Աշխարհում ամեն հինգերորդ հղիություն ավարտվում է վիժումով․ խորհուրդներ գինեկոլոգից
Վիժումը հղիության ընդհատումն է առանց արտաքին միջամտության՝ բեղմնավորման պահից մինչև այն ժամանակահատվածը, երբ պտուղը կարող է գոյություն ունենալ մոր մարմնից դուրս: Վիժումն այդքան էլ հազվադեպ երեւույթ չէ։ Վիճակագրության համաձայն՝ աշխարհում ամեն հինգերորդ հղիություն այսպես է ավարտվում։
Ըստ գինեկոլոգ-էնդոկրինոլոգ Ելենա Գևորկովայի՝ կախված հղիության ժամկետից՝ առանձնանում են վաղ վիժումներ՝ մինչև 12 շաբաթ և ուշ՝ մինչև 22 շաբաթ։ Եթե վիժումն առաջինը չէ, այսինքն՝ երկու կամ ավելի հղիություններ անընդմեջ ընդհատվել են ինքնաբուխ, դրանք խոսում են սովորական վիժման մասին։
«Ցանկալի հղիության ընդհատումը միշտ էլ ողբերգություն է կնոջ և ընտանիքի համար․ ծանր սթրեսը ոչ այնքան ֆիզիկական է, որքան բարոյական: Կորուստն առաջացնում է փորձառությունների կասկադ՝ մեղքի զգացում, թերարժեքության զգացում, չարդարացված հույսեր, ապագա կորուստների վախ: Սա կնոջ բարոյական հավասարակշռության, սիրելիների, բժշկի հետ հարաբերությունների թույլ կողմերի բացահայտման շրջան է»,- նշում է Ելենա Գևորկովան։
Պերինատալ կորուստը կնոջ կյանքի ամենախորը վնասվածքներից է, և հղիության տևողությունը էմոցիոնալ փորձառությունների տեսանկյունից մեծ նշանակություն չունի՝ այն միշտ ցավոտ է: Եվ դա նորմալ է: Բայց… հաստատ կգա նոր հղիություն պլանավորելու ժամանակնը: Եվ սա ողջամիտ գործողությունների, հանգիստ վերաբերմունքի ժամանակն է։
Վաղ վիժում․ ի՞նչ հետեւություններ պետք է անել
Որքան էլ տարօրինակ է, բայց հղիության վաղ ընդհատման մեջ, ըստ մասնագետի՝ ևս կարելի է դրականը տեսնել, այդ թվում՝ բնական ընտրության մեխանիզմների պատշաճ գործունեություն, ծանր բազմաթիվ արատներով երեխաների ծննդյան կենսաբանական կանխարգելում, զույգի պտղաբերության հաստատում (բեղմնավորվելու ունակություն)։
Ինչու՞ դա տեղի ունեցավ:
Սա ամենատարածված հարցն է, որն առաջանում է վիժման ժամանակ...
