Տղամարդկային կարծիք․ «Երբեմն ինքներդ եք սպանում հարաբերությունները»
Տղամարդկանց շրջանում անցկացված հարցումը խնդիր է ունեցել պարզելու, թե ինչո՞ւ են երբեմն, նույնիսկ ծանոթության հենց սկզբում, նրանք կորցնում են հարաբերությունները շարունակելու ցանկությունը։ Նրանց պատասխանները մեկնաբանել է հոգեբանը։
Տղամարդկանց խոսքը
Տարածություն պահպանեք: Մենք սիրում ենք որսորդ լինել: Եթե ինչ-որ մեկին գրավում է համառ նախաձեռնողականությունը՝ հաղորդագրություններ, զանգեր, հանգստյան օրերը միասին անցկացնելու առաջարկներ, ամենայն հավանականությամբ, դուք հանդիպել եք «մամայի բալայի» հետ: Շատերը չեն ցանկանում հրաժարվել ձեզ նվաճելու հաճույքից:
Մանրամասնություններ մի պատմեք ձեր նախկինի և երեխաների մասին: Առաջինի հետ կապված ամեն ինչ պարզ է. մենք չենք ցանկանում որևէ մեկի հետ կիսել ձեր ուշադրությունը, թեկուզև՝ բացասական առումով: Եթե երեխաներ ունեք, ապա մենք նախ պետք է մտերմանանք ձեզ հետ, որպեսզի հետաքրքրվենք նրանց մասին խոսակցություններով:
Կյանքը մի ներկայացրեք որպես հերոսական պայքար հանգամանքների դեմ: Դա չի նշանակում, որ ապագայում չեք կարողանա մեզ վրա հույս դնել: Առաջին ժամադրություններին մենք ուզում ենք թեթևություն և խաղ:
Մեզ դուր չի գալիս, որ դուք ապրում եք ձեր նախկինի հետ, նույնիսկ, եթե ասում եք, որ վաղուց բաժանվել եք ու որպես ընկերներ եք տունը կիսում:
Եթե պատահաբար հանդիպում ենք ձեր նախկինին, մի փորձեք թաքնվել: Ձեզ երեխայի պես մի պահեք: Կախված ձեր փոխհարաբերությունից՝ կարող եք ձեւացնել, թե չեք նկատել նրան, կամ մոտենալ նրան և մեզ ծանոթացնել։
Երբ մենք հետ չենք զանգում կամ հաղորդագրություններ չենք ուղարկում, դրա պատճառը կա: Ամենայն հավանականությամբ, «խելքահան չենք եղել»: Մեզ հետ ոչ մի ճակատագրական բան չի պատահել, և կարիք չկա հստակեցնելու, թե արդյոք ամեն ինչ կարգի՞ն է: Մեզ պետք չէ որոնել կամ փրկել: Ձեր իրավունքն է շարունակել հարաբերությունները կամ դադարեցնել այն, եթե մենք անսպասելիորեն հայտնվենք:
Մի փորձեք ավելի լավը դարձնել մեզ: Մենք կորցնում ենք հետաքրքրությունը, եթե հանդիպումից անմիջապես հետո որոշում եք անել դա: Առաջնորդելու բոլոր փորձերը, բացատրելը, թե ինչպես վարվել, ինչ ասել կամ անել, վատ կանդրադառնա հարաբերությունների վրա, եթե դուք չեք հանդիպում մի մարդու հետ, ով ձեր մեջ տեսնում է ոչ թե հավասար զուգընկեր, այլ մորը փոխարինող:
Ընտանեկան հոգեբանի մեկնաբանությունը
Պատասխանները ցույց են տալիս, որ տղամարդիկ ցանկանում են կանանց մոտ տեսնել ինքնաբուխ արձագանքներ, ինքնավստահություն և ինքնահարգանք: Նրանց հետաքրքրում է այնպիսի կինը, որը կանացիությունը հասկանում է ոչ թե որպես կամքի բացակայության դրսևորում և իր կյանքի համար պատասխանատվությունը ուրիշին վերապահելու ցանկություն, այլ խաղալու պատրաստակամություն, որում տղամարդը պետք է հասնի ռոմանտիկ միության իրավունքին:
Պատահական չէ, որ տղամարդիկ առաջնահերթություն են տալիս հեռավորությունը (ինչը չպետք է շփոթել անտարբերության կամ մեծամտության հետ): Այս որակը նրանց թույլ է տալիս հոգ տանել և փնտրել փոխադարձություն՝ դրանով իսկ հաճույք ստանալով առնականության դրսեւորումից: Եթե կողմերից մեկը հանկարծ հեռանում է (գուցե նույնիսկ առանց հետաքրքրությունը կորցնելու, պարզապես՝ անձնական տարածքի կարիք ունենալու պատճառով), ապա, փորձելով ամեն գնով պահպանել միությունը, մենք սխալ ենք թույլ տալիս: Դա ընդգծում են տղամարդիկ՝ նշելով, որ իրենք չեն սիրում չափազանց համառ հաղորդագրություններն ու զանգերը: Նույնիսկ, եթե պաշտոնապես շարունակում է քաղաքավարի պատասխանել, այսուհանդերձ նա սառն է:
Ընդ որում, այդ պարագայում կինը սկսում է արդարացնել իրեն. առաջացող ներքին հոգեբանական պաշտպանությունը նրան համոզում է, որ իրականում զուգընկերը ցանկանում է իր հետ լինել, պարզապես տարբեր պատճառներով վախենում է դա ընդունել։ Սա սպառնում է լուրջ հոգեբանական վնասվածքով. փորձելով ամեն գնով միավորվել մի մարդու հետ, ով չի ցանկանում մեզ հետ լինել, մենք ոչնչացնում ենք մեր անհատականության սահմանները: Հետագայում մեծ ներքին աշխատանք կարող է պահանջվել՝ ինքնագնահատականը վերականգնելու համար:

