Կրթված կանայք ավելի երկար են ապրում
Ամերիկացի գիտնականները հանգել են այն եզրակացության, որ կնոջ կրթվածությունն ազդում է նրա կյանքի տևողության վրա:
Ինչպես հայտնի է դարձել' իգական սեռի ներկայացուցիչները, ովքեր չունեն միջնակարգ կրթություն, մահանում են 66%-ով ավելի հաճախ, քան նրանք, ովքեր ավարտել են դպրոցը: Այդ եզրահանգմանը գիտնականները եկել են' հետևելով 45-84 տարեկան 46 հազար կանանց: Վերջիններիս բաժանել են 2 խմբի. առաջին խմբում ընդգրկվել են նրանք, ովքեր չեն ավարտել դպրոցը, իսկ 2-րդ խմբում այն կանայք, ովքեր նվազագույնն ունեցել են միջնակարգ կրթություն:
Ուսումնասիրությունները, որտեղ դիտարկվել է նաև ընտանեկան կարգավիճակը, զբաղմունքը, ֆինանսական դրությունը, բժշկական ապահովագրության առկայությունը, վնասակար սովորույթները և ճարպակալման մակարդակը, անցկացվել են 9 տարի շարունակ: Կյանքի տևողության վրա ազդող կարևոր գործոններ են համարվել նաև գործազրկությունը և ծխելը:

Образованные женщины дольше живут
К таким выводам пришли исследователи на основе проведенных наблюдений за 46 тысячами женщин в возрасте от 45 до 84 лет.
Американские ученые пришли к выводу о том, что уровень образованности женщины может влиять на продолжительность ее жизни, сообщают МедВести.Как стало известно, представительницы женского пола, которые не имеют среднего образования, умирают на 66% чаще, чем те, которые окончили школу.
К таким выводам пришли исследователи на основе проведенных наблюдений за 46 тысячами женщин в возрасте от 45 до 84 лет. Исследователи поделили женщин на две группы: в первую попали те, кто не окончил школу, а во вторую — женщины, у которых, по крайней мере, было хотя бы среднее образование.
Исследования, в которых учитывались семейное положение, род занятий, финансовое состояние, наличие медицинской страховки, вредные привычки и степень ожирения, проводились в течение девяти лет. Основными факторами риска оказались безработица и курение.