Կա մի տարածված ասացվածք. միշտ նույն մարդիկ են ամուսնանում: Հավանաբար ճանաչում եք մարդկանց, ովքեր մեկից ավելի անգամ ամուսնացած են եղել, ինչպես նաև նրանց, ովքեր ակտիվորեն փնտրում են կյանքի ուղեկից, բայց ամեն ինչ դեռ այնպես չի ընթանում: Սա ճակատագի՞ր է, թե՞ վարքագծային սխալների արդյունք: Թեմային անդրադարձել են հոգեբաները:
Համոզմունքներ
Պարզենք, թե ինչու է կինն ուզում ամուսնանալ, բայց չի կարողանում: Մենք բոլորս ապրում ենք անցյալի փորձառությունների հիման վրա: Կինը, հնարավոր է, նախում արգելել է դրել սիրելու վրա: Ինչո՞ւ: Որովհետև եղել է ցավոտ փորձառություն, որից հետո նա ինքն իրեն ասել է. «Ես երբեք թույլ չեմ տա, որ դա կրկին պատահի. ես չեմ ուզում այդպիսի ցավ: Այլևս երբեք»: Եվ վերջ, կնիքը դրված է: Կինն ապրում այս ներքին, ոչ միշտ գիտակցված մտածելակերպով և վախենում հարաբերություններից: Իհարկե, անհրաժեշտ և հնարավոր է շտկել այս խորը արմատացած համոզմունքը:
Երկրորդ իրավիճակն այն է, երբ կինը ցանկանում է հարաբերություններ, բայց անգիտակցաբար, տարբեր պատճառներով, վախենում է կորցնել իր մի մասը, և այդ պատճառով հեռանում է։ Շատ միայնակ կանայք նախընտրում են ազատությունը։ Կանայք վախենում են կորցնել իրենց ազատությունը հարաբերություններում, վախենում են հարմարվելուց, ինչ-որ բանից հրաժարվելուց։ Բացի այդ, կան համոզմունքներ։ Օրինակ՝ «չկան հարաբերություններ, ուրեմն չի լինի նաև դավաճանություն, տառապանք»։ Այսպիսով, յուրաքանչյուր կին ունի թաքնված «շահ», թե ինչու ներկայումս հարաբերությունների մեջ չէ։ Եվ այստեղ խնդիրը մեկն է՝ վերացնել բացասական համոզմունքները և հաղթահարել վախերը։
Մեկ այլ հնգամանքն ընտանեկան պատմությունը։ Սա վարքի մի օրինաչափություն է, որը ընտանիքում կանանց մոտ կրկնվում է։ Օրինակ՝ տատիկը դուստր է ունեցել և վաղ ամուսնալուծվել՝ նրան ամբողջ կյանքում միայնակ մեծացնելով։ Այնուհետև դուստրը մեծացել է։ Նա ամուսնացել է, երեխա ունեցել, և նրա ամուսնությունը նույնպես ավարտվել է ամուսնալուծությամբ։ Ընտանիքի բոլոր կանայք չեն կարողանում կառուցել ամուր ընտանիք. նրանք այս ծանոթ օրինաչափությունը փոխանցում են մեկը մյուսին։ Այլ կերպ ասած՝ երջանկության վրա արգելանք է դրված։ Եվ հենց այս ընտանեկան օրինաչափությունն էլ պետք է հաղթահարվի։
Կատարելագործեք ձեր արժանիքները
Ոչ պակաս կարևոր կետ. երբեմն կանայք պատրաստ չեն պատասխանատվություն ստանձնել։ Եվ այնուամենայնիվ, ցանկացած հարաբերություն դա պահանջում է։ Կան շատ կանայք, ովքեր կարծում են, որ տղամարդն իրենց ինչ-որ բան է պարտական։ Միայն ուզում են վերցնել, բայց ոչինչ չունեն տալու. նրանք չեն համապատասխանում այն տղամարդուն, որին ձգտում են։ Եվ հավատացեք, տղամարդիկ զգում են, երբ ինչ-որ մեկը պարզապես փորձում է օգտագործել իրենց։
Այսօր շատ հարուստ, հաջողակ տղամարդիկ, երբ իրենց անձնական կյանքը կազմակերպում են միջնորդների՝ այսպես կոչված, խնամակալների օգնությամբ, անմիջապես ասում են. «Ծանոթացրե՛ք ինձ հաջողակ կնոջ հետ, ով աշխատում է և վաստակում է իր սեփական փողը։ Ոչ թե մեկի հետ, ով կխլի իմ ռեսուրսները»։ Հիշե՛ք, որ կինը պետք է հարգի և պատվի իր տղամարդուն։ Այդ դեպքում տղամարդը ջանք կթափի նրա համար, կաճի, աշխարհներ կգրավի և ավելի հաջողակ կդառնա։ Խոսքն արժանապատիվ տղամարդկանց մասին, այլ ոչ թե նրանց, որոնց կանայք հանդուրժում են՝ պատճառաբանելով. «նույնիսկ եթե նա վատն է՝ իմն է»։
Կինը պետք է բարձրացնի իր արժանիքները։ Հարաբերությունների մեջ երկու զուգընկերներն էլ պետք է զարգանան։ Անհրաժեշտ չէ տղամարդ փնտրել ձեր խնդիրները լուծելու համար և նրա հաշվին ապրել։ Անհրաժեշտ չէ հանդուրժել հաբեցողին կամ թմրամոլին՝ հուսալով, որ նրանք հանկարծ կփոխվեն։ Զարգացեք, աշխատեք ինքներդ ձեզ վրա՝ դարձեք աստղ (ինքներդ ձեզ համար, ձեր սեփական աչքերում), և տղամարդիկ կձգտեն դեպի ձեզ։