Мужское мнение: «Иногда вы сами убиваете отношения»
16.02.2021 В ходе опроса, проведенного среди мужчин, хотели выяснить, почему иногда, даже в самом начале знакомства, у них пропадает желание продолжать отношения. Их ответы прокомментировал психолог.
Слово мужчин
Сохраняйте дистанцию. Нам нравится быть охотниками. Если кого-то привлекает настойчивая инициатива — сообщения, звонки, предложения вместе провести выходные, — вы, скорее всего, столкнулись с маменькиным сынком. Большинство не хочет отказывать себе в удовольствии добиваться вас.
Не рассказывайте в подробностях о бывшем и детях. С первым все понятно: мы не хотим ни с кем делить ваше внимание, пусть даже негативное. Если у вас есть дети, мы должны сначала сблизиться с вами, чтобы увлечься разговорами о них.
Не демонстрируйте жизнь как героическую борьбу с обстоятельствами. Это не значит, что в будущем вы не сможете на нас положиться. На первых свиданиях хотим легкости и игры.
Нам не нравится, что вы живете с бывшим, даже если сообщаете, что давно расстались и делите дом как друзья.
Если мы случайно встретили вашего бывшего, не пытайтесь спрятаться. Не ведите себя как ребенок. В зависимости от того, какие между вами отношения, можете сделать вид, что не заметили его, или подойти к нему и нас познакомить.
Когда мы не перезваниваем и не пишем, на это есть причина. Скорее всего, нас «не зацепило». С нами не случилось ничего смертельного и не надо уточнять, все ли в порядке. Нас не нужно ни искать, ни спасать. Ваше право — продолжать отношения или прервать, если мы неожиданно появляемся.
Не пытайтесь нас улучшить. Мы теряем интерес, если вскоре после знакомства вы решаете это сделать. Все попытки начать руководить, объяснять, как надо себя вести, что говорить или делать, обернутся для отношений плачевно, если вы не встречаетесь с человеком, который видит в вас не равного партнера, а замену матери.
Комментарий семейного психолога
Ответы показывают: мужчины хотят видеть в женщинах спонтанность реакций, уверенность в себе и самоуважение. Им интересна женщина, которая понимает женственность не как проявление безволия и желания переложить на другого ответственность за свою жизнь, а как готовность к игре, в которой мужчина должен заслужить право на романтический союз.
Мужчины неслучайно поставили дистантность (что не стоит путать с безразличием или высокомерием) на первое место. Это качество позволяет им ухаживать и добиваться взаимности, получая тем самым удовольствие от проявления маскулинности. Если одна из сторон неожиданно отстраняется (быть может, даже не теряя интерес, а просто нуждаясь в личном пространстве), то, пытаясь сохранить связь любой ценой, мы совершаем ошибку. Это демонстрируют мужчины, отмечая, что им не нравится излишняя настойчивость в сообщениях и звонках. Даже если формально он продолжает вежливо отвечать, становится холоден.
Женщина при этом начинает оправдывать себя: возникающие внутренние психозащиты убеждают ее, что на самом деле партнер хочет быть с ней, просто по разным причинам боится это признать. Это грозит серьезной психологической травмой: пытаясь во что бы то ни стало слиться с человеком, который не хочет быть с нами, мы разрушаем границы своей личности. В дальнейшем может потребоваться большая внутренняя работа, чтобы восстановить самооценку.