Ելենա Գևորկովայի ներկայացմամբ՝ 90%-ի դեպքերում հղիության վաղաժամկետ դադարեցումը կապված է գենետիկ գործոնի՝ քրոմոսոմային և գենային անոմալիաների հետ։ Շատ հազվադեպ դեպքերում ծնողները «սխալ» քրոմոսոմային հավաքածուի կրողներ են, ինչը պտուղը դարձնում է ոչ կենսունակ: Հիմնականում գենետիկական փոփոխությունները պատահական խզումներ են, որոնք տեղի են ունենում բջիջների բաժանման ժամանակ: Սա հանգեցնում է սաղմի բազմաթիվ արատների առաջացմանը՝ կյանքի հետ անհամատեղելի։ Իմաստուն բնությունն ուղղում է սխալն ու սկսում ինքնաբուխ աբորտի գործընթացը։
Վաղ փուլում հղիության ընդհատման պատճառները, որոնք կապված չեն գենետիկական անոմալիաների հետ, ընդհանուր առմամբ չեն գերազանցում 10%-ը. դրանք կարող են լինել հորմոնալ (մասնավորապես շաքարային դիաբետ կամ հիպոթիրեոզ և այլն), սեռական օրգանների զարգացման անոմալիաներ, արգանդի պաթոլոգիա (ենթամեկուսային ֆիբրոմա, պոլիպներ, սինեխիա և այլն), թրոմբոֆիլային ու իմունաբանական գործոններ, վարակիչ հիվանդություններ։
Ինչ չպետք է անել
Կարճաժամկետ կտրվածքով մեկ կամ նույնիսկ երկու ընդհատված հղիությունը չի փոխում ախտորոշումը, կինը դեռ մնում է «պլանավորման» կարգավիճակում՝ առանց անամնեզի սրման։ Այս պարագայում մասնագետը նշում է, թե ինչ չպետք է անել, մասնավորապես․ հուսահատվել և տառապել, վիժման մեղավորին «գտնել և պատժելու» համար տոննաներով անալիզներ հանձնել, բժշկից բժիշկ գնալ ՝ ապագա հղիության հաջողությունն ապահովելու համար։ Պետք չէ մեղադրել ինքդներդ՝ ձեզ, ամուսնուն, ինքնաթիռ/գնացք/վերելակին, սպորտին, փռշտացող գործընկերներին, խենթ հարևանին, անուշադիր բժիշկին, իրավիճակը երկրում և աշխարհում։
Կարիք չկա «ամեն դեպքում» խմել դյուֆաստոն, ասպիրին, մետիպրեդ, կուրանտիլ և այլն, գրբացի մոտ գնալ, նոր հղիության պարագայում ամբողջ ուժով սկսել բուժվել, որպեսզի նախկին կորստի փորձը չկրկնվի։
Ինչ պետք է անել
Դիմեք հոգեբանի։ Ըստ գինեկոլոգի՝ սա ամենակարևորն է, քանի որ միայն մասնագետն է ի վիճակի օբյեկտիվորեն գնահատել կնոջ հոգե-հուզական վիճակը և տալ ճիշտ առաջարկներ և խորհուրդներ։
Հարկավոր է դիմել գինեկոլոգի, անցնել անհրաժեշտ հետազոտություն՝ ըստ նրա նշանակման։
Պետք է դիմել նաև համակցված հիվանդությունների մասնագետներին (եթե արդեն կան էնդոկրին կամ այլ խնդիրներ)։
Սկսել նվազագույն չափաբաժիններով ֆոլաթթու և վիտամին D ընդունել (եթե այլ բան առաջարկված չէ)։
Կարևոր է փնտրել և գտել աջակցություն՝ ձեր, զուգընկերոջ, հարազատների, ընկերների, բժիշկների մեջ։
Ի վերջո՝ հեռացնել օվուլյացիայի մասին հավելվածը: Գնեք կարմիր զգեստ, սիրեք կյանքը և վստահ եղեք, որ անպայման կհանդիպեք ձեր մանկիկին։
Ելենա Գևորկովայի խոսքով՝ ընդհատված հղիությունն ամենափխրուն, նուրբ և զգայուն թեմաներից մեկն է: Անզգույշ արտահայտությունը, անհարմար դիտողությունն այս ժամանակահատվածում կարող է ցավ պատճառել։ Կարևոր է միշտ լինել միմյանց նկատմամբ մեղմ, հանդուրժող և քաղաքավարի՝ միգուցե հենց այդ պահին ինչ-որ մեկը մեծ անտեսանելի ցա՞վ է ապրում...

16.02.2023 Выкидыш – это прерывание беременности без постороннего вмешательства с момента зачатия до срока, при котором плод способен существовать вне организма матери. Выкидыш - не такое уж редкое явление. По статистическим данным, каждая пятая беременность в мире заканчивается именно так.
По со словам гинеколога-эндокринолога Елены Геворковой, в зависимости от сроков беременности различают ранний выкидыш - до 12 недель и поздний - до 22 недель. Если выкидыш уже не первый, т.е. две или более беременностей подряд прерывались самопроизвольно, говорят о привычном невынашивании.
