Ֆիզկուլտուրան պաշտպանում է երիկամի քարերից
Ամերիկյան գիտնականները հայտարարել են, որ ֆիզիկական վարժությունները նվազեցնում են երիկամների քարերի առաջացումը:
Կալիֆորնիայի համալսարանի, Ջորջթաունի բժշկական համալսարանի և Վաշինգտոնի բժշկական համալսարանի մի խումբ մասնագետներ ուսումնասիրել են 50-ի մոտ 85 հազար կանանց տվյալներ:
Բոլոր մասնակիցների մոտ յուրաքանչյուր տարի վերահսկել են այն գործոնները, որոնք կարող են ազդել երիկամներում քարի գոյացությանը (սնունդ, ֆիզիկական ակտիվություն և այլն): 8 տարի անց հետազոտության մասնակից կանանց 3 %-ի մոտ երիկամներում քարերն են գոյացել: Գիտնականները պարզել են, որ այն կանայք, ովքեր շաբաթը նվազագույնը մեկ անգամ վազում են կամ 2.5 ժամ քայլում, նրանց մոտ երիկամներում քարերի գոյացության ռիսկը նվազում է 32%-ով: Ովքեր այդ ֆիզիկական աշխատանքի կեսն են կատարում, նրանց մոտ երիկամների քարի գոյացության ռիսկը նվազում է 22%-ով նրանց համեմատությամբ, ովքեր անշարժ կյանք են վարում:
Ընդ որում` երիկամներում քարերի առաջացման վտանգի նվազեցման համար կարևոր է ոչ թե ֆիզիկական շարժունության հաճախականությունը այլ շարունակականությունը: Բարձր կալորիականություն ունեցող սնունդից հրաժարումը նույնպես նվազեցնում է այդ վտանգը:

Физкультура защитит от камней в почках
Группа экспертов из Университета Калифорнии, медицинского центра Джорджтаунского университета и школы медицины Университета Вашингтона изучили данные о 85 тыс. женщин в постменопаузе в возрасте от 50 лет.
У всех участниц определили ИМТ и ежегодно контролировали факторы, которые могут влиять на риск образования почек (питание, физическая активность и др.). Через 8 лет камни в почках появились у 3% участниц. Ученые подсчитали, что у женщин, которые не менее одного раза в неделю 1 час бегают трусцой или 2,5 часа ходят пешком, риск образования камней в почках снижен на 31%. У тех, кто выполняет хотя бы половину такой нагрузки, вероятность болезни снижена на 22%, по сравнению с теми, кто ведет малоподвижный образ жизни.
При этом, для снижения риска образования камней в почках важна не интенсивность, а продолжительность физических нагрузок. Сокращение количества высококалорийных продуктов в рационе также помогает снизить этот риск.