24.10.2025 Существует расхожее выражение: замуж выходят одни и те же. Наверняка и в вашем окружении есть знакомые, которые не первый раз замужем, а также те, кто активно ищет спутника жизни, но воз и ныне там. Что это: судьба или ошибки в поведении? К этой теме обратились психологи.
Установки в вашей голове
Разберемся, почему женщина хочет, но не может выйти замуж. Мы все живем, опираясь на прошлый опыт. В прошлой жизни вполне может стоять у девушки запрет на любовь. Почему? Потому что был болезненный опыт, после которого женщина сказала себе: «Я больше никогда не допущу повторения, я не хочу, чтобы было так же больно! Больше никогда!» И все, условная печать поставлена. С этой установкой внутренней, не всегда осознаваемой, женщина живет и боится отношений. Конечно, нужно и можно исправлять эти глубинные убеждения.
Второй момент, когда женщина хочет отношений, но бессознательно, по разным причинам, боится потерять часть себя — и уходит от них. Многие незамуженные предпочетают свободу. Женщины боятся потерять свою свободу в отношениях, боятся, что им придется подстраиваться, от чего-то отказываться. Плюс убеждения. Из серии: нет отношений, значит, не будет и предательства, не придется страдать, как тогда. То есть у каждой одинокой женины есть скрытая выгода, почему она сейчас не в отношениях. И тут задача только одна: убрать негативные установки и проработать страхи.
Еще один вариант: родовая история. Это шаблон поведения, который повторяется по женской линии в семье. Когда бабушка родила дочь и рано развелась, всю жизнь воспитывая ее в одиночку. Затем дочь выросла. Вышла замуж, родила, ее брак тоже закончился разводом — все женщины в семье не могут построить крепкую семью, они передают друг другу привычный сценарий. Другими словами, стоит запрет на счастье. И тогда нужно работать именно с этим семейным шаблоном.
Повышайте собственную ценность
Немаловажный момент: подчас женщины не готовы брать на себя ответственность. А ведь любые отношения это предполагают. То есть немало женщин вокруг, которые считают, что мужчина должен им по определению. Они хотят только брать, но самим им дать нечего, они не соответствуют мужчине, на которого претендуют. И мужчины, поверьте, чувствуют, когда ими хотят только пользоваться.
Сейчас очень богатые успешные мужчины, устраивая личную жизнь с помощью посредников, условных свах, сразу говорят: познакомьте меня с успешной женщиной, которая сама работает и зарабатывает. А не с той, что будет вытягивать ресурс. Стоит помнить, что женщина должна уважать и почитать своего мужчину. Тогда он будет стараться для нее, расти и покорять миры, становиться более успешным. Речь идет о достойных мужчинах, а не о тех, что женщины тянут на себе, рассуждая: «пусть плохенький, да мой».
Женщина должна повышать свою ценность. В отношениях оба партнера должны развиваться. Не нужно искать мужчину, чтобы решить свои проблемы и сесть ему на шею. Не нужно тащить на себе алкоголика или наркомана, надеясь, что человек вдруг изменится. Развивайтесь, работайте над собой — станьте звездой (для самой себя, в своих глазах), и мужчины к вам потянутся.