Փաստ. գազարը օգնում է ամուսնությանը
«Պետք չէ շատ գազար ուտել, դրանից կարելի է դեղնել»,-պնդում են մեր տատիկները: Սակայն պարզվում է' նրանց այս պնդումը շատ հեռու է գիտական լինելուց: Բրիտանացի գիտնականները խորհուրդ են տալիս ճիշտ հակառակը:
Ինչպես հայտնում է Daily Mail-ը, Քեմբրիջի համալսարանի գիտնականները եկել են այն եզրակացության, որ մեծ թվով բանջարեղեն ուտելը, հատկապես' գազար, մարդուն դարձնում է առավել գրավիչ հակառակ սեռի համար: Շատ միրգ և բանջարեղեն օգտագործող մարդկանց մաշկը մի քանի շաբաթից ստանում է յուրահատուկ ոսկեգույն փայլ, որը, ինչպես պարզվում է , յուրահատուկ գրավչություն է հաղորդում:
Նման ոսկեգույն փայլ հնարավոր չէ ստանալ այլ միջոցներով, անգամ արևայրուքով մաշկն այդքան գրավիչ չէ, որքան շատ բանջարեղեն և միրջ օգտագործելու դեպքում:
Այս եզրակացությանը գիտնականները եկել են բազմաթիվ հետազոտություններից հետո: Մարդիկ տարբերում են արևայրուքով մաշկը շատ բանջարեղեն կիրառելու արդյունքում առաջացող ոսկեգույն փայլով մաշկից՝ վերջինս համարելով առավել գրավիչ:
Մասնագետների կարծիքով' այդ յուրահատուկ ոսկեգույն երանգը կապված է բանջարեղենի և մրգերի մեջ պարունակվող հատուկ տարրերի դեղին, նարնջագույն և կարմիր պիգմենտների հետ: Անգամ դրանց մեկ լրացուցիչ քանակությունը կարող է առաջացնել այդ ոսկեգույն փայլը, որը գրավում է շրջապատի ուշադրությունը:

Факт: морковка помогает выйти замуж
"Не ешь много морковки, от этого можно пожелтеть," - утверждали наши бабушки. Но наши бабушки, оказывается, были безнадежно далеки от большой науки. Британские ученые рекомендуют как разобратное.
Как сообщает Daily Mail, ученые из Кембриджского университета пришли к выводу, что употребление большого количества овощей и, в частности, морковки делает человека более привлекательным для противоположного пола.  Кожа тех, кто начинает употреблять в пищу много овощей и фруктов, уже после четырех недель такой диеты приобретает особый золотистый оттенок, который, как оказалось, очень привлекает представителей противоположного пола.
Причем добиться такого золотистого свечения другими средствами совершенно невозможно.   Оказывается, даже загорелая кожа не выглядит так привлекательно, как кожа человека, употребляющего много овощей и фруктов.
Этот вывод был подтвержден в ходе многочисленных экспериментов, которые проходили в Кембриджском университете. Люди различают загорелую кожу и кожу с золотистым оттенком, вызванным употреблением фруктов, последняя кажется им более привлекательной.
По мнению ученых, этот особый золотистый оттенок кожи  связан с химическими веществами растительных продуктов -  каротиноидами, которые содержаться в желтых, оранжевых и красных пигментах фруктов и овощей. Эти каротиноиды содержатся также и в зеленых овощах и фруктах, но в меньшем количестве.  А главное, даже одна дополнительная порция овощей или фруктов в день может привести к появлению золотистого оттенка на вашей коже и, соответственно, привлечет к вам внимание окружающих!