Ոմանց համար սերն ասոցացվում է գեղեցիկ ռոմանտիկ հեքիաթի հետ, իսկ ոմանց համար այն դառնում է մղձավանջ։ Անպատասխան սերը ցավալի ու տանջող զգացում է։ Կարծում ենք՝ շատերը ծանոթ են դրան։
Անպատասխան սիրո և մերժվածության զգացումը բոլորն էլ տարբեր կերպ են փորփում հաղթահարել։ Որոշ մարդիկ անմիջապես փորձում են նոր հարաբերություններով «մոռանալ իրենց հետ տեղի ունեցածը», իսկ ոմանք ցուցաբերում են դիտավորյալ անտարբերություն կամ, ընդհակառակը, անզուսպ մոլագար ուրախություն: Բայց դուք չպետք է խաբեք ինքներդ ձեզ, մերժված լինելը ցավ է պատճառում:
Քայլ 1. Ընդունեք խնդիրը
Ընդունեք, որ ձեզ մերժել են. սա կլինի անտանելի զգացմունքներից ազատվելու առաջին քայլը։ Մարդիկ, ովքեր կարողանում են ընդունել մերժման փաստը և ուժ են գտնում վերլուծելու ներքին փորձառությունների ողջ մղձավանջը, ի վերջո դառնում են ավելի հասուն, ավելի լիարժեք և ազատ:
Դուք պետք է կարողանաք ինքներդ ձեզ ասել. «Ես հուսահատված եմ և ոչինչ չեմ կարող անել այս հարցում»: Նման իրավիճակում հուսահատ զգալն անկեղծորեն ավելի բնական է, քան ձևացնելը, թե ոչինչ չի պատահել: Դա նույնն է, ինչ փորձում ես աշխարհին ապացուցել, որ դու սրտին գնդակ ստացած տերմինատոր ես:
Գտեք մեկին, ում հետ կկարողանաք կիսել ձեր ցավը: Մի վախեցեք՝ և կիսվեք այդ մասին մտերիմի կամ հոգեբանի հետ:
Շատ ավելի շատ մարդիկ են ապրել մերժված լինելու զգացումը, քան դուք կարծում եք:
Քայլ 2. Մի ճնշեք ձեր զգացմունքները
Դուք կարող եք զգալ ցավ, զայրույթ, հուսահատություն և անօգնականություն: Շատ մարդիկ, երբ բախվում են ցավալի փորձություններին, փորձում են կոնսերվացնել, սառեցնել դրանք։ Եվ այդպես զգացմունքները պահպանվում են երկար ժամանակ, բայց դրանք ինքնուրույն չեն անհետանում, այլ մնում են ներսում։
Մնալով ներսում, մերժված, ինչպես դուք, դրանք հաճախ կարող են պայթել հոգեսոմատիկ խանգարումների տեսքով։ Կարիք չկա դրանք ձեր ներսում կրել։ Ի վերջո, ձեր զգացմունքները ոչ մի տեղ չեն անհետացել, ինչը նշանակում է, որ դրանք, այսպես թե այնպես, կձգտեն դուրս գալ ամենաանպատեհ պահին՝ զայրույթի անսպասելի պոռթկումի, մանրուքների պատճառով դյուրագրգիռության կամ ամենափոքր բաների պատճառով արցունքների տեսքով:
Այս արձագանքները ձեզ նույնպես անհավասարակշռված կթվանին, այնպես որ մի փակվեք: Ավելի լավ է դեմ առ դեմ դիմակայել հուսահատությանը։
Քայլ 3. Պատճառները ձեր մեջ մի փնտրեք
Շատ հաճախ մերժման հետ կապված զայրույթը կարող է ուղղված լինել դեպի ներս: Դուք մերժվել եք տղամարդու կողմից, և զգում եք, որ դա տեղի է ունեցել, քանի որ ձեզ հետ ինչ-որ բան այն չէ: Այնուամենայնիվ, մերժումը ձեր մեղքը չէ: Այն մարդը, ում հավանել էիք, չէր կիսում ձեր զգացմունքները ոչ այն պատճառով, որ նա այդքան յուրօրինակ էր, իսկ դուք՝ թերությունների մի ամբողջական փաթեթ: Մենք պարզապես չենք կարող բոլորին գոհացնել, նույնիսկ, եթե դա ի սրտե ցանկանանք:
