Ո՞վ է վճարելու. էթիկետի 6 կարևոր կանոն առաջին ժամադրությանը
Ի՞նչ պետք է իմանա յուրաքանչյուրը նախքան իր երազանքների տղամարդուն հանդիպելը։ Արդյո՞ք պետք է ուշանալ ժամադրությունից, ինչպես խորհուրդ են տալիս կին մարզիչները: Պե՞տք է սպասել, որ ձեր ուղեկիցը կանչի և վճարի տաքսիի համար:
Այս և այլ հարցերի վերաբերյալ ահա թե ինչ խորհուրդներ են տալիս բիզնես ոճի, էթիկետի և արարողակարգի ոլորտի մասնագետները։
Կանոն առաջին. ժամադրության ներկայացեք ժամանակին
Առաջին ժամադրությունը միմյանց ճանաչելու հնարավորություն է: Անհանգիստ սպասումը կարող է հակառակ ազդեցություն ստեղծել և վերածվել աճող գրգռվածության կամ, նույնիսկ, աննշան հիասթափության: Այդ իսկ պատճառով պետք է ժամադրության գալ, ինչպես ցանկացած հանդիպման, ժամանակին։
Բացառություն է խնջույքը Եվրոպայում, երբ արժե տանտիրուհուն տալ 15 րոպե՝ իր գործերն ավարտելու և ինքն իրեն նախապատրաստելու համար։ Այս դեպքում էլ կես ժամով ուշանալն է արդեն վատ է ընկալվում։
Երկրորդ կանոն. հարցրեք ձեր ուղեկցից, թե ով է վճարելու հաշիվը
Կինը կարող է առաջին ժամադրությանը վճարել իր համար, հատկապես այն երկրներում, որտեղ դա սովորական է (այս մասին պետք է նախօրոք իմանաք): Այնուամենայնիվ, դուք չպետք է համառ լինեք ձեր հաշիվը հնարավորինս արագ փակելու ցանկության մեջ, բայց լավ կլինի հարցնել այդ մասին: Ելնելով ձեր զուգընկերոջ արձագանքից՝ դուք կհասկանաք, թե որքանով է դա ընդունելի նրա համար և կգործեք ըստ իրավիճակի։
Ամեն դեպքում, պատրաստ եղեք վճարել ինքներդ ձեզ համար․ ազատեք ձեր ուղեկիցին հարկադրված գործողությունից։
Երրորդ կանոն. մի սպասեք, որ ձեզ համար տաքսի կանչեն
Եթե ժամադրությունը, ըստ ձեր ներքին զգացմունքների, որոշ չափով երկարել է, ապա սխալ չի լինի հանգիստ և բացահայտ ասել, որ կցանկանաք տուն գնալ, միաժամանակ շնորհակալություն հայտնելով հիանալի երեկոյի համար։ Միևնույն ժամանակ ավելի լավ է տաքսիի համար ինքներդ վճարեք։ Առաջին ժամադրության ժամանակ տղամարդուց ֆինանսապես կախված լինելը ինչ-որ առումով տարօրինակ գաղափար է, չէ՞ որ նախկինում ինչ-որ կերպ կարողացել եք առանց նրա:
Տղամարդը պարտավոր չէ նաև ձեզ տաքսիով մինչև տուն ուղեկցել։ Բացառություն կարող է լինել, երբ շատ ուշ ժամ է։ Այդ դեպքում նա կարող է նախաձեռնություն ցուցաբերել՝ համոզվելու, որ դուք ողջ-առողջ հասել եք տուն։
Չորրորդ կանոն․ մի ընդունեք թանկարժեք նվերներ
Եթե տղամարդը չի ցանկանում կնոջն անհարմար դրության մեջ դնել, ապա առաջին հանդիպմանը թանկարժեք նվերներ չպետք է տա։ Սա անտեղի է թվում առնվազն երկու պատճառով.
1. Մարդը չգիտի ձեր ճաշակները և կարող է սխալ նվեր ընտրել։
2. Դուք դեռ այնքան չեք մտերմացել միմյանց հետ, որ թանկարժեք նվեր ստանաք։
Ավելին, նման իրավիճակում աղջիկը կարծես մնում է պարտապանի դերում, ինչը կարող է անհարմարություն առաջացնել։ Եթե դուք հայտնվել եք այդպիսի իրավիճակում, ապա միանգամայն նորմալ է քաղաքավարի կերպով շնորհակալություն հայտնել ուշադրության համար, բայց հրաժարվել նվերից։
Կանոն հինգերորդ. շնորհակալություն հայտնեք ժամադրության համար և նշեք ձեր մտադրությունները
Երբ հեռանում եք առաջին ժամադրությունից և միևնույն ժամանակ շնորհակալություն հայտնում հիանալի երեկոյի համար, կարող եք այն ամփոփել երկու ձևով.
