանի չեն բերում: Երբ մարդիկ սիրահարվում են, նրանք ամեն ինչ անում են օգնելու իրար զարգանալ բոլոր ոլորտներում: Իսկ այսպիսի հարաբերություններում երկուսն էլ մրցում են միմյանց հետ, որոշ դեպքերում հասնելով ծայրահեղությունների: Եթե գտնվում եք այդպիսի մրցակցության մեջ, ապա խնայեք ձեզ, պահպանեք նյորդերը, ազատվեք։

Существует всего 6 типов отношений: найдите свой
Какими бы разными и уникальными мы ни были, наши личные отношения зачастую развиваются по сходным сценариям. Приводим 6 наиболее распространенных типах отношений. Найдите свой.
1. Взаиморазвитие
Когда два человека всерьез вовлечены в отношения, они начинают помогать друг другу расти. Расти как в духовном, так и в эмоциональном плане. Эмоциональный рост — важная часть нашего личностного становления, и данный тип отношений помогает достигнуть цели — прийти к эмоциональной зрелости. Такие партнеры делают сильными себя и мотивируют свою половинку. Если это именно ваш пример отношений, то вы очень счастливый человек. Главное — постараться удержать их как можно дольше.
2. Любовь в тишине
«Понимать с полувзгляда» — вот описание этих отношений. Партнеры настолько хорошо понимают друг друга, что могут проводить время в полной тишине, просто наслаждаясь тем, что они вместе. Достичь таких отношений — трудная задача, требуется много времени и усилий. Представьте, что вы сидите со своей половинкой за ужином, просто сидите, не разговариваете. Вы будете чувствовать себя неловко? Если нет, то вас можно поздравить: вы состоите в одних из самых эмоционально-стабильных отношениях.
3. Расчет
Эти отношения нельзя назвать ни плохими, ни хорошими. Они нужны людям лишь для достижения определенной цели. Например, карьерной или политической. Оба, в худшем случае — один, в паре знают, что действительно не планируют оставаться в отношениях после того, как достигнут определенной цели. Такая связь заканчивается сразу, как только каждый (или один) получает желаемое.
4. Эксперимент
Это вид очень эгоистичных отношений, когда один человек хочет изменить другого «под себя». К примеру, моя бывшая хотела переделать меня в такого человека, которым я сам совершенно не хотел быть. Она встречалась со мной, чтобы проверить, сможет ли она этого добиться. Можно сказать, она хотела «слепить» себе своего человека. Почти в 98% случаев такие отношения распадаются.
5. «Тянучки»
Это один из худших видов отношений. Они должны были закончиться давным-давно, но партнеры все продолжают эту пытку. Обычно такое происходит, когда люди плохо расстаются, а спустя некоторое время снова начинают отношения. Боль и обида после первого разрыва слишком велика, чтобы все было как раньше, но эти двое все еще пытаются дать второе дыхание своей любви. Они знают, что больше не подходят друг другу, они больше ссоряться, чем любят, они ужасно несчастны, но все еще продолжают держаться за отношения. Все в конце концов все равно заканчивается, но этому предстоит долгий и бесполезный период попыток наладить отношения. Если вы завязли в такой ситуации, лучший вариант — резко отрезать.
6. Вечное соревнование
Такие отношения не приведут ни к чему хорошему. Когда два человека влюбляются, они прилагают все усилия, чтобы помочь друг другу вырасти во всех планах. В соревновательных же отношениях оба партнера конкурируют друг с другом, часто доходя до крайностей. Если вы находитесь в таком же соревновании, сделайте себе одолжение — поберегите нервы, освободитесь.