Եթե դուք զայրացած և վիրավորված եք մեկի հանդեպ, ով մերժել է ձեզ, փորձեք երկար չանդրադառնալ այդ զգացմունքներին: Հասկացեք, որ այդ զգացմունքները հավերժ չեն տևում:
Մերժման ցավը կարող է ժամանակավորապես խանգարել ձեզ այլ մարդկանց հետ շփվելուց, հնարավոր է սկսեք վախենալ, որ նոր հարաբերություններում ձեր զգացմունքները կարող են կրկին մերժվել: Բայց այս վախը կանցնի։
Իսկ եթե ոչ, և ցավի զգացումը շարունակում է հետապնդել և հյուծել ձեզ, ապա արժե օգնություն խնդրել:
Հնարավոր է՝ պատահական չէ, որ դուք ընտրում եք հենց այն տղամարդկանց, ովքեր մերժել են ձեր զգացմունքները։ Պարզեք, թե ինչու է դա տեղի ունենում: Եթե կյանքում ինչ-որ սցենար կրկնվում է կանոնավոր հաճախականությամբ, ուրեմն դա ինչ-որ բանի համար է պետք։
Քայլ 4. Ըմբռնում, որ դուք ավելիին եք արժանի, քան տառապանքը
Հասկացեք, որ եթե ձեր ժամանակը ծախսվում է տառապանքի կամ անհաջող փորձերի վրա՝ հասնելու մեկի սիրուն, ով չի կիսում ձեր զգացմունքները, ապա երբեք չեք գտնի մեկին, ով կսիրի ձեզ: Փորձեք մոռանալ ձեր նախկին սիրուն, անկախ նրանից, թե դա ձեր առաջինն էր, թե չորրորդը:
Քայլ 5. Մի փորձեք փոխվել
Պարտադիր չէ, որ դուք դառնաք այն մարդը, ում կարծում եք, որ ձեր հավանած տղամարդը ցանկանում է տեսնել իր կողքին: Եթե ձեր զգացմունքներն անմիջապես մերժվեցին, մի փորձեք ստիպել մարդուն սիրահարվել ձեզ՝ ձեր մեջ ինչ-որ բան փոխելով, դա դժվար թե օգնի: Նրանք սիրում են ոչ թե ինչ-որ բանի համար, այլ ինչ-որ մեկին՝ իրենց արժանիքներով ու թերություններով:
Դա տվյալ պահին է, որ կարող է թվալ, թե աշխարհում միայն ցավ ու հուսահատություն կա, բայց կանցնի ժամանակ, և դուք կզարմանաք՝ տեսնելով, որ այլևս չեք զգում անպատասխան սիրո տանջանքները: Իսկ հետո ինքներդ որոշեք, թե արդյոք եկե՞լ է ժամանակը նոր հարաբերությունների համար, որոնցում երկու հոգի սեր կզգան։

06.03.2025 Психологи предлагают инструкцию: как перестать страдать и дать себе шанс встретить взаимную любовь.
Для кого-то любовь ассоциируется с прекрасной романтической сказкой, а для кого-то она становится кошмаром. Неразделенная, безответная любовь — чувство болезненное и мучительное. Я думаю, многие знакомы с ним.
Все по-разному пытаются справиться с ощущением безответной любви, с тем, что тебя отвергли. Кто-то сразу стремится «забыться» в новых отношениях, кто-то демонстрирует нарочитое безразличие или, наоборот, безудержное маниакальное веселье. Но обманывать себя не стоит, быть отвергнутым больно!
