Սորբոնի և Էքսեթերի համալսարանների, ինչպես նաև Ինֆորմատիկայի և ավտոմատիկայի ուղղությամբ հետազոտությունների ֆրանսիական ինստիտուտի գիտնականները բացահայտել են, որ ամբոխից չառանձնանալու ցանկությունը մեզ ստիպում է սխալ որոշումներ կայացնել:
Մարդիկ ուրիշի կարծիքի վրա հիմնվում են ավելի, քան սեփական զգացողությունների: Դրան հանգեցրել է զարգացման գործընթացը, հաղորդում է The Times of Malta-ն:
Մասնագետները սոցիալական ինֆորմացիայի զարգացման մեխանիզմները հետազոտելու համար կիրառել են մաթեմատիկական մոդելներ: Պարզվել է, որ ուրիշի ազդեցության տակ ընկնելը շատ հեշտ է: Գիտնականների հետևություններն արտահայտում են անձնական և կոլեկտիվ շահերի դասական հակամարտությունը: Այդ հակամարտությունը կարող է պատճառ դառնալ նոր պայմաներին հարմարվելիս խորընդոտների առաջացման համար:
«Հոտային ինստիկտի» պատճառով շատերը կրկնօրինակում են ուրիշներին, և ոչ թե ինքնուրույն ընտրություն կատարում: Այդպիսի ռազմավարությունը հանգեցնում է ամենատարբեր փոփոխությունների նկատմամբ զգացականության նվազմանը: Դա օգտակար է շատ իրավիճակներում, օրինակ, ուրիշների կարծիքների հիման վրա ընտրում ենք հեռախոս: Սակայն, եթե անձնական համոզմունքները հակասում են ուրիշների կարծիքին, ապա խնդիրներ են առաջանում:

Люди слишком зависят от мнения других, показало исследование
Ученые из Университета Сорбонны, Французского института исследований в области информатики и автоматики и Университета Эксетера выяснили: нежелание выделяться из толпы заставляет нас принимать неправильные решения.
Люди полагаются на мнение других больше, чем на свои собственные инстинкты. К этому привел процесс эволюции, сообщает The Times of Malta.
Специалисты использовали математические модели для изучения механизма развития социальной информации. Оказалось, попасть под влияние других очень легко. Выводы ученых отражают классический конфликт между личными и коллективными интересами. Этот конфликт может стать причиной возникновения трудностей в процессе приспособления к новым условиям.
Из-за "стадного инстинкта" многие повторяют за другими, а не делают выбор сами. Такая стратегия снижает чувствительность к различным изменениям. Она полезна во многих ситуациях, например, по отзывам можно быстро выбрать лучший телефон. Однако, если личные убеждения противоречат мнению других, возникает проблема.