Հայտնաբերվել է մերձավորների դավաճանությունը ներելու հատկության գիտական բացատրությունը
ԱՄՆ գիտնականները հայտնաբերել են, թե ինչու է մարդկանց մեծ մասը ներում մերձավորների թե ակնհայտ սխալները, թե դավաճանությունը: Պարզվել է, որ դրա համար պատասխանատու է գլխուղեղի համապատասխան բաժինը՝ այսպես կոչված «սովորույթների կենտրոնը»:
Հետազոտության հեղինակները՝ Լոս Անջելեսում Քալիֆորնիայի համալսարանի աշխատակիցները, էքսպերիմենտի մասնակիցներին հետաքրքիր սոցիալական խաղ են առաջարկել: Ընդ որում, կամավորներին ասել են, որ նրանք խաղալու են մարդու հետ, սակայն, իրականում, մարդիկ խաղացել են համակարգչի հետ:
Գիտնականները կարծում են, որ ծրագիրը կամ սկզբում, կամ վերջում դավաճանում էր խաղացողին: Եթե դա վերջում էր տեղի ունենում, մարդու ուղեղը հատուկ ռեժիմի էր անցնում, որտեղ մարդու գործողությունները կառավարում էր «մարդու սովորությունների» կենտրոնը: Արդյունքում՝ դավաճանությունը ներում էին: Եթե «դավաճանությունը» խաղի սկզբում էր տեղի ունենում, ապա մարդու ուղեղում ակտիվանում էր «սոցիալական որոշումների կենտրոնը»:

04.09.2013 Ученые из США нашли объяснение тому факту, что большинство людей прощают близким и очевидные ошибки, и предательство. Оказалось, что за это отвечает отдел мозга - так называемый «центр привычек».
Авторы исследования - сотрудники из университета Калифорнии в Лос-Анджелесе, предложившие участникам эксперимента поиграть в особую социальную игру. При этом добровольцам сказали, что играть они будут с человеком, однако, на самом деле, люди играли с компьютером.
Согласно замыслу ученых, программа предавала играющего или в самом начале игры, или под конец. Если «предательство» происходило к концу игры, то мозг человека уже переходил к тому времени в особый режим, где действиями человека управлял «центр привычек». В итоге предательство прощалось. Если же компьютер «предавал» играющего в начале игры, то в мозге человека активировался «центр социальных решений».