Шаг 1. Признать проблему
Признайтесь себе, что вас отвергли, это и будет первым шагом на пути избавления от невыносимых чувств. Люди, способные признать факт отвержения и найти в себе силы проанализировать весь кошмар внутренних переживаний, в итоге становятся взрослее, целостнее и свободнее.
Нужно суметь сказать себе: «Я в отчаянии, я не могу ничего с этим сделать». Чувствовать отчаяние в такой ситуации, честно говоря, более нормально, чем делать вид, что ничего не произошло. Это все равно, что пытаться доказать окружающему миру, что ты Терминатор с пулевым ранением в сердце.
Найдите с кем разделить свою боль. Не бойтесь и поделитесь ею с близким человеком или психологом.
Людей, переживших отвержение, гораздо больше, чем вам кажется.
Шаг 2. Не подавлять свои чувства
Вы можете чувствовать боль, злость, отчаяние и беспомощность. Многие люди, сталкиваясь с болезненными переживаниями, пытаются их законсервировать, заморозить. И в таком виде чувства хранятся долго, но они не исчезают сами собой, они остаются внутри.
Оставаясь внутри, отвергнутыми, как и вы сами, они часто могут прорываться наружу в виде психосоматических расстройств. Не надо носить их в себе. Ведь ваши чувства никуда не исчезли, а значит, они так или иначе будут стремиться выйти наружу в самый неподходящий момент, в виде неожиданной вспышки гнева на пустом месте, раздражительности по мелочам или слез из-за малейшего пустяка.
Вам самой эти реакции будут казаться неадекватными, поэтому не надо закрываться. С отчаянием встречаться лучше лицом к лицу.
Шаг 3. Не искать причины в себе
Очень часто гнев, связанный с отвержением, может быть направлен внутрь себя. Вас отверг мужчина, и вам кажется, что это случилось, потому что с вами что-то не так. Однако отвержение — это не ваша вина. Тот, кто нравился вам, не разделил ваши чувства не потому, что он весь такой уникальный, а вы — комок недостатков. Просто мы не можем нравиться всем, даже если очень этого хотим.
Помните: в попытках понравиться кому-то, можно потерять собственную индивидуальность. И если отношения, о которых вы мечтали с этим мужчиной, не случились, это совсем не означает, что ничего подобного в вашей жизни не случится вообще.
Если вы испытываете гнев и боль по отношению к тому, кто вас отверг, постарайтесь не зацикливаться на этих чувствах слишком долго. Осознайте, что эти чувства не вечны.
Боль отвержения может временно мешать вам общаться с другими людьми, может возникнуть страх, что и в новых отношениях ваши чувства снова могут быть отвергнуты. Но этот страх пройдет.
А если нет и чувство боли будет преследовать и разрушать вас дальше, стоит обратиться за помощью. Может быть, вы не случайно выбираете именно тех мужчин, которые так и будут отвергать ваши чувства. Разберитесь, почему так происходит. Если какой-то сценарий с регулярной частотой повторяется в жизни, то он для чего-то нужен.
Шаг 4. Понять, что вы достойны большего, чем страдания
Поймите, если ваше время занято страданиями, либо безуспешными попытками добиться любви того, кто ваши чувства не разделяет, то вы никак не найдете того, кто полюбит вас. Постарайтесь забыть свою бывшую любовь, не важно, первая она или четвертая.
Шаг 5. Не пытаться измениться
Не надо становиться тем, кого, как вам кажется, хочет видеть рядом с собой понравившийся мужчина. Если ваши чувства отвергли сразу, не пытайтесь влюбить в себя человека, меняя что-то в себе, это вряд ли поможет. Любят не за что-то, а кого-то с его достоинствами и недостатками.
Это сейчас кажется, что в мире есть только боль и отчаяние, но пройдет время, и вы с удивлением обнаружите, что больше не чувствуете мук безответной любви. А дальше уже решите сами, пришла ли пора для новых отношений, в которых любовь будут чувствовать двое.