Սոցցանցերի ընկերները օգնում են ազատվել ավելորդ քաշից
Ֆեյնբերգի Հյուսիս-արևմտյան համալսարանի մասնագետների հետազոտությունները ցույց են տվել, որ նիհարել ցանկացողների համար նախատեսված սոցիալական ցանցերի օգտատերերը կարող են վեց ամսվա ընթացքում կորցնել իրենց քաշի 8% -ը:
Որքան օգտատերերը քիչ են շփվում այդ հասարակության հետ, այդքան ավելի քիչ է նրանց հաջողվում քաշ գցել:
Հետազոտողները գնահատել են այն սոցիալական ցանցերի տվյալները, ովքեր փորձում են նիհարել: Նրանք պարզել են, որ այն օգտատերերը, ովքեր չեն շփվել ուրիշների հետ, կես տարվա ընթացքում կորցրել են իրենց քաշի շուրջ 5%-ը: Այն մարդիկ, ովքեր ընկերություն են արել մի քանի օգտատերերի հետ (2-9), կորցրել են մոտ 7%,  իսկ նրանք, ովքեր ունեցել են 10-ից ավելի ընկեր, 8%-ից ավելի քաշ են գցել:
Գիտնականները կարծում են, որ սոցիալական աջակցությունը օգտակար է նաև այլ դեպքերում, օրինակ, դեպրեսիայի կամ գինեմոլության պարագայում: «Ժամանակակից կյանքի ռիթմը շատերին թույլ չի տալիս հանդիպումների գնալ: Թերևս այլընտրանքային մոտեցումը (աջակցության համար մտնել համացանց) կարող է օգնել այդպիսի մարդկանց»,-ասում է հետազոտող Լուիս Ա. Նունես Ամարալը:

Друзья в социальной сети помогают сбросить вес
Исследование специалистов из Медицинской школы Фейнберга Северо-западного университета показало: пользователи социальной сети для худеющих могут за шесть месяцев потерять больше 8% своего веса.
Чем меньше пользователи общаются в таком сообществе, тем меньше им удается сбросить, пишет Zee News.
Исследователи оценили данные из социальной сети для тех, кто пытается похудеть. Они выяснили, что те пользователи, которые не общались с другими, за полгода потеряли около 5% своего веса. Люди, которые дружили с несколькими пользователями (2-9), сбросили почти 7%, а те, у кого было больше 10 друзей, потеряли больше 8%.
Ученые предполагают, что социальная поддержка онлайн эффективна и в других случаях, например, при депрессии или алкоголизме. "Ритм современной жизни не позволяет многим ходить на личные встречи. Вероятно, альтернативный подход (выход в Интернет за поддержкой) поможет таким людям", - говорит исследователь Луис А. Нуньес Амарал.