Հետաքրքիր փաստեր ամուսնալուծության մասին
ՄԱԿ-ի տվյալներով` աշխարհում ամուսնալուծությունների թվով առաջին տեղը գրավում է Ռուսաստանը: Երկրորդ տեղում Բելառուսն է, երրորդում` Ուկրաինան:
Ամենահազվադեպն ամուսնալուծվում են Բոսնիայում և Հերցեգովինայում, Մակեդոնիայում և Չեռնոգորիայում, Իտալիայում (0,90 ամուսնալուծություն` 1000 բնակչի հաշվով): Որքան «հավատացյալ» է երկիրը, այդքան ամուսնական զույգերն ավելի հազվադեպ են բաժանվում:
*** Ռուսաստանում ամուսնալուծությունների գագաթնակետը եղել է 2010 թվականին, երբ 185 969 ամուսնության դիմաց արձանագրվեց 153 406 ամուսնալուծություն:
*** 2007 թվականին ամուսնալուծությունների 51%-ի դեպքում որպես պատճառ նշվել է ալկոհոլի և թմրանյութերի նկատմամբ ամուսնու հակումը, 41%-ի դեպքում` սեփական ցանկության բացակայությունը:
*** Ամենատարածված պատճառները, որոնք ամուսիններին խանգարում են բաժանվել երեխաներին «կիսելու» բարդությունն է (35%), ունեցվածքի բաժանելու խնդիրը (30%), ամուսիներից մեկի նյութական կախվածությունը մյուսից (22%), ամուսնու կամ կնոջ բաժանման անհամաձայնությունը (18%):
*** Տղամարդկանց 64%-ը գտնում է, որ եթե ամուսինը լքում է կնոջը, ով անընդհատ «սղոցում» նրան, ապա հեռանալու քայլն արդարացված է:
*** 2008 թվականին Սաուդյան Արաբիայի 50-ամյա բնակչուհին դատական հայց հարուցեց իր ամուսնու դեմ այն բանից հետո, երբ տղամարդը փորձել էր փարաջայի տակից տեսնել իր դեմքը, երբ կինը քնած էր: Մինչ այդ ամուսինն իր կնոջ դեմքը չէր տեսել 30 տարի շարունակ:
*** Սինգապուրում և Մալազիայում ամուսինը կարող է բաժանվել կնոջից նրան այդ մասին երեք անգամ SMS ուղարկելով, այնուհետև այդ փաստը շարիաթական դատարանում հաստատելով:
*** Ամուսնալուծվել պատրաստվող ամուսինների 7%-ը իր դիմումը հետ է վերցնում այն բանից հետո, երբ դատարանը նրանց մտածելու համար մի քանի ամիս է տալիս:
*** Բրիտանացիներն ավելի հաճախ բաժանվում են հունվարին: Ամուսնալուծության առումով երկրորդ ամիսը դեկտեմբերն է, երրորդը` մարտը:
*** Մադագասկարում ամուսնությունը հիմնավորող փաստարկների թվում մտնում է նաև երկարաժամկետ գործուղումը:
*** Հինդուիզմի կանոնակարգի համաձայն ամուսինը կարող է բաժանվել կնոջից, եթե նա սեռական հարաբերության ժամանակ այնպես է ճչացել, որ լսելի է եղել հարևաններին:
ԱՄՆ-ում ամուսնալուծության և ունեցվածքի բաժանման հիմքերից է Ռուբիկի խորանարդով տարված լինելը: Ի դեպ, ամուսնալուծության դեպքում խորանարդը մնում է տուժող կողմի մոտ:
*** Յավա կղզում ամուսնալուծվել ցանկացողը նախևառաջ պետք է հինգ ծառ տնկի:
*** Արաբական Էմիրությունների միավորումներից մեկում ամուսնության համար բավարար է ամուսնու կողմից այդ մասին SMS հաղորդագրություն ուղարկելը, միայն թե` այն տառասխալներ չպետք է պարունակի:
*** Ամուսնալուծության ամենապարզ եղանակն Աֆրիկայի արևմտյան ափին գտնվող ԲիժագՕշ կղզում է: Նախաձեռնողը կարող է լինել միայն կինը, իսկ բաժանման համար նրանից դժվար գորժողություն չի պահանջվում. կղզու բնակչուհին պարզապես տնից պետք է դուրս նետի ամուսնու իրերը:

22.10.2014 Россия занимает 1 е место в мире по уровню разводов, считает ООН. На второй позиции-Беларусь. На третьей-Украина.
Реже всего разводятся в Боснии и Герцеговине, Македонии и Черногории, в Италии (0,90 развода на 1000 жителей). Чем более «верующей» является страна, тем реже там расходятся супружеские пары.
*** Пик разводов в России пришелся на 2010 год, когда на 185 969 браков было зафиксировано 153 406 разводов.
51% разводившихся в 2007 году назвали одной из причин развода — алкоголизм или наркоманию супруга, 41% — отсутствие собственного жилья.
Наиболее распространенные причины, которые мешают супругам развестись: сложно «поделить» детей (35%), сложность с разделом имущества (30%), материальная зависимость одного супруга от другого (22%), несогласие мужа или жены на развод (18%).
64% мужчин полагают, что если муж уходит от жены, которая постоянно «пилит» его, то он поступает правильно.
*** В 2008 году 50 летняя жительница Саудовской Аравии подала на развод после того, как ее муж попытался разглядеть ее лицо под паранджой в то время, когда она спала. До этого он не видел лица своей жены на протяжении 30 лет.
В Сингапуре и в Малайзии мусульмане могут развестись, отправив трижды смс-сообщение с соответствующим текстом, а также подтвердив потом этот факт в шариатском суде.
7% разводящихся супругов забирают заявление о разводе, после того как суд дает им несколько месяцев на размышление.
Британцы чаще всего разводятся в январе. Второй по числу разводов месяц — декабрь, третий — март.
*** На Мадагаскаре в число поводов для развода входит длительная командировка.
В соответствии с положениями иудаизма, муж может развестись с женой, если она во время супружеских сношений кричала так, что слышали соседи.
В США признали увлечение кубиком Рубика поводом для развода и раздела имущества. Кстати, после развода кубик остается у пострадавшей стороны.
На острове Ява каждый решивший развестись должен сначала посадить пять деревьев.
В одном из объединенных Арабских Эмиратов приняты правила развода мусульман при помощи SMS-сообщения: сообщение о разводе должно быть отправлено мужем, и в сообщении не должносодержаться ошибок.
Самая простая процедура развода существует у жителей островов БижагОш у западного побережья Африки. Инициатором может выступать только женщина, и для развода ей нужно сделать только одно действие. Островитянка просто должна выкинуть вещи мужа из дома.