1. Պարզապես շնորհակալություն հայտնեք. «Շնորհակալություն հաճելի երեկոյի համար, պարզվում է, որ վաղը զբաղված օր ունեմ, ուստի կուզենայի տաքսի կանչել»:
2. Կամ շնորհակալություն հայտնելուց հետո ասեք՝ «Շնորհակալություն հաճելի երեկոյի համար։ Ես ուրախ կլինեմ կրկին տեսնել ձեզ»: Այս դեպքում դուք հասկացնում եք, որ ձեզ դուր է եկել այդ մարդը և կցանկանայիք շարունակել շփումը:
Կանոն վեցերորդ. ժամադրությունից կարող եք առաջինը գրել
Չկան կանոններ այն մասին, թե ով պետք է առաջինը գրի ժամադրությունից հետո՝ տղամարդը, թե կինը: Եթե տղամարդն անկեղծորեն ձեզ դուր է եկել, կարիք չկա նրան տանջել՝ արհեստական երկարատև դադար տալով, հանգիստ ինքներդ կարող եք գրել առաջինը։ Պարզապես խուսափեք կպչուն լինելուց, շփումը պետք է հնարավորինս ներդաշնակ շարունակվի:

17.10.2023 Что стоит знать каждой перед встречей с мужчиной мечты. Нужно ли опаздывать на свидание, как учат женские коучи? Стоит ли ждать, что спутник вызовет и оплатит такси?
На эти и другие вопросы, вот что советуют консультанты в сфере делового стиля, этикета и протокола.
Первое правило: приходите на свидание вовремя
Первое свидание — это возможность познакомиться друг с другом. Томительное ожидание может создать обратный эффект и перерасти в нарастающее раздражение или даже маленькое разочарование. Именно поэтому приходить на свидание, как и на любую встречу, нужно вовремя.
Исключением — застолье в Европе, когда стоит дать хозяйке 15 минут, чтобы закончить хлопоты и прихорошиться. При этом опоздание на полчаса уже будет плохим тоном.
Второе правило: спросите спутника, кто оплатит счет
Девушка может платить за себя на первом свидании, особенно в странах, где это принято (об этом стоит узнать заранее). Однако не стоит проявлять настойчивость в желании как можно быстрее закрыть счет самостоятельно, но спросить об этом будет хорошим тоном. По реакции партнера вы поймете, насколько для него это приемлемо и поступите по ситуации.
В любом случае, будьте готовы заплатить за себя сами, освободите своего спутника от вынужденной позиции.
Третье правило: не ждите, что вам вызовут такси
Если свидание, по вашим внутренним ощущениям, несколько затянулось, не будет ошибкой спокойно и открыто сказать о том, что вам хотелось бы поехать домой, параллельно поблагодарив за прекрасный вечер. При этом за такси лучше платить за себя самой. Зависеть от мужчины финансово на первом свидании — какая-то странная затея, ведь вы справлялись как-то до этого без него.
Провожать до дома на такси мужчина вас также не обязан. Исключением может стать очень позднее время. Тогда он может проявить инициативу с целью убедиться, что вы доберетесь до квартиры в целости и сохранности.
Четвертое правило: не принимайте дорогие подарки
Если мужчина не хочет поставить девушку в неловкое положение, он не станет дарить дорогие подарки на первой встрече. Это, как минимум, выглядит неуместно по двум причинам:
1. Человек не знает ваших вкусов и может не угадать с выбором подарка.
2. Вы пока не стали друг другу настолько близки, чтобы дарить дорогой подарок.
Более того, в подобной ситуации девушка как будто остается в положении должницы, что может вызвать дискомфорт. Если же вы попали в такое положение, вполне нормально вежливо поблагодарить за внимание, но отказать в презенте.
Пятое правило: поблагодарите за свидание и обозначьте свои намерения
Когда вы расходитесь после первого свидания и параллельно благодарите за прекрасный вечер, вы можете закончить фразу двумя способами:
1. Просто поблагодарить: «Спасибо за приятный вечер, нак сложилось, что завтра у меня насыщенный день, поэтому я хотела бы вызывать такси».
2. Или поблагодарив, сказать: «Спасибо за приятный вечер. Я с удовольствием увижусь с вами еще раз». В этом случае вы даете понять, что человек вам понравился, и вы хотели бы продолжить общение.
Шестое правило: вы можете написать первая после свидания
Нет правил, кто должен выходить на связь после свидания — мужчина или женщина. Если человек искренне вам понравился, не нужно мучать его, создавая искусственную долгую паузу, смело пишите первой. Только избегайте навязчивости, общение должно продолжиться максимально гармонично.