Ի՞նչ անել ֆիզարձակուրդից հետո․ ինչի՞ հետ է հնարավոր բախվել
Ֆիզեոլոգիական արձակուրդն ավարտվել է: Ի՞նչ անել հետո: Շատ կանայք իրենց տալիս են այդ հարցը: Շատերը հոգնել են նստել 4 պատերի մեջ՝ երեխայի հետ:
Վերջապես մի քիչ մեծացել է, գնում է մանկապարտեզ կամ տատիկի խնամքին մնալ: Այժմ կարելի է մտածել աշխատանքային գործունեության մասին: Ոմանք գնում են աշխատանքի ֆինասնական դժվարություններ չունենալու համար, ոմանք ձգում է գործով զբաղվելու մղումը: Ոմանք ֆիզարձակուրդից հետո վերադառնում են նախկին աշխատավայր, ոմանք նոր աշխատանք են փնտրում: Ամեն դեպքում՝ կանանց մեծամասնությունը դուրս է գալիս աշխատանքի:
Ինչի՞ հետ կարող եք բախվել
Առաջին հերթին, ծանր է հարմարվել նոր աշխատավայրում կամ նույնիսկ հին տեղում, քանի որ այդտեղ էլ տեղի են ունենում փոփոխություններ, գալիս են նոր մարդիկ:
Երկորդը, ծանրաբեռնվածությունը երկու անգամ ավելանում է․ այժմ կինը նաև աշխատող է, սակայն այլևս երբեք չի դադարում մայրիկ լինելուց:
Երրորդը, չեն ավարտվում երեխաների հիվանդությունները, առավել ևս՝ մանկապարտեզ հաճախող: Այս ամենը խանգարում է աշխատանքային գործունեությանը, ինչը և դուր չի գալիս գործատուներին: Արդյունքում՝ դա կարող է բերել աշխատանքից ազատման:
Ինչպե՞ս հաղթահարել այս ամենը
Առաջին հերթին պետք է հավաքվել և չհուսահատվել: Հոգեբանները խորհուրդ են տալիս գնահատել բարդացած կյանքը, որպես համակարգչային խաղի ավելի բարդ մակարդակ, որը դժվար անցանելի է, սակայն հնարավոր է դա անել և անցնելուն պես պարտադիր մրցանակ է սպասվում: Ամեն ինչ կարելի է հաղթահարել, եթե ջանքեր գործադրել:
Եթե աշխատանքի անցնելու ոչ մի հնարավորություն չկա,  իսկ մայրիկին անհրաժեշտ է գումար վաստակել, ապա գոյություն ունեն մի քանի այլընտրանքային տարբերակներ:
Կարելի է, օրինակ, զբաղվել ցանցային մարկետինգով: Աշխատանքային գրաֆիկը կինն ինքն է ընտրում, այսինքն՝ այն ազատ է: Գոյություն ունեն մի շարք կոսմետիկ ընկերություններ, որոնք իրենց ապրանքը վաճառում են  խարհրդատուների միջոցով:
Մեկ այլ տարբերակ է կես դրույքով կամ կես օրով աշխատանք գտնելը: Օրինակ, կարելի է նստել ուրիշի երեխաների հետ, դիմավորել, տանել ուրիշ երեխաներին դպրոց, տան համար աշխատանք վերցնել:
Երրորդ տարբերակը սեփական գործ սկսելն է: Կարող եք ընկերություն ստեղծել, որն, օրինակ, կզբաղվի միջոցառումների կազմակերպմամբ: Եթե չունեք կազմակերպչական ջիղ, փորձեք համացանցով գումար աշխատել: Օրինակ, պատվերով հոդվածներ գրել, համատեղ գնումներ կազմակերպել:
Բացի այդ՝ սեփական զբաղմունքը նույնպես կարելի է վերածել շահավետ բիզնեսի: Այժմ շատ տարածված են ձեռքի տարբեր աշխատանքները:
Անհրաժեշտ է ուղղակի մտածել ու գտնել այն գործը, որով ցանկանում եք զբաղվել և որով կարող եք գումար աշխատել:

Что делать после декрета? С чем предстоит столкнуться?
Декретный отпуск закончился. Что дальше? Немало женщин задаётся подобным вопросом. Многие просто устали сидеть в четырех стенах и быть приложением к ребенку.
Наконец, дети немного подросли и определены в сад или же на попечение бабушек (нянь). Теперь можно задуматься о продолжении, а для кого-то, и о начале трудовой деятельности. Кого-то толкает на работу нехватка денег в семье, кого-то – жажда деятельности. Одни выходят после декретного отпуска на свое предприятие, другие – ищут новую работу. В любом случае, большинство женщин выходят на работу.
С чем же предстоит столкнуться?
Во-первых, тяжело проходит адаптация на новой работе или же на старом месте в связи с произошедшими за время отсутствия изменениями и появившимися новыми людьми.
Во-вторых, нагрузка становится вдвое больше – женщина теперь ещё и работник, кроме того, что она не перестаёт быть мамой.
В-третьих, непрекращающиеся детские простуды, ангины в холодное время года (которые являются неизменными спутниками деток, посещающих садики) совершенно выбивают из рабочей колеи и не особенно нравятся работодателям, что в конечном итоге может привести к увольнению с занимаемой должности.
Как же справиться со всем этим?
Для начала, нужно взять себя в руки и не раскисать! Психологи советуют расценивать усложнившуюся жизнь, как более сложный уровень компьютерной игры, который является тяжелым для прохождения, но выполнимым и по завершению которого обязательно ждёт бонус. Все можно преодолеть, если очень постараться.
Если же на работе остаться или устроиться на новую не представляется никакой возможности, а деньги зарабатывать кроме молодой мамы больше некому, то существуют несколько альтернативных вариантов.
Можно, например, заняться сетевым маркетингом. График работы женщина выбирает сама, т.е. он свободный.
Существует великое множество косметических фирм, предлагающих продукцию через своих консультантов.
Другой вариант – подработки на полставки или на полдня. Как пример – сидеть с чужими детками (опыт уже есть), встречать (провожать) чужих детей из школы, работа домохозяйкой (поваром) в частных домах, брать работу на дом.
Третий вариант – организовать собственное дело. Например, создать фирму, деятельность которой организация и проведение банкетов. В конце концов, практически, в любом городе найдутся фирмы и предприятия, которые закажут хотя бы проведение новогоднего банкета.
Если нет организаторской жидки, попробуйте зарабатывать в интернете. Например, писать статьи на заказ, создавать совместные покупки,
Кроме того, собственное хобби тоже можно превратить в доходный бизнес. Сейчас пользуются огромной популярностью различные хенд-мейд изделия — будь то мыло ручной работы или оригинальная декупажная фоторамка.
Необходимо просто задуматься, найти дело, которым хочется заниматься и за которое приятно получать деньги. Дерзайте!