«Прерывание желанной беременности – это всегда трагедия для женщины и семьи, тяжелый стресс – не столько физический, сколько моральный. Утрата запускает каскад переживаний: чувство вины, ощущение неполноценности, неоправданные надежды, страх будущих потерь. Это период обнажения слабых мест в моральном равновесии женщины, взаимоотношениях между близкими, с врачом»,- говорит Елена Геворкова.
Перинатальная потеря – одна из самых острых травм в жизни женщины, причем срок беременности с точки зрения душевных переживаний большого значения не имеет - больно всегда. И это нормально. Но… обязательно наступит пора планирования новой беременности. И это время разумных действий, спокойного отношения.
Ранний выкидыш - какие выводы?
Как ни странно, но в прерывании беременности на ранних сроках, по словам специалиста, можно увидеть и положительное, в том числе: правильная работа механизмов естественного отбора, биологическое предотвращение появления на свет детей с тяжелыми множественными пороками, подтверждение фертильности пары (способность к зачатию).
Почему это произошло?
Cамый частый вопрос, возникающий при выкидыше…
Пօ представлению Еленой Геворковой, о 90% случаев завершение беременности на раннем сроке связано с генетическим фактором - хромосомными и генными аномалиями. В очень редких случаях родители являются носителями «неправильного» хромосомного набора, что делает зародыш нежизнеспособным.
В основном генетические изменения - это случайные поломки, возникающие при делении клеток. Это приводит к возникновению у эмбриона множественных пороков развития, несовместимых с жизнью. Мудрая природа фиксирует ошибку и запускает процесс самопроизвольного аборта.
Причины прерывания беременности на раннем сроке, не связанные с генетической аномалией, в совокупности не превышают 10%։ они могут быть гормональные (в частности, сахарный диабет или гипотиреоз и т.д.), аномалии развития половых органов, патологии матки (субмукозная фиброма, полипы, синехии и т.д.), тромбофилический фактор, иммунологический фактор, инфекционные заболевания.
Что НЕ нужно делать
Одна и даже две прерванные беременности на малом сроке не меняют диагноз, женщина все равно остается в статусе «планирования» без какого-либо отягощения анамнеза. В этом случае специалист указывает, чего делать не следует։ отчаиваться и страдать, сдавать тонну анализов в поиске «найти и наказать» однозначную причину выкидыша, ходить от врача к врачу с целью гарантии успеха будущей беременности, винить себя, мужа, самолет/поезд/лифт, спорт, чихающего коллегу, сглазившую соседку, невнимательного врача, ситуацию в стране и мире․ Не надо «на всякий случай» пить дюфастон, аспирин, метипред, курантил и т.д., при наступлении новой беременности изо всех сил лечить ее, чтобы не повторился опыт предыдущей потери.
Что НУЖНО делать
Օбратиться к психологу! По словам гинеколога, это самое главное, потому что лишь профессионал в состоянии объективно оценить психоэмоциальный статус женщины и дать корректные рекомендации и советы․
Hеобходимо обратиться к гинекологу, провести необходимое обследование по его назначению.
Нужно обратиться к специалистам по сопутствующей патологии (если уже имеются эндокринные или иные проблемы, например).
Hачать прием фолиевой кислоты и витамина Д в минимальных дозировках (если нет иных рекомендаций).
Важно искать и находить поддержку - в себе, партнере, родственниках, друзьях, врачах.
В конце концов, удалить приложение по оценке овуляции! Kупить красное платье! Любить жизнь! И быть уверенной во встрече со своим малышом)
По словам Елены Геворковой, тема потерянной беременности - одна из самых хрупких, тонких, чувствительных. Неосторожная фраза, неловкое замечание в этот период могут ранить. Важно быть нежными, терпимыми и вежливыми друг к другу всегда, вдруг в этот самый миг кто-то проживает большую невидимую боль…